Wpis z mikrobloga

  • 478
@Kempes ciekawe czy te gamonie wiedza, ze tak brzmia te nazwy poprostu w jezyku niemieckim XD bo np w Polsce nie mowimy Niu Jork, tylko Nowy Jork :d
  • Odpowiedz
  • 328
@Kempes: Serio chcą Łódź nazywać nazistowską nazwą? xD

Przypominam, że Łódź tak nazwał Hitler w 1940 roku na cześć zmarłego w 1936 roku nazistowskiego polityka.
  • Odpowiedz
@Kempes: @Dymass warto zwrócić uwagę, że Łódź po niemiecku to Lodsch. Nazwa Litzmannstadt została nadana przez nazistów na cześć Karla Litzmanna, generała niemieckiej armii podczas I WŚ, a później członka NSDAP

edit: ehh zawsze drugi
  • Odpowiedz
@Kempes ale to są kretyni XD nie mieli na co zmienić bo po rusku brzmią tak samo jak po polsku to zmienili na niemiecki XD i co Legnica to będzie Лигниц? xD

Bolszewizm to jednak choroba umysłowa
  • Odpowiedz
  • 2
@wojmad w rodzinie mojej rozwowej, ktora pochodni z tamtych terenow, dalej mowia Stanislawow/obwod Stanislawowski. Moj dziadek byl w tamtym rejonie delegowanym polskim nauczycielem i tata mowil, ze dziadek zawsze mowil Stanislawow.
  • Odpowiedz
@Dymass: ale czy w obliczu tego cyrku z nazwami miast i obwodów zapoczątkowanego przez Polaków mogę używać polskiej nazwy miasta na Ukrainie?
  • Odpowiedz
  • 24
@wojmad tylko, ze obwod Iwanofrankowski pochodzi od Iwana Franko, poety, ktory mial dobre stosunki z Polakami. Kaliningrad pochodzi od Kalinina. Jego podpis widnieje na decyzji o eksterminacji polskich oficerow w Katyniu. Mow sobie jak chcesz, ale wg mnie jest spora roznica. Bo chyba tak naprawde o to tutaj chodzi.
  • Odpowiedz