Wpis z mikrobloga

Już mnie zaczęła jeść korozja nostalgii i zacząłem tęsknić za SolPolem. Odsłuchałem sobie podcastu z dyskusją o SolPolu i przemówiły do mnie zarówno argument za i przeciw SolPolowi.

Za - Wrocław to generalnie miasto, które uwielbia odważną architekturę. Niemcy to robili, Polacy też. Hala Stulecia, Stadion Olimpijski, Renoma, Feniks, Trzonolinowiec, Kredka i Ołówek, Manhattan, Sky Tower a nawet NFM i Urząd Wojewódzki. Wszystko to całkiem oryginalne projekty, niektóre jak Hala Stulecia, przełomowe na skale światową. SolPol był bardzo, bardzo ekstrawagancki, polaryzujący, brzydki (choć za takie też były uznawane budynki z PRL, które teraz się "uleżały"). Miał swoje miejsce w tym mieście.

Przeciw - Budynek zwyczajnie stracił swój sens jako galeria handlowa. Nikt tam nie chciał najmować powierzchni - nie było co pudrować trupa.

Oczywiście tę dziwną nostalgię za Solpolem można uleczyć na przykład widokiem kamienicy na Wybrzeży Wyspiańskiego też projektu Wojciecha Jarząbka a Wrocławiowi życzyć tego, aby nadal powstawały kurioza architektury.

#wroclaw #solpol #90s #architektura
LebronAntetokounmpo - Już mnie zaczęła jeść korozja nostalgii i zacząłem tęsknić za S...

źródło: dom-towarowy-solpol-wroclaw_222882

Pobierz
  • 51
  • Odpowiedz
  • 0
Solpol był jak takie brzydkie, opóźnione dziecko z tęczową reklamówką - niby twoje, ale jednak jak zobaczysz z daleka, to wolisz przejść na drugą stronę ulicy. ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
Dlaczego nie miało to już sensu jako galeria handlowa? Brak parkingu czy niefunkcjonalny układ wewnątrz?


@LDevil: Nie tyle brak prakingu, co kompletny brak dojazdu. To ścisłe centrum, drogie czynsze, zawsze to było miejsce pod drogie butiki, a przecież nikt będzie się terabanił zapchanym tramwajem z ciuchami za kilka tysięcy w torbie.
  • Odpowiedz
@LebronAntetokounmpo: Solpol nie dość, że kiczowaty, to przede wszystkim kompletnie nie pasował do otoczenia. Po prostu wśród stosowanej historycznej, lub udającej historyczną zabudowy swoją jaskrawością kłuł w oczy.

Trochę podobnie jest ze Sky Towerem. Budynek co prawda sam w sobie jest ok, ale kompletnie nie pasuje do otoczenia i zbytnio dominuje krajobraz. W czasach kiedy powstawał były plany na inne wysokościowce (Angel Wings, Odra Tower), planowano Centrum Południowe (teren między Skytowerem,
  • Odpowiedz
@LebronAntetokounmpo: dla większość ktorzy nigdy nie widzieli tego budynku na żywo -on nie wyglądał tak jak na tympodrasowanym zdjeciu. Stare brudne odpadające plytki, przerysowany brzydkie kolory, trudne do wykorzystania wnętrze i sąsiedztwo zabytkowych budynków w tym katedry po lewej do ktorego ten maszkaron pasował jak krew do nosa.
  • Odpowiedz
  • 0
@fiddle ale tak było. Pan Jarzabek przywiózł do Polski AutoCAD i dużo rzeczy nawet tych na zdjęciu jest wprost z templatów. To była wtedy rewolucja, że projektowanie przeniosło się z desek kreslarskich na komputer.
  • Odpowiedz
to jeszcze ludzi udaje się przekonać, że to ciekawa architektura, którą powinni lubić. A co tak naprawdę zostaje bez tej intelektualnej strony? Brzydota, wśród której nie chce się żyć.


@nie_wyszlo_mi_w_zyciu: rozumiem ze to ty masz mowic ludziom co powinni lubic?
  • Odpowiedz