Wpis z mikrobloga

Nie wytrzymałem. Kupiłem #dron xD Bo to co się dzieje na skrzyżowaniu Borowska/Kukuczki #wroclaw to jest iks de.

I jeśli jakikolwiek #rowerzysta mi powie, że to kierowcy nie zachowują szczególnej ostrożności, że to oni są głównymi sprawcami wypadków, że to oni nie znają przepisów, no to...

Ehh.

Wczoraj (już przedwczoraj, yt tak długo film ogarniał) skorzystałem z pogody i poleciałem dronem nad to skrzyżowanie. Wyszedł materiał 50 minut znad tego skrzyżowania nagrany w okolicach godziny 17:00 - 18:30 (plus przerwy techniczne), a więc na końcu szczytu komunikacyjnego. I szczerze mówiąc, przeraziłem się jak wygląda ta sytuacja. To jest nieedytowany, nie skracany, w żaden sposób nie obrabiany materiał, który zrobiłem z zamierzeniem zastanowienia się czy światła w tym miejscu to potencjalnie dobry pomysł na ogarnięcie tam korka. Wychodzi, że kierowcy nawet połowę czasu na tym skrzyżowaniu stoją tylko dlatego, że przepuszczają rowerzystów tak, jakby nadjeżdżający rowerzysta wzbudził zielone światło dla siebie. Publikuję go jednak w zgoła innym celu: uzmysłowienia wam skali szczególnej ostrożności którą wykazują się w tym miejscu kierowcy, oraz braku wyobraźni, która na załączonym obrazku dotyka wyłącznie rowerzystów.

Skrzyżowanie Borowska/Kukuczki to dość niefortunne miejsce, gdyż ze znajdującego się tam przejazdu dla rowerów muszą przejechać zarówno rowerzyści podróżujący wzdłuż ul. Borowskiej (w tym miejscu ścieżka rowerowa "zmienia stronę") jak i podróżujący wzdłuż nasypu kolejowego nową "obwodnicą rowerową" Wrocławia. Dodatkowo jest to miejsce przed którym ul. Borowska zwęża się do jednego pasa i już od dawna samo to generuje codzienne korki w godzinach szczytu, dodając do czasu przejazdu nawet 10-15 minut. Swoje też robi znajdujący się niedaleko od tego miejsca przejazd kolejowy odremontowanej linii 285 do Świdnicy gdzie nie zdecydowano się na wiadukt. Należy również wspomnieć o wiadukcie w ciągu kolejowej obwodnicy towarowej Wrocławia który jest nieprzejezdny za każdym razem przy okazji wystąpienia ulewnych deszczy (kilkukrotnie wciągu roku).
Jednocześnie ul. Borowska jest w zasadzie jednynym dojazdem dla dynamicznie rozrastających się osiedli Ołtaszyn i Wojszyce, kilku podmiejskich wiosek takich jak Radomierzyce czy Biestrzyków, a także alternatywą pierwszego wyboru w dojeździe do miasta dla ul. Buforowej tj. osiedla Jagodno i wiosek takich jak Żerniki Wrocławskie. Sumarycznie jest to pierwszy wybór w drodze do centrum dla ok. 30 tys. mieszkańców i alternatywa dla podobnej ilości mieszkańców - i mówimy tutaj tylko o ruchu lokalnym.

Kilka dni temu delikatnie zmieniono organizację ruchu w tym miejscu. Mianowicie pozbyto się oznakowania "ustąp pierwszeństwa" które stało na ścieżce dla rowerów przypominając o tym, iż w tym miejscu to samochód ma pierwszeństwo. Napisałem "delikatnie", gdyż demontaż tego oznakowania (pionowego jak i poziomego) nie zmienił układu pierwszeństwa - aby rowerzysta dostał się w tym miejscu na przejazd, musi zmienić kierunek jazdy, a więc z definicji ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu. Z resztą, nawet gdyby tak nie było, rowerzysta przed przejazdem dla rowerów ma pierwszeństwo tylko wtedy, gdy to samochód zmienia kierunek ruchu. Dodatkowo, manewr zmiany kierunku ruchu rowerzysta powinien sygnalizować odpowiednim gestem. Podobnie, jak już znajduje się na ścieżce rowerowej, zbliżając się do jej rozgałęzienia powinien wskazać zamiar, podobnie jak samochód kierunkowskazem. Warto dodać, że rowerzysta gdy tylko zsiądzie z roweru i zatrzyma się przed przejściem dla pieszych, automatycznie uzyskuje wtedy absolutne pierwszeństwo (jako pieszy). Również zarządca demontując oznakowanie "ustąp pierwszeństwa" nie zdecydował się wprowadzić znaków "zmiana organizacji ruchu" w tym rejonie dla żadnego z uczestników ruchu co potwierdza jego perspektywę.

