Wpis z mikrobloga

Dzisiaj kumpel uświadomił mi że trzeba w PIT zgłosić zakup kryptowaluty ( ͡º ͜ʖ͡º)
Kilka lat już kupuję #kryptowaluty za drobniaki i do tej pory myślałem że zgłosić należy tylko zyski ze sprzedaży. Orientujecie się jakie są konsekwencję niezgłoszenia zakupu krypto w tym roku i w latach ubiegłych?
  • 12
  • Odpowiedz
  • 0
Dzięki @drivex , wiesz może jeszcze czy zgłoszenie zakupu np. z 2022 roku i złożenie czynnego żalu coś da? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@wErni: @LJBW603 @drivex
Tak jest taki obowiązek (więcej np. tu: https://www.podatki.gov.pl/pit/rozliczenie-ze-sprzedazy-kryptowalut/#czy-musze-skladac-zeznanie).

Co do kar to samo niezłożenie deklaracji to wykroczenie skarbowe, niezapłacenie w związku z tym podatku to wykroczenie lub przestępstwo skarbowe(Ciebie nie dotyczy, bo skoro tylko kupowałeś to nie miałes podatków do zapłaty). Wracając do samego niezłożenia deklaracji to mandat to maks 3200zł. Najlepiej jeśli składałeś pit-38, wtedy można złożyć korektę. Ale zasadniczo co robić i czy coś robić czy
  • Odpowiedz
@drivex: to zinterpretuj mi ten fragment:

Zeznanie musisz złożyć także wtedy, gdy nie uzyskałeś przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych lecz poniosłeś w roku kalendarzowym wydatki na ich nabycie.
  • Odpowiedz