Wpis z mikrobloga

Piszę ten post jako kompletny amator w tej dziedzinie.
Kupiłem na czuja (w sumie dwa dni czytałem łącznie 4h o Tesli, popatrzyłem na wykresy, żadna analiza którą bym nazwał poważna).
Fajnie siadło, zysk 39%procent. Dzisiaj sprzedałem połowę,a zaraz chwilę później całość pod wpływem chwili, po ogłoszeniu CPI(dziś o 10 rano dowiedziałem się że jest coś takiego) kupiłem znów całość (straciłem około 1,5%).
Szczerze mówiąc nie spodziewałem się takiego zysku w ciągu 3 tygodni, raczej w ciągu 6 miesięcy. Zastanawiam się co robić? szukać okazji do pozbycia się, trzymać?
Kusi mnie by włożyć część oszczędności na KGHM, CD projekt (do około tygodnia przed premierą myślę że będzie najbezpieczniej trzymać) a z czasem być może załadować się w bitcoina przed halvingiem.
Nie chcę zachowywać się jak amator, chociaż z drugiej strony mam wrażenie że nie wytrzymałem ciśnienia z CPI dzisiaj, czy może to był dobry ruch mimo straty tych 1,5%. Nie potrafię sam tego ocenić, coś podpowiecie amatorowi czy to było słuszne?

W sumie żeby nie było skąd te nerwy, zainwestowałem 8k co dla mnie jest sumą nie mała, na ten moment mam z tego około 11k.

#tesla #gielda
  • 26
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@rkore ok wiem. ale ten ruch sprzedaży przed CPI to głupota, neutralne zagranie czy dobre twoim zdaniem. i uzasadnij jeśli możesz
  • Odpowiedz
@Padoks: minimalizacja ryzyka, ale stop loss chyba byłby lepszy
Generalnie stop loss na pierwszej pozycji byłby lepszy, bo takie sprzedawanie i odkupywanie w małych ostępach czasu raczej nie ma sensu
  • Odpowiedz
@Padoks: Generalnie takie szybkie ruchy z kupowaniem/sprzedawaniem nie są super, bo nigdy wtedy nie zrobisz takich bardzo dużych zysków. Natomiast jest to bardzo naturalne na początku, że robisz takie rzeczy, sam też tak zaczynałem.
Co więcej jeśli zainwestowałeś cały hajs w jedną spółkę i to dość spory dla Ciebie, to odcięcie takiego zysku generalnie jest bardzo dobre, tylko że wynika z za dużego zaangażowania w jedną spółkę.
Akurat CDP, Tesla i
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@DubKidz dzięki za odpowiedź, zaintrygowales mnie że dla ciebie to jedne z najgorszych, możesz wymienić jakieś jedne z ciekawszych? nie chodzi o to że ślepo wrzucę pieniądze a poczytam o nich
  • Odpowiedz
@Padoks: może inaczej, zamiast kghmu wolałbym mieć orlen (porównuję jako spółki mające głównego akcjonariusza państwowego, spółki value dywidendowe). Zamiast tesli wolałbym mieć microsoft/meta/apple, też są to 'drogie' spółki growth w branży przyszłościowej, a tesla musiałaby zdominować i zmonopolizować rynek Autonomus, żeby uzasadnić ich wycenę.
CD Projekt jest spoko spółką, ale jest dość droga i branża gier to trudny temat generalnie.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@grypa-grypowska też to mam na uwadze, tak samo jak fakt że w tym roku Tesla wypuszcza nowe auta, planują otworzyć nową fabrykę i parę dni temu dogadali się z innymi koncernami w sprawie ich stacji ładowania
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@DubKidz w sprawie CD projekt liczę na hype który będzie rósł razem z każdym nowym zwiatunem/gameplayem i coraz bliżej zbliżającą się premierą. Po wypuszczeniu serialu na Netflix we wrześniu akcje skoczyły o 60% około do listopada, serial okazał się hitem i zbudował hype. Teraz też podobno mają budżet największy w historii i dodatek zbiera pozytywne recenzje. ale już raz do spierd... puścili w kibel więc drugi raz też może się powtórzyć. A
  • Odpowiedz
@Padoks: tesla na szczycie miala 400$ (stare 1200$), dodaj do tego ze bitcoinisci czekaja na bitcoina za 100k$ (a przynajmniej chca zejsc z haka, bo 50% spekulantow kupilo powyzej ~44k$), tylko ktos musi kupowac te wszystkie akcje/udzialy, jeszcze masz nvidie i boom na AI ktore ma opanowac cale sektory gospodarki tutaj tez mozesz jeszcze
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@grypa-grypowska zdaje sobie sprawę i mam obawę co do Tesli że ileż można rosnąć, nie oczekuję powrotu na 400$. Raczej 280$. Staram się też hamować tym że pierwszy zakup mi się udał na giełdzie ale ciężko się wychodzi z takiej pozycji tym bardziej jak wokół Tesli ciągle są pozytywy, seria wzrostów i każdy kupuje. Zastanawiam się czy nie pozbyć się jej ostatecznie na rzecz CD projekt, lub zostawić Tesle i dołożyć $$
  • Odpowiedz