Wpis z mikrobloga

Zainspirowany przez @programista15cm, który twierdzi, że na B2B zarabia się 2x więcej niż na UoP, pokazuję tutaj, że jest możliwe zoptymalizowanie tej formy umowy tak, by tracić około 20% zachowując wszelkie prawa pracownicze, znikomą odpowiedzialność, uprawnienia do renty i emerytury i inne przywileje związane z UoP, takie jak o wiele wyższa zdolność kredytowa.

Założenia: stawka 30 000 zł na fakturze B2B miesięcznie, czyli jakieś ~180 zł/h - taka typowa stawka dobrego seniora w polskiej firmie, urlopy standardowo niewliczone (czyli - nie ma pracy, nie ma kasy), podatek ryczałtem 12%, duży ZUS i dobrowolna składka chorobowa. Rozliczenie z niepracującym małżonkiem (bo można). Na UoP oczywiście KUP 50% w wysokości 80% (ma każda szanująca się firma, znam takie, co nawet ponad 90% oferują) oraz udział w PPK - jednym kliknięciem idzie wypłacić wszystkie swoje składki i 70% tych pracodawcy, więc darmowa kasa co miesiąc). Aby nie porównywać jabłek z gruszkami, w obu przypadkach zakładam 26 dni urlopu i tydzień chorobowego. Wykorzystam do obliczeń ten kalkulator: https://ladnepodatki.pl/ - możesz mnie @programista15cm sprawdzić wpisując te same parametry.

No to jedziemy:
30 000 zł * 10,5 miesięcy (rok pracy minus urlop i choroba) = 315 000 zł rocznie na B2B przychodu.
315 000 zł / 12 miesięcy (bo płacone jest niezależnie czy urlop i choroba) -> 26250 zł kosztu pracodawcy miesięcznie na UoP.
Przy takim koszcie pracodawcy mamy - wg kalulatora - 21 500 zł brutto. Daje to rocznie 192 835,92 zł netto, czyli 16 069,66 zł miesięcznie średnio na rękę (średnio, bo wynagrodzenie może się różnić w poszczególnych miesiącach ze względu na drugi próg podatkowy i osiągnięcie maksymalnej kwoty składek ZUS).
Do tego doliczamy PPK (kasa, którą wypłacamy na żądanie, może też zostać jako zabezpieczenie emerytalne lub darmowy kredyt na zakup nieruchomości): 430 zł + 322,50 zł * 0,7 (bo 30% idzie na konto emerytalne w ZUS): 655,75 zł
Czyli razem na UoP 16 725,41 zł do ręki co miesiąc.

Teraz B2B: dla podanej wyżej kwoty (180 zł/h) i 31 dni wolnego (urlop + chorobowe) mamy dokładnie wg kalkulatora 315 417,60 zł przychodu rocznie. Dochód z tego to 255 364,68 zł na rękę. Zarabiamy to przez 10,5 miesiąca, ale żyć musimy przez 12, więc proste dzielenie: 255 364,68 zł / 12 = 21 280,39 zł miesięcznie.

No i teraz: różnica wynosi 4 554, 98 zł. Czyli na B2B na czysto zarobi się 27,23% więcej niż na UoP (lub, odwracając, na UoP 21,41% mniej niż na B2B). Także tego, drogi @programista15cm, nie żadne 2x tyle, tylko 1,27x tyle. A jeszcze nie zacząłem odliczać ulg: termomodernizacyjnej, prorodzinnej, rehabilitacyjnej...

Oczywiście dla kogoś, kto nie rozlicza się z małżonkiem lub małżonek zarabia dużo, trochę zmienia to sens. Jednak większość programistów z mojego otoczenia żyje w takim właśnie schemacie: niepracująca żona lub zarabiająca niewiele jako nauczycielka, urzędniczka, pracownica biurowa itp. Wówczas jak widać da się UoP całkiem nieźle zoptymalizować.

#programista15k #programowanie #pracait
  • 32
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: zajebiste zalozenie, ze masz małżonka - ktory nic nie zarabia jako aksjomat ()
No i oczywiscie nie bierzesz pod uwage VAT. Ale juz bez VAT masz 27% roznicy, dolozysz VAT z samochodu bedzie 40%, dolozysz cos jeszcze i dojdziesz do 50

Jak wezmiesz mniejsza kwote (bo ciezko takie koszty zrobic chyba ze chcesz zostac pilotem samolotu / smiglowca), brak malzonka i odliczysz na skali poboczne profesje
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa:

duży ZUS i dobrowolna składka chorobowa

Nie wiem czy dobrowolna składka jest tak popularna...

Rozliczenie z niepracującym małżonkiem (bo można).

Aha, a może liczmy to pod singli albo dodaj koszt utrzymania małżonka :P

Oczywiście dla kogoś, kto nie rozlicza się z małżonkiem lub małżonek zarabia dużo, trochę zmienia to sens.

