Wpis z mikrobloga

Porownanie cen UK vs Kanada przetlumaczone z portalu reddit, co mozesz kupic za minimalna krajowa?
Medialna wynosi tyle samo i rowniez sytuacja w tym wypadku wyglada blado w porownaniu do UK.

Krótka odpowiedź na twoje pytanie brzmi: nie stać ich na życie, stać ich na przetrwanie.

Dłuższa odpowiedź poniżej. Kanada jest szalenie droga i podobnie jak USA jest daleko w tyle za Europą pod względem traktowania klasy robotniczej jak ludzi. Aby dać ci perspektywę, o czym mówię, we wszystkich krajach europejskich bycie klasą robotniczą nie jest złą rzeczą, masz bezpłatną opiekę zdrowotną, 20-28 dni urlopu rocznie, ochronę pracowników (musisz zrobić coś naprawdę złego lub nielegalnego, aby zostać zwolnionym), a stosunek wynagrodzeń do cen jest znacznie lepszy, również posiadanie samochodu nie jest konieczne dla większości w miastach, ponieważ wszystko jest zbudowane inaczej. Możesz sobie również pozwolić na podróżowanie za granicę, ponieważ bilety w obie strony Wielka Brytania - Hiszpania kosztują teraz około 50 funtów w obie strony. Kiedy pracowałem za minimalną stawkę, podróżowałem po 12 krajach i udało mi się zaoszczędzić pieniądze, a nawet wziąć ślub! Jeśli chodzi o Kanadę, praca za minimalną stawkę jest do bani, nie da się jej utrzymać. Jest to całkowicie przeciwne doświadczenie do tego, jak wygląda życie pracownika minimalnego w Europie. Minimalna stawka godzinowa w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 10,42£, za tę cenę można kupić w Tesco, które nie jest tutaj najtańszym sklepem, następujące produkty: 5 dojrzałych bananów (0,85£), 6 pomidorów (0,59£), awokado (0,69£), sos pomidorowo-ziołowy do makaronu 440g (0,47£), makaron spaghetti 500g (0,28£), smarowidło maślane 450g (1,50£), udka z kurczaka 2kg (4. 50£), Biały Chleb 800g (0.45£), Białe Ziemniaki 2.5kg (1.15£) - RAZEM 10.48£
Wyzywam Cię, abyś spróbował kupić to samo jedzenie w Kanadzie i porównał je z godzinową płacą minimalną.

Większość Europy Wschodniej to inna historia, mój komentarz koncentruje się na zachodniej części tego kontynentu, a w szczególności na Wielkiej Brytanii.

//Szybko wyszukałem i w sklepie saveonfoods można kupić 1,2 kg udek za 14,52 $, co jest obecnie płacą minimalną w Manitobie. Zasadniczo jest to środkowy palec dla wielu pracujacych ludzi.

#kanada #uk #emigracja #ameryka #polska
  • 27
@Lanza: te ceny produktow sa wziete z dnia wczorajszego, sam sprawdzalem. A jesli Tesco jest najpodlejszej jakosci to sorry ale nie wiem co wiecej moge dodac.
//Najpodlejszej jakosci na puszkach mozna by za 10£ zrobic zakupy na tydzien, no tu nie o to chodzi, a o porownanie wartosci pieniadza i ile za to mozna kupic tam i tutaj.
@taki-tam-czlowiek: Porównywanie całej Kanady do UK jest trochę "z dupy", bo Kanada jest wielka i w różnych prowincjach jest lepiej lub gorzej.

Generalnie z własnego doświadczenia (być może nie oddającego stanu faktycznego) - w Kanadzie żyję się lepiej niż w UK. Mieszkałem kilka lat w Szkocji i potem w Kanadzie (prowincja Ontario). Oczywiście można porównywać pojedyncze rzeczy i mówić to jest dobre, to jest złe.

No na przykład taki urlop xD
@haosek:
1. W dowolnej prowincji Kanady jest x2 drozej niz w UK. Akurat post byl w grupie z Manitoby, Winnipeg - jednego z najtanszych miejsc.

