Wpis z mikrobloga

3 miesiące założyłem działalności gospodarcza( transport) chcialem na start mały ZUS ten ponad 300pln. Księgowa namowila mnie na większy i za pierwszy miesiąc zapłaciłem 600 teraz jiz prawie 900. Powiedzie mi jakoe korzyści daje ten większy i czy mogę go bez problemu zmienić na ten najmniejszy i s8e ubezpieczyć prywatnie ? #zus #firma #dzialalnoscgospodarcza #podatki
  • 5
  • Odpowiedz
  • 1
@HimarsBum to jak Cie księgowa namówiła skoro nie znasz plusów ani minusów obu?
Zadzwoń do niej szybko i zapytaj. Księgowa to nie doradca więc Ci nie powie który jest lepszy ale obie opcje powinna wyłożyć ;)
  • Odpowiedz
@HimarsBum ten mniejszy można tylko przez pierwsze 6 miesięcy, potem jest średni przez 24 miesiące.

Część ZUSu ( zdrowotna) jest zależna od dochodu, może właśnie z tego powodu Ci skoczył. Więc mając ten mały może zamiast 900 wyszlo by ok 600
  • Odpowiedz
@HimarsBum może możesz na 3 miesiąc jeszcze, ale przez to że zaczęłes już płacić ten średni ZUS to pełny ZUS zacznie Ci się szybciej, już po 24 miesiącach od startu a nie 30 miesiącach.
  • Odpowiedz
@HimarsBum: ulga na start - pierwsze 6 miesięcy płacisz tylko zdrowotne (jak założysz JDG na początku miesiąca to prawie 7 msc płacisz tylko zdrowotne), potem składki preferencyjne 24 msc.
Nie wiem kto ci doradził zrobić inaczej...
  • Odpowiedz