Tutaj jest link do filmu na youtube: https://youtu.be/Ury6QywPQjQ
Można sobie obejrzeć w prędkości x2 jeśli ktoś chce. A jest co oglądać, bo co minutę-dwie widać wykroczenie dokonywane przez rowerzystów. Już w piętnastej sekundzie widzimy rowerzystę przejeżdżającego po pasach przez ul. Kukuczki, a w trzydziestej przez Borowską. Jeśli Wam się nie chce oglądać, poniżej suche dane, a na końcu mój komentarz.

Z ciekawszych statystyk, w czasie nagranych 50 minut przez skrzyżowanie przejechało 1444 samochodów (w tym w stronę ul. Kukuczki 193), 11 autobusów i 18 zmotoryzowanych jednośladów. Dla porównania, w rejonie skrzyżowania pojawiło się 215 rowerów z czego 187 przejechało przejazdem rowerowym, a 19 pojechało w stronę ul. Kukuczki (wszystkie osoby łamiąc PoRD). Spośród 187 osób które przecięło ul. Borowską, zaledwie 46 (poniżej 25%) sygnalizowało zmianę kierunku ruchu, spośród których 9 zrobiło to w sposób ekstremalnie nieudolny (tj. tak, że kierowca rezygnujący ze swojego pierwszeństwa na rzecz rowerzysty nie znał jego zamiarów) - ostatecznie więc poniżej 20% rowerzystów skutecznie zasygnalizowało swoje zamiary innym uczestnikom ruchu. Tę wartość należy złożyć z ilością rowerzystów, którzy wyraźnie zwolnili i upewnili się, że kierowca ich widzi i rezygnuje ze swojego pierwszeństwa (3 przypadki) oraz rowerzystów, którzy przed dostaniem się na jezdnie zeszli z rowerów i skorzystali z pierwszeństwa pieszego nad samochodem (4 przypadki). Można powiedzieć: czuję się pewniej, gdy prowadzę rower trzymając obie ręce na kierownicy. Wtedy właśnie powinieneś zejść z roweru i z pierwszeństwem przejść korzystając z przejścia dla pieszych. Podsumowując, żaden z kierowców nie wykorzystał swojego pierwszeństwa nad rowerzystą.

Jednocześnie spośród wspomnianych 187 rowerzystów, 79 przejechało po przejściu dla pieszych (i ta liczba nie uwzględnia delikatnego "ścięcia" przejazdu dla rowerów która przydarzała się zdecydowanej większości rowerzystów szczególnie po wschodniej stronie przejścia dla pieszych) lub całkowicie poza nim: dokładnie, prawie połowa rowerzystów rażąco niewłaściwie przekraczała ulicę w tym miejscu.
Warto w tym miejscu wskazać wyjątkowe momenty takich przejazdów, a jest nim bez wątpienia 43:00 kiedy pan z roweru staje się samochodem żeby nagle jednak znów być rowerem, ku zaskoczeniu wszystkich uczestników ruchu drogowego. O panu z 50:32 o nazwie "o skorzystam że idzie pieszy" nie będę już wspominał.

Totalnym brakiem wyobraźni popisał się jednak rowerzysta który w 01:53 jedzie szybciej (przyśpiesza!) od mijanego właśnie autobusu po to żeby przed niego wjechać na przejazd dla pieszych. Nie może wiedzieć, czy autobus się zatrzymuje, czy tylko zwalnia przed garbem - a kierowca się zatrzymuje tylko dlatego że widział wcześniej nadjeżdżający z drugiej strony rower.

Z kolei przewrażliwienie kierowców widać bardzo dobrze w 06:15 gdzie kierowca specjalnie się zatrzymuje przed przejazdem, chociaż ostatecznie rowerzysta jedzie dalej prosto, nie wjeżdża na przejazd. Podobnie po drugiej stronie ulicy w 12:48. Prawie za każdym razem, bo i dalej w 35:35.

10:40 jest też ciekawym momentem - nagle w okolicy przejazdu pojawia się kilku rowerzystów i żaden z nich nie wie jak się zachować w tym miejscu.