Chyba dla większości (?) tak jest, poza tym 27% to kupa kasy.. co miesiąc praktycznie masz kasę na wakacje, a
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: jak już nie wliczasz kosztów to chociaż sobie policz b2b ryczałtem 8,5%
dodatkowo nawet jak jesteś na ryczałcie możesz sobie vat odliczać od kosztów, więc to kolejna korzyść o której nie napisałeś.
Pozatym KUP, rozlicza niewielu pracodawców, a nie wiem jak bezpieczne jest rozliczanie tego samodzielnie.
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: btw ide spac, i wpisalem sobei 8h x 100% + 7.5h x 300% tak jak Ci wspominalem, bo mamy go life crunch.
A w lipcu 30 dni wolnego. Mowisz ze praca 16h dziennie to cos tam cos tam - a realia sa takie ze zrobilem dzis przy minimalnym poswieceniu 4 dniowki. Na uop nie masz takiego mnoznika, nie mozesz fizycznie pracowac 16h bo to nielegalne + nie dadza Ci 30
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa:

podatek ryczałtem 12%, duży ZUS i dobrowolna składka chorobowa. Rozliczenie z niepracującym małżonkiem (bo można)


Kilka uwag:
1. Osób, które są na tyle ogarnięte aby zarabiać pieniądze bardzo dobre nawet jak na tę branżę raczej nie interesuje związek z osobą, która jest tak mało ambitna, że nie pracuje.
2. Ryczałtu nie można rozliczać z małżonkiem - to nawet nie ma sensu, bo na ryczałcie nie masz kwoty wolnej od podatku.
  • Odpowiedz
Z tego co widziałem, coraz więcej banków traktuje ryczałt korzystniej niż kiedyś przy wyliczaniu zdolności.

@NieBendePrasowac:
Składałem wniosek w maju, przy fakturze 19-20k netto (po ZUSach, USach realne ~15k na rękę) po podaniu PKD 62.01.Z w PKO BP wyliczyli mi faktycznie lepiej niż w marcu... na 8400 zł miesięcznie. Wcześniej było 8000 zł. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@lol3pdg: singla nie liczyłem, bo już dawno nim nie jestem, a poza tym mój przykład pokazuje, że da się i nie zawsze UoP to 50% w plecy. Optymalizacje podatkowe dokonuje się pod konkretne przypadki.

@lubie_moderacje_2 Celowo nie zajmuję się tutaj kosztami, bo tak uczciwie licząc, to programista żadnych specjalnych kosztów nie ma. Przecież co miesiąc nie będziesz kupować nowego monitora. A nieuczciwie patrząc, to na UoP idziesz do psychiatry po pół
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: poza tym co już wymienili, to:
- na b2b urlop jest często elastyczny, jak ktoś go potrzebuje, to bierze, jak woli pieniądze, to bierze pieniądze. Ja nie korzystam z więcej niż kilku dni urlopu w ciągu roku
- na b2b łatwiej o elastyczne warunki pracy, otwiera to też gigantyczną ilość opcji pracy dla spółek zagranicznych, które nie mają reprezentacji prawnej w Polsce. Oznacza to m.in., że w wielu przypadkach nie
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa:

to programista żadnych specjalnych kosztów nie ma

auto(paliwo, serwis, części, robocizna, ubezpiecznie), komp + laptop+akcesoria, telefon + abonament, internet, biuro (lub pomieszczenie w mieszkaniu + amortyzacja i koszty), rower, hulajka, tv, rozwój (szkolenia, konferencje plus koszty związane z wyjazdem, książki, kursy etc) ....... wymieniać dalej?

Ryczałt 8,5% to nie dla programisty,

Dla programisty testów automatycznych etc, da się podciągnąć, ale jeżeli chcesz się skupić na przypadku ogólnym bez kosztów to
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: Myśle, ze porównywanie kosztu pracodawcy na uop jako b2b netto nie do końca jest sensowne. Na b2b stawka powinna być wyższa, jeżeli nie to ktoś kto się na to zgadza jest co najmniej nieroztropny, bo traci a pracodawca zyskuje. Wtedy już nie wychodzi 1.25 raza więcej na b2b tylko 1.5 albo jeszcze więcej.
Do tego tekst z żona to xD. :)
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: Myśle, ze porównywanie kosztu pracodawcy na uop jako b2b netto nie do końca jest sensowne.


@BreathDeath: ja tez tak uwazam. Koszt pracodawcy + urlop ([26 dniowek + pensja roczna] / 12 = netto na fv)

I tak mu odchodzi trud ksiegowania, hru itp itp.

możesz pracować w równoważnym czasie pracy po 16h/dobę przez miesiąc


@Romska_Palo_Ul_Laputa: jak to przez kadry przejdzie? Przeciezsz masz czas niezakloconego odpoczynku blaabla bla
  • Odpowiedz
@smk666 Ja na to patrzę inaczej: stać mnie, żeby moja kochana żona mogła zostać z naszymi dziećmi, kiedy jej najbardziej potrzebują, zamiast iść do januszexu za 4k (pensja przeciętnego Polaka poza IT).


@Romska_Palo_Ul_Laputa: Nie jestem jedyny! Dzieki chłopie ()
  • Odpowiedz