Wpis z mikrobloga

@Nerlo_ajcats to jest tylko wzorek na ostrzu ze stali o różnym nawęgleniu. Da sie go uzyskać w dość łatwy sposób i tym samym mozna go spotkać zarówno na gównianych jak i znakomitych ostrzach
@jast: znakomitych czyli jakich z czego
Znakomite to są jednolite bo mają wtedy wszędzie takie same właściwości a nie ze jakieś przejścia między stalami, te przejścia nie są jakimiś słabymi punktami przy naprężeniach?
@jast: ej a wiesz czemu jak ludzie robią np z cpm 3v kriogeniczne jakieś tam hartowanie to tak: wyjmuje z pieca, kładzie w takie grube imadlo (zamiast do oleju w celu hartowania) i dmucha powietrzem (żeby ochłodzić rozumiem) a potem wsadza do jakiegoś ciekłego azotu lub czegoś tam, raz chyba suchy lód mieli.
Czyli nie wsadza się do ciekłego azotu z pieca?
W sumie pewnie by mogło wybuchnąć.
Ale to już
@Nerlo_ajcats nie, wzorek jako taki pojawia się, jak podtrawisz ostrze i miejsca gdzie jest węgla więcej są ciemniejsze od od tych gdzie węgla jest mniej. Ostrza które nazwasz jednolitymi wyglądają na takie bo nie zostały wytrawione. Gdyby tak zrobić pokazałaby się ich struktura, tylko w odróżnieniu od damastu wzorek ten nie byłby tak regularny i ładny.
Wzorek regularny ma np stal UHC od Roselli albo bułat, jedne z najtwardszych z których da
@jast: a to tak się damast robi
Czyli jak niewytrawiony to nawet nie widać.
Co do kriogenicznego to podobno jest taki sposob hartowania w powietrzu ale to przecież trzeba cała powierzchnie równomiernie a tam pryskal sprężarka raz tu raz tam to nie miało być chyba hartowanie tylko studził po prostu