W 23:50 pojawia się na ul. Kukuczki rowerzysta, który przez przejście dla pieszych wjeżdża na chodnik skąd przejeżdża sobie drogą rowerową na drugą stronę. Pomimo przygotowanej możliwości wjazdu z Kukuczki na drogę rowerową na wprost.

W 28:45 rowerzysta tak ścina przejazd że kierowca popada w totalną konsternację i zostaje mu tylko zatrzymać się na środku. A pan z 36:30 to już nawet nie wiem jak nazwać, co on sygnalizował i gdzie przekroczył ulicę? Hmmm. Wyjątkowe.

W sumie, na te 50 minut obserwacji skrzyżowania nie widzę ani jednego przewiniena kierowców które mogłyby konkurować z tym co notorycznie robią rowerzyści. O ilości rowerów które przejechały przez przejście na Kukuczki nie warto wspominać (zero osób rower przeprowadziło).

Ten przejazd rowerowy jest więc jedynym elementem generującym zatory w tej okolicy. Wprawdzie w okolicy 37:00 widać samochody które stoją ale to jest spowodowane przejazdem pociągu na linii 285 co już po kilkudziesięciu sekundach staje się udrożnione.

Podsumowując, zmiany dokonane przez rządzących sprawiły, że rowerzyści (niezgodnie z prawem) czują się jakby mieli pierwszeństwo przejazdu jeszcze przed wjazdem na przejazd rowerowy, a usunięcie dodatkowego oznakowania jeszcze ich w tym upewnia. Według mnie to działanie jest skrajnie antyedukacyjne i niebezpieczne, szczególnie iż sama policja podkreśla aby w takich miejscach stosować dodatkowe oznakowanie dla kierowców lub rowerzystów.
puexam - Nie wytrzymałem. Kupiłem #dron xD Bo to co się dzieje na skrzyżowaniu Borows...
  • 76
  • Odpowiedz
@puexam: ja tam nic nie widzę niebezpiecznego, płynnie się wszyscy mijają. Nic się nie dzieje, nikt nie wykonuje gwałtownych manewrów czy hamowań. Musisz to wyedytować chyba.
  • Odpowiedz
@puexam: Bardzo dobry wpis. Ja się ostatnio zastanawiałem skąd mam wiedzieć czy rowerzysta za chwilę nie wjedzie na przejazd i przypomniałeś mi o czymś bardzo ważnym: ROWERZYŚCI MAJĄ OBOWIĄZEK SYGNALIZOWAĆ ZMIANĘ KIERUNKU JAZDY. Brak sygnalizacji wśród rowerzystów jest tak powszechny, że w ogóle o tym zapomniałem, że tak być powinno.

O wiele łatwiej jedzie się samochodem za rowerzystą gdy ten sygnalizuje swoje manewry. Nie mam żadnego problemy z tym, że czasem
  • Odpowiedz
@puexam: nie interesuje mnie to, ale śmieszy mnie, że #!$%@?łeś taką ścianę tekstu i filmik 50-minutowy z jakiegoś skrzyżowania jakby teraz ludzie mieli poświęcić 1h na ogarnianie tego wszystkiego XD. Następnym razem zmontuj filmik z jakimiś napisami i tyle.
  • Odpowiedz
@puexam: Co rzuca się w oczy, to fakt, że rowerzyści nagminnie nie używają rąk do sygnalizowania zamiaru skrętu, kiedy poruszają się na ścieżkach. To mocno negatywnie wpływa na płynność ruchu.
  • Odpowiedz
  • 12
@imposibiru: tak, tylko dlatego że kierowcy zamiast jechać 50kmh jadą 5kmh i obawiają się co tym razem zrobi rowerzysta. Jak widać na filmiku, nie bez powodu. Jak będzie mądry to zasygnalizuje, zwolni i się upewni, bo jak nie to problemy nawet jeśli nie byłeś winny. Choćby jak ta sytuacja z autobusem w drugiej minucie filmiku. I nie, @janekplaskacz rowerzyści NIE MAJĄ w tamtym miejscu pierwszeństwa. Z jakiego powodu mieliby je mieć?
  • Odpowiedz
Z resztą, nawet gdyby tak nie było, rowerzysta przed przejazdem dla rowerów ma pierwszeństwo tylko wtedy, gdy to samochód zmienia kierunek ruchu.