2. Generalnie z wlasnego doswiadczenia najlepiej zyje mi sie w Hiszpani. A teraz wracajac do reali, preferencje odnosnie kraju do zycia sa zawsze subiektywne i uwarunkowane osobistymi pogladami i potrzebami, natomiast rzeczy takie jak koszty zycia czy mozliwosci sa rzecza stala i mozna to obiektywnie porownywac.
@Winnipeg: Kanadyjczycy z ktorymi pisalem na jakims expat forum mi mowili ze saveonfoods jest wlasnie najtanszy..
Mrozone ogolnie zawsze sa tansze takze w UK, mrozone Chicken Thighs 2kg to koszt 2.62£. Ja szczerze to nie przepadam za mrozonkami, waga uchodzi po odmrozeniu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Warzywa i owoce mrozone sa ok.
@taki-tam-czlowiek: dlatego zawsze uwazalem UK za taki idealny balans i majacy plusy z obu systemow: angosaskie prawo, jezyk, kapitalizm i vibe + bezpieczenstwo socjalne z Europy (NHS, NWM etc).
@taki-tam-czlowiek W Kanadzie płaca minimalna jest dla młodzieży szkolnej albo dla ludzi na napiwkach, gdzie płaca minimalna to tylko podstawa. Nawet chodząc do high-school zarabiałem więcej niż minimalna.
Najtańsze sklepy z żywnością to Canadian Super Store i Walmart. W Kanadzie żywność jest droga ponieważ ludzie wybrali lewaków, a ci na maksa opodatkowują paliwa potrzebne do jej produkcji i transportu.
W tej chwili jedyne co się opłaca ze Stanów targać to paliwo i
@Szkodnik1: ale medialna krajowa takze nie jest wysoka. Na przykladzie Manitoby 23$ na godzine, 2589$ na reke.
W UK region centralnej Angli 15£ na godzine, 2125£ miesiecznie na reke.
(Jesli by konwertowac wartosc pieniadza to Kanadyjska medialna w polowie prowincji jest nizsza niz minimalna krajowa w UK, 2589$ - 1543£)


Teraz na te miesieczne zarobki wystarczy podzielic elektronike, bilety na samoloty, wynajem, produkty aby sprawdzic ile mozna kupic za medialna. A
@taki-tam-czlowiek Nie wiem skąd te cyfry, zwłaszcza na rękę, ponieważ pracodawca ma opcję płacenia co:
7 dni
14 dni
28 dni
na koniec miesiąca
Plus w zależności co wypełnisz w TD1 i takiej samej formie tylko prowincjonalnej, wtedy pracodawca odciąga odpowiednią wysokość podatków. Więc dwie osoby zarabiając dokładnie taką samą stawkę i mając tyle samo godzin dostaną na rękę zupełnie inną sumę. Tych opcji na odciąganie podatków jest jedenaście.
Dalej od pensji
@Szkodnik1: cyfry z oficjalnej kanadyjskiej strony rzadowej.

https://www.canada.ca/en/employment-social-development/services/foreign-workers/service-tables.html

Strona ktora podales nie podaje srednich ani medialnych stawek godzinowych. Jesli ktos zamiast pracujac 160 godzin miesiecznie robi 300 to wtedy taka medialna moze i wyjsc, no ale wtedy to tym bardziej minus bo to tylko pokazuje ze ludzie musza pracowac ogromne ilosci godzin aby zyc normalnie.

//Szybki kalkulator i 110k wydaje sie realne pracujac 12 godzin dziennie 6 dni w tygodniu liczac
@Szkodnik1: no ale nie rozumiem w takim razie bo wyslales link z strony gdzie podaja medialna 110k. Dobra, dzielmy.
110/12
9k/160
57.30$ na godzine medialna

Strona RZADOWA podaje medialna w Manitobie jako 23$ na godzine.
Cos tu sie nie zgadza.

//Sprawdzilem UK i pokazuje medialna na tej stronie 62k£ czyli okolo 110k $.
XD
Nie wiem jak to jest liczone ale cos tam nie gra.

Strona rzadowa podaje medialna w UK
@taki-tam-czlowiek jeśli cały czas drążysz temat Manitoby bo chcecie wyjechać to ja bym odpuścił. Ukraińców jest tylu, ze z praca na każde stanowisko jest ciężko. Pamiętaj ze idąc przez MPNP czeka Cię długa odsiadka w MB, minimum do otrzymania PR a to od roku do 2,5 może trawac + 6 miesięcy doświadczenia w pracy. My w lutym stad wyjeżdżamy.
@Plonacawyplata: zony znajomi juz z PR w reku. Minelo okolo 1-1.5 roku lacznie. Ale pojedziemy i tak, nie placimy za to wiec nam bez roznicy. Gdzie i dlaczego?

//Jak sie zabralismy za odkladanie pieniedzy na ta Kanade to zostaje nam okolo 3k£ miesiecznie (16k zl), przez mysl przeszlo nawet zeby moze dom w Polsce za gotowke postawic, dzialke mamy ogromna ktora mozna by nawet podzielic i sprzedac ale od nastoletnich lat
@taki-tam-czlowiek nominacja i PR oczywiście zapłacicie ale z takim podejściem jak napisales to zero szacunku z mojej strony. Uchodźcy wojenni wyjeżdżający z UK, wezmą 6kCAD bo RZONT daje. Wyjeżdżamy bo Winnipeg to nie jest miasto dla nas, No i ze względu na takich jak Wy właśnie.