Wpis z mikrobloga

Orientuję się ktoś w kwestii bezpiecznego kredytu, jak wygląda sprawa użyczenia lokalu?
Brat będzie zaczynał studia w Krakowie, chciałbym wziąć na siebie kredyt i brat by mieszkał ze mną.
Sam w niedalekiej przyszłości planuję wyjechać do Anglii na +/- dwa lata (chciałbym mocno podciągnąć swój angielski).
Czy w takim przypadku mogę utracić dopłaty?
W ustawie widzę taki zapis:

kredytobiorca zaprzestał na okres co najmniej 12 miesięcy prowadzenia gospodarstwa domowego w lokalu mieszkalnym albo domu jednorodzinnym

oraz

W okresie otrzymywania dopłat nieruchomość zostanie wynajęta lub użyczona.


Czy z prawnego punktu widzenia, przy kupnie mieszkania z tym programem, nie mógłbym użyczyć bratu mieszkania?
Jak rozumieć zaprzestał na okres 12 miesięcy prowadzenia gospodarstwa domowego? Czy jeśli bym wracał co jakiś czas do Polski, to byłoby ok? Pracuję w IT, więc myślę, że nie będzie problemu z pracą hybrydową i przebywaniem w Polsce co jakiś czas. Czy w zasadzie samo podjęcie pracy zagranicą i okres 12 miesięcy pracy wypiszę mnie z dopłat?
Z uwagi na powyższe zastanawiam się czy jest dla mnie sens pakować się w ten program

#kredyt2procent #kredythipoteczny #bezpiecznykredyt
  • 7
Czy z prawnego punktu widzenia, przy kupnie mieszkania z tym programem, nie mógłbym użyczyć bratu mieszkania?


@skander: Użyczenie skutkuje utratą prawa do dopłat. Inną kwestią jest to, czy udostępnienie lokalu do zamieszkania przez brata jest formalnie użyczeniem - ustawa używa też takiego pojęcia jak udostępnienie.
Dzięki za odpowiedzi,
@ratelier W kwestii alternatywy chodziło mi o przeczekanie i ewentualnie zwykły kredyt bez tego programu. Tamte zapisy z ustawy wymieniają powody, kiedy można utracić dopłaty
@marcpol No tak, też dobre pytanie. Na bazie obecnej ustawy rozumiem, że ryzyko utraty jest w takim przypadku, stąd zastanawiam się właśnie czy nie wziąć zwykłego kredytu w przyszłości i mieć spokojną głowę.
@marcpol No tak, też dobre pytanie. Na bazie obecnej ustawy rozumiem, że ryzyko utraty jest w takim przypadku, stąd zastanawiam się właśnie czy nie wziąć zwykłego kredytu w przyszłości i mieć spokojną głowę.


@skander: Jeśli utracisz prawo do dopłat to w efekcie będziesz miał zwykły kredyt z ratą malejącą.