@puexam: Zgodzę się z Tobą, w świadomości ludzi jednak istnieje przeświadczenie że rowerzysta zawsze ma pierwszeństwo. Szczerze mówiąc tak myślałem przed Twoim filmikiem. Myślę że wynika to z faktu złej edukacji i rzadkości takich przejazdów jak na filmiku.

Fajny filmik, wygląda jak GTA 2. Płynnie ruch przebiega ogólnie.
  • Odpowiedz
Musisz to wyedytować chyba.


@imposibiru: nic nie wyedytuje, bo tam nic nie ma.

Patrzyłem na te wylistowane "najciekawsze" momenty. Ot, ktoś przejechał po chodniku kawałek, albo pojawiło się na raz kilku rowerzystów czy największe wykroczenie ujawnione przez zakup drona xd - gdy nikt nie szedł ani nie jechał rowerzysta skrócił sobie drogę po przejściu dla pieszych, zamiast przejechać po tym wydzielonym czerwonym pasku ścieżki...¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@puexam:

Nie oszukuj się. OP zrobił fim, bo auta przepuszczają rowerzystów i opowi przeszkadza. I przeszkadzałoby tak samo niezależnie od brzmienia i interpretacji przepisów.

Wychodzi, że kierowcy nawet połowę czasu na tym skrzyżowaniu stoją tylko dlatego, że przepuszczają rowerzystów tak, jakby nadjeżdżający rowerzysta wzbudził zielone światło dla siebie
  • Odpowiedz
@puexam: 50 po przejściu dla pieszych w środku miasta? E no chyba nie. ja tam widzę kupę pieszych przechodzących. Dobrze, że jadą powoli i kurtuazyjnie przepuszczają, tak ma być.
  • Odpowiedz
@puexam jeżeli uważasz, że przejazd dla rowerów tutaj tamuje ruch, to wnioskuj o założenie sygnalizacji świetlnej.

A co do sapania się że rowerzysta najechał na przejście dla pieszych - jak to dobrze że kierowcy samochodów nigdy nie wyprzedzają rowerzystów najeżdżając na podwójną ciągłą albo przejeżdżając przez nią, w końcu tego pod żadnym pozorem nie wolno robić, byłoby naprawdę #!$%@? gdyby tak robili. Dobrze że policja łapie takich ludzi i #!$%@? im mandatami
  • Odpowiedz
albo postawienie świateł na skrzyżowaniu lub przynajmniej wzbudzanych przez pieszych/rowerzystów


@puexam: a czemu nie wzbudzanych przez auta?
  • Odpowiedz
@trzyes: Czemu zawsze musi być - zwrócisz uwagę rowerzyście -> ale to zły kierowca samochodu. Niech wszyscy zaczną jeździć zgodnie z przepisami i z jakimś szacunkiem do siebie to będzie łatwiej.
@puexam jasno pokazał co tam się dzieje i z czego wynika problem. Zrobienie tam normalnego skrzyżowania ze światłami nie wiem czy by poprawiło sytuacje natomiast na pewno jak tam ma być dalej coraz więcej ruchu rowerowego warto zastanowić się nad
  • Odpowiedz
@Darth_Gohan zgoda, jak najbardziej. Zwracam uwagę, że OP sapie się o jakąś mało istotną drobnostkę, gdzie strona którą reprezentuje (kierowcy samochodów) na masową skalę popełnia podobne wykroczenia i nikt się o to nie czepia, bo już do tego przywykliśmy. Więc zaczynam się czepiać
  • Odpowiedz
I jeśli jakikolwiek #rowerzysta mi powie, że to kierowcy nie zachowują szczególnej ostrożności, że to oni są głównymi sprawcami wypadków, że to oni nie znają przepisów, no to..


@puexam: xD w każdej grupie użytkowników dróg są debile, nie ma co się licytować, kto jest większym. Wszyscy powinni przestrzegać przepisów i uważać na innych uczestników.
  • Odpowiedz
@Darth_Gohan:
Fajnie, ale ja się odnosiłem do narzekania opa, że rowerzyści tworzą korki a nie do rozstrzygania o (nie)bezpieczeństwu miejscu.

Ale jak już o tym mowa, to pragnę zwrócić uwagę na jedną sprawę. Progi przed przejściem są zainstalowane niezgodnie z przepisami. Wg przepisów powinny być oddalone od przejścia na min. 30 metrów. A ten film fajnie ilustruje dlaczego nasze przepisy są głupie i dlaczego progi blisko przejścia sprawdzają się o wiele
  • Odpowiedz