Wpis z mikrobloga

Czołem sportowe świry - szybkie pytanie. Rozpoczynam swoją przygodę z bieganiem i martwi mnie moje wysokie średnie tętno (ok 180 bpm). Jestem koło 30, pracuję przed kompem i nigdy nie byłem sportowcem, więc moja kondycja jest mocno słaba. Budowa ciała - skinny-fat. Mam garmina 245. Pułap tlenowy z garmina to 38 (52 lata xD).
Staram się biec (truchtać) powoli - średnie tempo utrzymuję w granicy7 - 8 min / km. Zauważyłem, że podczas swoich treningów w ciągu 1km moje tętno dochodzi do zakresu 170 - 185 i tak się utrzymuje prawie cały czas. Biegam dystanse po 5 - 7km.

Czy to normalne jak ktoś po kilku latach siedzenia przy biurku zaczął się ruszać? Zrobię sobie krzywdę?
#bieganie #sport
  • 6
@Einaudi: możliwe, że zegarek przylega zbyt mocno/zbyt słabo i odczyt wariuje. Jak się czujesz jak biegniesz wspomnianym tempem - możesz swobodnie rozmawiać czy raczej przeklinasz siebie, że wziąłeś się za bieganie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) P.S Nie zaszkodzi zbadać serducha, dla świętego spokoju.
  • 0
@kimunyest95: Raczej swobodnie nie porozmawiam, prawdopodobnie złapałbym większą zadyszkę. Ale sprawdzę :D
Dzisiaj złamałem 10km w 1h18min, gdzie w 7:00 minucie wskoczyło 175bpm a skończyłem na 186bpm, a 3 tygodnie temu pobiegłem pierwszy raz (w życiu) 5km w interwałach, bo nie dawałem rady biec.

Co powinienem zbadać? EKG jest w ogóle coś warte?
@Einaudi: tętno z samego zegarka jest poglądowe, czasem nawet pod 200 potrafi pokazać, zobacz czy wykres w ogóle wygląda realnie, przy problemach z odczytem może zgadywać wartości.

Dla prawidłowego odczytu polecają specjalne paski. Czy warto dokupywać to nie wiem, zwyczajnie czuje się czy jest ok czy nie. Więc tętno nie powinno być problemem, prędzej kontuzji się dostanie.