Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Zastanawiam się czy zamiast samemu wybierać spółki nie lepiej powierzyć cześć kapitału komuś kto
a) ma dużo większą wiedzę
b) doświadczenie
c) kontakty które pozwalają na deale niedostępne dla przeciętnych ludzi
d) możliwość inwestowania w firmy nienotowane na giełdzie

Oczywiście nie mam tu na myśli jakiegoś przypadkowego doradcy inwestycyjnego tylko holdingi notowane na giełdzie.
Sztandarowym przykładem jest tu Berkshire Hathaway, długoterminowi inwestorzy wyszli na tym bardzo dobrze (porównując z S&P500), jednak są tu dwa istotne problemy:
1. Wiek Warrena Buffeta, reakcja rynku na jego śmierć oraz to jak się potoczą dalsze losy spółki
2. Wielkość spółki, jest po prostu zbyt wielka i ma ograniczone możliwości lokowania kapitału, więc szanse na znaczne pobijanie rynku są dużo niższe niż lata temu.

Jednak są inne spółki tego typu, np europejskie, które są w rękach tych samych rodzin przez ~100 lat
- Exor N.V.
- Investor AB (tu minusem jest szwedzki podatek od dywidendy)

Chciałbym poznać waszą opinię na temat powyższych spółek (oraz innych interesujących alternatyw jeśli znacie)

#gielda #inwestycje #holding #spolka #spolki



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 2
  • Odpowiedz
Sztandarowym przykładem jest tu Berkshire Hathaway, długoterminowi inwestorzy wyszli na tym bardzo dobrze (porównując z S&P500)

@mirko_anonim: W tym przypadku "długoterminowi" oznacza bardzo 'długo" nie wiem czy chce Ci się tyle czekać.
Ja bym posłuchał rady Warrena Buffeta, który mówi że indywidualny investor powinien inwestować w SP500 i robić 'buy-and-hold".
  • Odpowiedz