Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Czy ktoś posiada porównanie (kalkulator) #kredyt2procent dla dwóch wariantów spłaty:
a) 500k na 15 lat (minimalna długość) ok 4000zł rata (malejąco)
b) 500k na 30 lat (x2), ok 2500zł rata (malejąco), różnicę a-b=1500zł przez 3 lata wpłacam na OKO (8%-1 rok, 6%-2 rok, 4%-3 rok); po 3 latach wpłacam zgromadzony kapitał + odsetki jako nadpłatę kredytu.
Który z wariantów jest korzystniejszy ekonomicznie i pozwala na spłacenie większej części kapitałowej? Jeśli b, to jakie musiałoby być min. oprocentowanie by dalej pozostało korzystniejsze?



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Dipolarny
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 4
@mirko_anonim, czy to co odkładasz na OKO to różnica między ratami czy 1500?
Cześć odsetkowa będzie szybciej mała w pierwszym przypadku.
jeśli wyjdziesz z założenie że odkładasz drugie tyle co rata kapitałowa to średnie oprocentowanie za ten czas powinno być większe niż RRSO/(1-podatek belki).
weź sobie excela lub ekwiwalent zrób w wierszach kolejne raty i rozpisz jak to wygląda miesiąc po miesiącu dla dwóch wariantów.
to o musisz wiedzieć to:
w
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @ratelier zakładam wrzucenie na OKO różnicy między ratą kredytu a-b początkową (ok 1500zł) lub faktyczną (może ulec zmianie - zakładam że spadnie wraz ze spłatą kapitału).

Przez pierwsze 3 lata nie mogę nadpłacać (poza różnicą 200k-WW), chodzi mi czysto o różnicę przez pierwsze 3 lata wariantów: 30 lat+OKO vs 15lat.

Jak nikt nie znajdzie się z podobnym porównaniem to pewnie skończy się na tym że zrobię swoje.
@mirko_anonim: Ja liczyłem dla porównania 20 lat vs 30 lat przy założeniu, że przez 10 lat inwestujesz różnicę między wielkością raty i wyszło, że opłaca się dla dla średniego oprocentowania wyższego niż ~3,5%