Wpis z mikrobloga

TL;DR: Co zamiast Deuter Source 2.0 na rower i w góry?

Zabrałem ten bukłak w góry na testy. Nie da się z niego pić. Albo bukłaki nie dla mnie, albo potrzebuję inny.

Co mi się nie podoba:

1. Bardzo słaby przepływ wody (chyba przez konstrukcję ustnika).
2. Woda przechodzi plastikiem/gumą (może tylko na początku).
3. Trzeba mocno zagryźć ustnik zębami, aby w ogóle się napić.
4. Trzeba mocno wciągnąć powietrze (nawet jak woda jest w wężyku).

Najbardziej przeszkadza mi to, że ustnik trzeba odblokowywać zębami. Czy każdy ustnik działa na tej samej zasadzie, że trzeba sobie łamać na nim zęby? Nie można odbezpieczać go samymi ustami lub w jakiś inny sposób, np. palcami jakimś przyciskiem (bo podczas picia zazwyczaj i tak trzymasz ustnik)?

Zraziłem się mocno do bukłaków. Jeśli polecicie mi coś innego, to może się przekonam.

Wziąłem Source, bo w sklepie tylko ten mieli. Czy powyższe problemy występują w bukłakach Camelbak?


#rower #gory
  • 14
@grill-bill: Jakie modele testowałeś? Co do smaku plastiku to jedni piszą, że po pewnym czasie przechodzi, a inni, że wcale. Jeśli tak źle jest z bukłakami, to dlaczego tyle osób ich używa...

Na szlakach w Polsce co kawałek jest jakaś knajpa i można wypić piwo 0%, ale są miejsca, gdzie nie ma nic, a bukłak miał być po to, aby mieć łatwy dostęp do wody np. na trudnych szlakach (np. wąwóz
@SendMeAnAngel ja mam inną rurkę do deutera. Wydaje mi się że to jest rurka zimowa, bo ma dodatkowo neopren. Tam ustnik nie zagryzasz, tylko wyciągasz zębami taki dinks l, coś jak przy bidonach. Ofc nie musisz tego robić zębami. Sam element chodzi lekko, znacznie lżej niż w bidonach z którymi jeździłem, choć (przynajmniej ja) nie jestem w stanie wyciągnąć go ustami. Co do przepływu to nie pamiętam już jaki był w tym
@trzyes: W oryginalnym ustniku można wyjąć element ze sprężynką, która blokuje dopływ wody, tylko będzie kapać.

Jeszcze o czyszczeniu. Nie wyparzałem ani nie płukałem go wcześniej. Rano wlałem tam mineralną i ruszyłem na szlak. To, co zostało w bukłaku, wieczorem wylałem zarówno z worka i wężyka. Włożyłem do środka wężyk i to plastikowe zamknięcie, żeby lekko rozszczelnić bukłak. Rano worek był suchy. Nie było smug ani śladów pleśni.

Jak wróciłem do
@SendMeAnAngel: no ja tez mam deutera source, smak plastiku jest przez rurke w ktora swieci slonce i nagrzewa, tak ze zarowno w zime jak i lato oslonka neoprenowa,
buklak ma za duzo minusow jak dla mnie to go rzadko uzywam, glownie to ze zajmuje miejsce w srodku plecaka i nie wiadomo kiedy woda sie skonczy, upierdliwe jest tez mycie (duzo wody na to idzie),
co do czyszczenia to nawet po wodzie
@SendMeAnAngel nope, z moim jest git. Może masz twardą wodę i stąd smugi? Mój mam już chyba prawie 10 lat i zaliczył przynajmniej kilka kilkunastodniowych trekkingów, gdzie wcale go nie myłem, tylko przepłukiwałem wodą, albo wręcz przez 2-3dni tylko dolewałem nowej wody do poprzedniej. No i ofc niezliczoną ilość wyjazdów weekendowych, gdzie przepłukiwałem go dopiero po powrocie.

Pleśni nigdy nie wychodowałem, choć po tych dłuższych wyjazdach był trochę śliski w środku. Wtedy
Może masz twardą wodę i stąd smugi?


@trzyes: U mnie kranówka to tragedia. Pełno kamienia i zanieczyszczeń. Pewnie też dużo drobnoustrojów. Natomiast woda mineralna przed butelkowaniem jest ozonowana, aby wytłuc bakterie i grzyby. Tu jest odpowiedź na pytanie.

Mój mam już chyba prawie 10 lat i zaliczył przynajmniej kilka kilkunastodniowych trekkingów, gdzie wcale go nie myłem, tylko przepłukiwałem wodą, albo wręcz przez 2-3dni tylko dolewałem nowej wody do poprzedniej. No i
z ciekawości - w jakiej części kraju mieszkasz? Często nabieram kranówkę w różnych miejscach i prawie zawsze jest ok, a dość często woda jest wręcz smaczna


@trzyes: Rzeszów, stare budownictwo

Wyjąłem z ustnika sprężynę (pierwszy element na zdjęciu). Przepływ wody się poprawił, nie trzeba gryźć, ale trzeba pamiętać, żeby od razu zakręcać zawór do końca, który lubi w połowie się zacinać. Na trekkingu to ujdzie, ale na rowerze niepraktyczne. Przy szybszym
SendMeAnAngel - > z ciekawości - w jakiej części kraju mieszkasz? Często nabieram kra...

źródło: 20230618_202537

Pobierz
z innymi bedzie podobnie, tez nie lubie buklakow glownie za to ze nie mozna sie porzadnie napic tylko sączyc jakies cieple siury o smaku plastiku


@grill-bill: Zobacz mój przedostatni post, gdzie rozebrałem ustnik i wyjąłem z niego sprężynkę. Przepływ wody się zwiększył i już tak nie wali gumą. Ale to też jest niepraktyczne.

Wybieram się niedługo za granicę, tam na szlakach może być gorąco i lanie zwykłej wody trochę mija się