Wpis z mikrobloga

@aarahon Prośba o źródło, bo nie chce mi się wierzyć, że 70% kosztu paczki chipsów to transport i energia. Producenci podbijają sobie marże, tłumacząc to inflacją. Przykładem jest Orlen, który przy rekordowo niskich cenach ropy sztucznie zawyża ceny na stacjach. Podobnie jest z producentami chipsów, coli i innych.
@pawelgk: do tej pory paczki miały 170g i 5 zł. robią promo pod której płaszczykiem obniżajągramature do 150g i że niby normalna cena to 33zł/kg
Legancko a wszystko to w czasie gdy commodities Potatoes potaniały 2 krotnie xD
@Dlkvv: bo można sobie wyobrazić jak wygląda proces. Maszyny są na prąd, ogrzewanie na gaz/prąd. Do tego trzeba dodać cenę gazu dla zakładów produkujących nawozy do ziemniaków... Wszystko sprowadza się do ceny prądu, gazu i paliw, te koszty rzutują na surowce. Ludzi przy produkcji jest mało, głównie biura i dystrybucja. Wystarczy sobie zobaczyć jak wyglądają takie zakłady od środka. nawet na YT zobaczysz o tym sporo filmów.
@aarahon Czyli dane z dupy.

Jak sobie odniesiesz to do skali to okaże się, że jedna duża hala produkuje chipsy dla całej Polski. Cena paczki to w dużej mierze nie sama energia, a koszt utrzymania i wymiany linii produkcyjnych, marketing i marża korporacji. Nie wmówisz mi, że do pokrojenia i usmażenia ziemniaka trzeba 3zł na energię. Wtedy produkcja i pakowanie odbywałyby się ręcznie i lokalnie aby zredukować koszt transportu na drugi koniec
Nie wmówisz mi, że do pokrojenia i usmażenia ziemniaka trzeba 3zł na energię


@Dlkvv: Sadzi je maszyna na paliwo, nawozi je maszyna na paliwo nawozem wytwarzanym przy znacznym udziale gazu, zbiera je maszyna na paliwo. W skali zebranego plonu cena maszyn to ułamek wartości. Transportuje je maszyna na paliwo. Linia produkcyjna jest na prąd, ogrzewanie na gaz. Smaży się je na oleju do produkcji którego wykorzystuje się gaz, prąd i paliwo.
@aarahon Ale ty jesteś dzbanem xD
To, że wszędzie wykorzystujemy energię nie znaczy, że ona jest głównym kosztem wytworzenia.

Masz tutaj dane odnośnie produkcji ziemniaków. Cena wytworzenia za 100kg to 31zł, gdzie połowa tej kwoty to praca maszyn (więc też cena zakupu narzędzi, a nie samo paliwo).
Zatem koszt maszyn na 1kg ziemniaków to ok. 15gr. Ziemniaki od 2019 poszły w górę gdzieś o 100% w markecie. Cena paliwa musiałaby wzrosnąć minimum
To, że wszędzie wykorzystujemy energię nie znaczy, że ona jest głównym kosztem wytworzenia.


@Dlkvv: nie twierdzę że jest inaczej. Co to ma do rzeczy?

Masz tutaj dane odnośnie produkcji ziemniaków. Cena wytworzenia za 100kg to 31zł, gdzie połowa tej kwoty to praca maszyn (więc też cena zakupu narzędzi, a nie samo paliwo).


@Dlkvv: kto sprzedaje ziemniaki po kosztach? xD

Zatem koszt maszyn na 1kg ziemniaków to ok. 15gr. Ziemniaki od
@aarahon

kto sprzedaje ziemniaki po kosztach? xD


Przecież napisałem, że to ceny produkcji, przeczytaj dokładnie.

No nie, głównym powodem dla którego tak nie było by są podatki które stanowią procent od sprzedaży xD


A co to ma do rzeczy? Podatek jest taki sam i jest liczony procentowo od ceny netto. Gdyby cena bez podatku wzrosła o wzrost kosztu produkcji, to i tak w sklepie płaciłbyś 15% więcej za ziemniaki, a nie 100%.
Przecież napisałem, że to ceny produkcji, przeczytaj dokładnie.


@Dlkvv: no właśnie. Więc po ile muszą je sprzedać żeby mieć na tym odpowiedni zysk? ;)

Podatek jest taki sam i jest liczony procentowo od ceny netto


@Dlkvv: albo jest taki sam albo jest liczony procentowo od ceny netto.

Wniosek jest taki, że pośrednicy zwiększyli marże.


@Dlkvv: bo mają wyższe koszty. ;)

Coś ci nie idzie to myślenie. Podaj mi fakty,