Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #budowa #budujzwykopem #budownicto #gospodarka

Update z mojej małej budowy. Nastroje na rynku są cudowne. Tzn. Cudowne dla mnie, jako inwestora. Skoro jest tak dobrze, to dlaczego firmy od okien zabijają się z ofertowaniem? Czas oczekiwania na wycenę: same day. Od początku roku spore rabaty, zleceń brak lub niewiele. Montaż możliwy w ciągu miesiąca od złożenia zamówienia. A przypominam, mamy LIPIEC. Szczyt sezonu.

Myślę że @mickpl należą się przeprosiny od wzrostowiczów. Jeszcze nie wiecie, albo wiecie i robicie dobrą minę do złej gry, ale popyt siadł i bk nie czyni rewolucji.
  • 32
@PanieAreczku: ale co mają ceny mieszkań do spadku na rynku domów?
Mieszkania nie tanieją i nie sądzę aby w najbliższych terminach to nastąpiło.

Po dupie dostają małe firmy budowlane i produkcyjne bo duże ryby na rynku wyhamowały z inwestycjami.

Tak, niewielkie firmy działające na rynku budowy domów mają ciepło, nawet bardzo. Bo ludzi nie stać na kredyty.

Czy jest taniej? Nieszczególnie. Jest szybciej? Tak.

No to teraz płynnie przejdziemy od nieszczególnie taniej, do kto wybrzydza ten nie... pracuje.


@PanieAreczku: nie, przejście będzie inne. Od bez różnicy cenowej do za mniej to ja nie robię bo dokładać nie będę. I zamknie się kolejna grupa firm na rynku. Ci co zostaną zaczną podnosić ceny i wydłużać terminy. I zamkniemy kółko.

Ludzie przerzucali się kasą której nie mieli na budowę domów po zawyżonych cenach, bo mieli zdolność.


@
@Kazdyziomzbierazlom: a ja im źle nie życzę. Niech sobie każdy radzi jak umie. Ja czekałem z budową bo w ub. roku ceny wywaliło pod sufit. Gdybym miał szukać jakichś analogii, to sądzę, że mamy aktualnie 2009r. rodzina na swoim (teraz bk). kilka lat stagnacji, i znow rajd.
@Bad_Wolf: to dlaczego Ci ludzie robili za bezwartościowy papier? głupi są ? Dlaczego deweloperzy budują a hurtownie sprzedają ? ( ͡° ͜ʖ ͡°) idąc tą logiką, powinni trzymać i nie sprzedawać.
o spadkach cen można zapomnieć - nie ma szans przy takiej inflacji


@Kazdyziomzbierazlom: spadki nominalne - nie, ale realne - prawdopodobne. Ceny pewnie staną, a piniondz będzie stopniowo tracił na wartości, więc kto ma firmę lub aktualizowane wynagrodzenie, poczuje, że jest taniej
to dlaczego Ci ludzie robili za bezwartościowy papier?


@PanieAreczku: bo dostali go za prawie darmo (kredyty <4%)? I wymienili ten bezwartościowy papier na realne wartości (nieruchomości).

Dlaczego deweloperzy budują


@PanieAreczku: no tak nie bardzo. Włączył się tryb przehibernowania. Budów od dużych developerów jest jak na lekarstwo.

a hurtownie sprzedają ?


@PanieAreczku: bo wyjście jest takie albo zwinąć biznes. I niestety ale coraz częściej jest to opcja B.

idąc tą
@PanieAreczku: Ja w 2020 stal kupowałem po 2300/t. Za wybudowanie domu 300m2 zapłąciłem 80tysi po sam dach od piwnic. Wienerberger wtedy po 7ziko, kubik b25 po 230zł. Teraz za ten sam projekt po obniżkach za robociznę (160 tysi wołali w tamtym roku czyli 2x tyle...) musiałbym dać koo 100-120 więc jak ktoś czekał od 2019 czy 2020 na budowę to nawet teraz ma drożej a to wynika z wartości pieniądza a
Nie wiem na jakim jesteś etapie ale stal/pustaki/beton biorąc pod uwagę całe koszty stali+betonu+pustaków+dachówki to nie całe 20% :D Jak Ci się zaczną instalacje, piece, przyłącza, podłogówki, sterowniki, rolety, okna itp to dopiero zobaczysz jaka jest różnica od 2019 ;-) robocizna nie spadła, prędzej wolą wyjechac do niemiec czy austrii co się już od jakiegoś czasu dzieje niż robić taniej..U mnie robocizna wyszła tyle co materiały do sso jak było w miarę
@PanieAreczku: ale okna montuje się jakoś później niż są przyznawane kredyty? :D Imho teraz mają mało zleceń, bo przez poprzedni rok nie budowana za wiele