Wpis z mikrobloga

Już mnie zaczęła jeść korozja nostalgii i zacząłem tęsknić za SolPolem. Odsłuchałem sobie podcastu z dyskusją o SolPolu i przemówiły do mnie zarówno argument za i przeciw SolPolowi.

Za - Wrocław to generalnie miasto, które uwielbia odważną architekturę. Niemcy to robili, Polacy też. Hala Stulecia, Stadion Olimpijski, Renoma, Feniks, Trzonolinowiec, Kredka i Ołówek, Manhattan, Sky Tower a nawet NFM i Urząd Wojewódzki. Wszystko to całkiem oryginalne projekty, niektóre jak Hala Stulecia, przełomowe na skale światową. SolPol był bardzo, bardzo ekstrawagancki, polaryzujący, brzydki (choć za takie też były uznawane budynki z PRL, które teraz się "uleżały"). Miał swoje miejsce w tym mieście.

Przeciw - Budynek zwyczajnie stracił swój sens jako galeria handlowa. Nikt tam nie chciał najmować powierzchni - nie było co pudrować trupa.

Oczywiście tę dziwną nostalgię za Solpolem można uleczyć na przykład widokiem kamienicy na Wybrzeży Wyspiańskiego też projektu Wojciecha Jarząbka a Wrocławiowi życzyć tego, aby nadal powstawały kurioza architektury.

#wroclaw #solpol #90s #architektura
LebronAntetokounmpo - Już mnie zaczęła jeść korozja nostalgii i zacząłem tęsknić za S...

źródło: dom-towarowy-solpol-wroclaw_222882

Pobierz
  • 51
@LebronAntetokounmpo: Brzydki może był ale był też architektonicznym świadectwem swoich czasów, był pstrokaty, nietypowy i z perspektywy dzisiejszego raczej minimalistycznego wzornictwa(jak większość rzeczy z lat 90) był po prostu kiczowaty. Czy prezentował wielka wartość artystyczno-historyczną? Raczej nie ale czy był aż tak zły aby go burzyć? Według mnie może i trochę lepiej, że już go z nami nie ma ale też trochę szkoda, że zniknął kawał historii polskiej architektury, może i
Budynek zwyczajnie stracił swój sens jako galeria handlowa. Nikt tam nie chciał najmować powierzchni - nie było co pudrować trupa.


@LebronAntetokounmpo: Dlaczego nie miało to już sensu jako galeria handlowa? Brak parkingu czy niefunkcjonalny układ wewnątrz?
To była galeria?! Nie miałem pojęcia. Ale był tak brzydki że aż mnie za każdym razem zaskakiwał i jednocześnie miałem nadzieję że to nie zburzą. Bo może i to była brzydota, ale nasza Wrocławska brzydota która mogliśmy się chwalić.
@LebronAntetokounmpo: Twoja wypowiedź jest bardzo dobrym przykładem unaoczniającym dlaczego świat wokół nas niepostrzeżenie staje się coraz brzydszy. My po prostu zaczęliśmy przeintelektualizować brzydotę, a właściwe brzydocie poprzez intelektualne zabiegi zaczęliśmy przyznawać przymiot piękna. Architekt to zawód w dużej mierze humanistyczny, który poza warstwą inżynieryjna zajmuje się rzeczami bardziej subtelnymi: formą, pięknem, estetyką. To są pojęcia, którym zawsze towarzyszy refleksja filozoficzna o ich naturze i roli w życiu człowieka. Architekci są bardzo