Wpis z mikrobloga

CO TAKIEGO ROBI AGENT NIERUCHOMOSCI DLA STRONY SPRZEDAJĄCEJ?

Na początku należy wszystkim rozroznic partaczy ktorzy weszli do branzu po łatwą kasę, od tych, którzy mają kompetencje, wiedze, oraz faktycznie umieją pomoc i rozwiązać problem - ja bede mowil tylko o tych drugich.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o jednej rzeczy - wedlug ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami, umowa pośrednictwa jest umowa starannego działania, nie umowa skutku. Co wymaga na pośredniku wykonywania czynności zawartych w umowie - pod rygorem nieważności.

Wsrod czynnosci nie jest tylko zrobienie zdjec iphonem i otwarcie drzwi.
Dobry posrednik zaczyna od:
- analizy nieruchomosci, jej stanu prawnego (sprawdza forme wlasnosci - wiele osob nie wie czy ma pelna wlasnosc czy spoldzielcze wlasnosciowe, wpisy w KW - czy nie ma nic w dziale 3 , akt notarialny porownujac go z wpisami w KW, podpowiada czy przy sprzedazy bedzie nalezny podatek od wzbogacenia, oraz jak ewentualnie mozna skorzystac z ulgi)
- oszacowania ceny transakcyjnej (pamietajmy ze posrendik nie ma uprawienin do WYCENY, gdyz nie jest rzeczoznawca majatkowym) na podstawie wlasnego doswiadczenia, doswiadczenia innych agentow, oraz cen tranakcyjnych i obecnych ofert na rynku
- przygotowania oferty: tj. ustalenia wszystkich faktow na temat nieruchomosci (czynsze, oplaty, rodzaje instalacji, ostatnie remonty, udogodnienia w mieszkaniu i budynku itp), sesji zdjeciowej, czesto tez filmowej, przygotowaniu opisu (PL/ENG) oraz stworzenia oferty
- promocji ofert na portalach branzowych, social media, grupach na fb, wsrod innych agencji wspolpracujacych, czesto takze rzeczy typu: baner na balkonie, reklama na slupach w okolicy, nawet kartki do skrzynki sasiadow ze jest mieszkanie na sprzedaz tu.

Potem oczywiscie odbieranie telefonow, prezentacje, odpowiadanie na pytania, ustalania faktow (ja przy jednym spoldzielczym bylem w sumie jakies 15 razy w Spoldzielni dopytywac, prosic o plany itp na zyczenie klientow, aby sprzedajacy nie musial tego robic, bo byl w innym miescie), w koncu wszystkie negocjacje cenowe, organizacja transkacji - dokumenty do sprzedazy (za wszystkim poza promesa z banku jezdze ja, nie sprzedajacy), notariusz. Potem przekazenie mieszkania, z protokolem (zdjecia, stan licznikow, ilosc kluczy)

To wydaje sie malo, ale jednak wcale nie jest takie proste i przyjemne - szczegolnie jak sprzedaz trwa pare miesiecy.

No i pamietajmy ze umowy posrednictwa maja jasny zapis:

"Na podstawie umowy niniejszej do obowiązków XXXXX należy:
wykonanie na rzecz Sprzedającego czynności, stwarzających możliwość znalezienia kupującego dla Nieruchomości "

Co oznacza ze nasza glowna rola jest kojarzenie stron transkacji.

