Wpis z mikrobloga

Witamina B12 to inaczej kobalamina. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, którą magazynuje wątroba. Jej głównym źródłem jest mięso i produkty odzwierzęce, takie jak mleko, jogurty, sery, jajka.

Zapotrzebowanie na witaminę B12 u dorosłych wynosi 2,4 mcg na dobę. W zależności od stanu organizmu może być zwiększone, np. w czasie nasilonego stresu, w ciąży lub podczas karmienia piersią. ⁣

Kobalamina jest niezbędna dla naszego organizmu. Potrzebujemy jej do syntezy DNA, tworzenia osłonek mielinowych, neuroprzekaźników i czerwonych krwinek oraz przemiany kwasu foliowego do aktywnej formy. Ponadto wit. B12 zapobiega wysokiemu poziomowi homocysteiny, a także zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i neurodegeneracyjnych. ⁣

Niedobory najczęściej dotyczą osób na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. Do czynników ryzyka wystąpienia niedoboru zalicza się także stosowanie leków m.in. metforminy, IPP, famotydyny, kolchicyny i aminoglikozydów oraz nadużywanie alkoholu. Inne przyczyny niedoboru to choroba Addisona-Biermera, gastrektomia, wrodzony niedobór czynnika wewnętrznego, choroby jelit upośledzające wchłanianie, przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie błony śluzowej żołądka. ⁣

B12 najczęściej jest podawana doustnie, w formie zastrzyku lub podjęzykowo. Według badań, wszystkie trzy metody są skuteczne w uzupełnianiu poziomu kobalaminy, choć niektóre źródła sugerują, aby w przypadku cięższych niedoborów stosować pozajelitową drogę podania.

W suplementach diety i lekach najczęściej znajdziemy cyjanokobalaminę lub metylokobalaminę. Cyjanokobalamina jest bardziej stabilna, ale nie jest biologicznie aktywna. Musi ulec przekształceniu do aktywnej formy, czyli metylokobalaminy lub adenozylokobalaminy. ⁣

Objawy niedoboru tej witaminy to uczucie mrowienia w kończynach, osłabienie, duszności, bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, złe samopoczucie, bladość skóry, zaburzenia hormonalne, brak apetytu, zmiany w jamie ustnej. Niedobór wit. B12 może również doprowadzić do rozwoju niedokrwistości megaloblastycznej czy neuropatii obwodowej.

Wchłanianie witaminy B12 odbywa się na 2 sposoby:
- Aktywnie w jelicie cienkim, co wymaga udziału czynnika wewnętrznego
- Poprzez dyfuzję bierną, czyli niezależnie od czynnika wewnętrznego (w ten sposób wchłania się 1-2% dawki doustnej)

Stosujecie witaminę B12? Ja niestety mam niedobór, więc muszę :P ⁣

PS. Jest już dostępna witamina B12 zarejestrowana jako lek OTC, a od zeszłego roku lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na oznaczenie poziomu tej witaminy (niestety obowiązują limity).

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #apteka #leki #farmacja #infografika
dwa_fartuchy - Witamina B12 to inaczej kobalamina. Jest to witamina rozpuszczalna w w...

źródło: IMG_20230527_122308_969

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: z ciekawostek:
Normy witaminy B12 w Europie są bardzo zaniżone (podobno z powodu bezpieczeństwa).
W USA są badania które pokazują, że najbardziej skuteczne jest wysycenie organizmu do poziomu ok. 4 mcg.
  • Odpowiedz
@TheOneWhoKnocks: w tabletce z magnezem jest B6 :) Z kolei jeśli chodzi o multiwitaminy, to zazwyczaj dawki witamin i minerałów w nich są niskie albo hamują wzajemnie swoje wchłanianie. Nie lubię i nie polecam tego typu preparatów swoim pacjentom
  • Odpowiedz
@Spawacz-slusarz-akrobata: ja jestem za tym, żeby w pierwszej kolejności uzupełniać witaminy i minerały z dietą, a po leki i suple sięgać w ostateczności. Ale niestety nie zawsze dietą się da. Nie jestem wege, jem różnorodnie, leków nie biorę a i tak mam niedobór, którego dietą bym nie wyrównała ¯\(ツ)/¯
Jak będę mieć czas, to obejrzę :)
  • Odpowiedz
@TheOneWhoKnocks: Polacy to lekomani, nie tylko witaminy przedawkowują. Ale 99% preparatów z magnezem jest właśnie z dodatkiem B6. Chociaż odnośnie tego produktu to może lepiej nie będę się wypowiadać, bo mnie jeszcze producent pozwie :P
  • Odpowiedz