I co najważniejsze - dalej uważam że usluga posrednictwa w sprzedaży jest uslugą PREMIUM dla tych ktorzy jej chca i ja zamawiaja. Wciskanie na sile umow posrednictwa osoba ktore tego nie chca jest ******

Mam w planach odpowiedziec jeszcze na kilka pytan:

1) kiedy umowa posrednictwa jest nieważna i klient nie jest zobowiazany do zaplacenia prowizji mimo sprzedazy/zakupu/wynajmu/najmu nieruchomosci

2) jakie koszta ponosi faktycznie agencja przy sprzedazy/wynajmie nieruchomosci oraz ile zarabia na transakcji agent zatrudniony w agencji

3) czym na prawde jest umowa na wylacznosc i czy faktycznie jest wg. prawa tak jak przedstawiaja ja agenci

Oczywiscie nie zrobie tego jak znowu bede tylko czytal zebym zabral sie do normalnej pracy i nie przynosil wstydu matce ( ͡° ͜ʖ ͡°) A jak takie tematy dla was nie sa interesujace bo #!$%@?* wszystkich posrednikow to tez dajcie znac

#nieruchomosci #mieszkanie
KromkaMistrz - CO TAKIEGO ROBI AGENT NIERUCHOMOSCI DLA STRONY SPRZEDAJĄCEJ?

Na począ...

źródło: 1

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: co robi brak pośrednika dla strony kupującej? Instant niższa cena mieszkania o 40k.
W tym roku udało mi się trafić na fajne ogłoszenie prywatne.
Mieszkanie w miarę nowe budownictwo, więc wiadomo, że jest to pełna własność.

Wystarczyły mi zdjęcia zrobione iPhonem zamiast sprzętu studyjnego za 40k xD i jedne odwiedziny mieszkania w trakcie których podjąłem decyzje o zakupie, KW i tak sprawdza notariusz i dba o bezpieczeństwo umowy.
Ogłoszenie przez atrakcyjną cenę było
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: Skoro te czynności są takie same dla nieruchomości o różnych wartościach, to rozumiem, że jesteś za tym, aby pośrednicy wyceniali je wg stawki ryczałtowej, a nie jako % od wartości nieruchomości? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 2
@perfumowyswir

co robi brak pośrednika dla strony kupującej

Instant niższa cena mieszkania o 40k.


Sprzedający pewnie z radością oddają zysk na braku pośrednika kupującemu i to w całości, żeby w zamian uzyskać konieczność zajmowania się wszystkim
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: Dobry posrednik jest słowem klucz.

Ja z kolei mogę się pochwalić swoim przypadkiem, że dzięki temu że mieszkanie które kupuję sprzedawał bardzo słaby posrednik który miał je na wyłączność, udało je się kupić dużo poniżej rynkowej. Złożyło się na to parę rzeczy:
- mieszkanie wystawione po niskiej cenie
- bardzo trudno umówić się było na obejrzenie (my czekaliśmy 2 tygodnie od pierwszego telefonu - bo w tym tygodniu nie ma czasu, bo boli głowa, bo gdzieś się notariusz dłużył) ale się tym nie zniechęciliśmy. W skrócie posrednik bardzo skutecznie obniżał nam konkurencję do sprzedaży
- słabe zdjęcia nie pokazujące
  • Odpowiedz
Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę z uprawnieniami, 800zl. Analiza stanu prawnego nieruchomości przez notariusza, sporzadzenie aktu itd itp, 4000zl. To samo u posrednika bez szkoly, 40000 PLN xD
  • Odpowiedz
@Goglez: bo chcesz sprzedać nie sprzedawać, w moim przypadku sprzedający znalazł atrakcyjny dom i potrzebował pieniędzy ASAP, z pośrednikiem nie wystawiłby w atrakcyjnej cenie.
A tu klient gotówkowy i temat miał zamknięty w pare dni.
  • Odpowiedz
  • 1
@avatarr: ale czesto tak jest ze procent jest ustalany na podstawie ceny nieruchomosci - wiec jest to troche stala kwota. Kazdy wie jakie ma miesieczne koszta, jaki ma koszt obslugi oferty.

Przy mieszkaniu za 200 tys bierze sie pewnie 5-6-7%, za mieszkanie za 600 tys bierze sie 3-4%, a przy 1-1.5 mln czesto bierze sie i 2%. (przy zalozeniu ze nie bierze sie prowizji od kupujacego, lub bierze mniejsza typu
  • Odpowiedz