Wpis z mikrobloga

Pewnie już słyszeliście, ale Prigożyn ostro dał do pieca. Grożenie rewolucją z 1917, krwawą rozprawą rodem z francuskiej rzezi Hugenotów, zdradził jak ogromne straty były pod Bachmutem i powiedział "Będziesz pan wisiał", tylko, że nie do Niedzielskiego a Szojgu i Gierasimowa xd. Watażka sięga po przysłowiowy mandat niebios! Nie przedłużając, zapraszam do raportu ISW na 25 maja 2023 roku.

----------------------------------------------------
Link do wołania
Znalezisko do zakopywania
Strona z oryginałem
--------------------------------------------
Najważniejsze informacje

-Dyskusje dotyczące doniesień o rosyjskich stratach w Bachmucie wypełniły prowojenną przestrzeń informacyjną i przez to zagłuszają wszelkie pozostałe pozytywne efekty informacyjne wynikające ze zdobycia miasta.

-Ogólna reakcja rosyjskiej przestrzeni informacyjnej na zdobycie Bachmutu skupiła się na kwestii tego kto był odpowiedzialny za zdobycie miasta i jaki był koszt tej operacji, poniekąd niwecząc wysiłki rosyjskiego Ministerstwa Obrony by ogłosić zdobycie miasta wielkim zwycięstwem.

-Prigożyn prawdopodobnie wykorzystuje chwilowo zwiększoną sławę po zdobyciu Bachmutu, aby zintensyfikować ataki na rosyjski establishment wojskowy i rządzące elity. Prigożyn wykorzystuje również pogląd, że Wagner jest całkowicie odpowiedzialny za zdobycie Bachmutu, aby żądać od władz absurdalnego wręcz wpływu na działania wojenne na Ukrainie.

-Kreml kontynuuje działania mające na celu przedstawienie Rosji jako kraju posiadającym silnych partnerów na arenie międzynarodowej.

-Rosyjskie źródła nadal komentowały atak rosyjskich proukraińskich członków Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu Wolności Rosji na obwód biełgorodzki.

-Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki naziemne na północny wschód od Kupiańska i wzdłuż linii Swatowo-Kreminna.

-Siły rosyjskie kontynuowały ograniczone ataki naziemne na obrzeżach Bachmutu i wzdłuż linii Awdijiwka-Donieck.

-Siły rosyjskie nadal atakują ukraińskie pozycje w południowej Ukrainie za pomocą b--b lotniczych FAB-500.

-Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu stwierdził 24 maja, że ponad 120 000 personelu przeszło szkolenie od czasu rozpoczęcia pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

-Rosyjska Rada Federacji zatwierdziła ustawę o przeprowadzeniu wyborów na terytoriach objętych stanem wojennym.

--------------------------------------------
Wstęp

Dyskusje dotyczące doniesień o rosyjskich stratach w Bachmucie nasyciły prowojenną przestrzeń informacyjną i tym samym całkowicie zagłuszają pozytywne głosy dotyczące zdobycia miasta. Finansista Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn twierdził w wywiadzie udzielonym 23 maja Konstantinowi Dołgowowi, że Wagner stracił 10 000 zrekrutowanych skazańców i 10 000 pełnoetatowych zawodowych żołnierzy w czasie bitwy o Bachmut. Prigożyn poinformował, że Wagner zwerbował łącznie 50 000 więźniów, z czego 20 procent (10 000) zginęło w walkach. Rosyjscy blogerzy wojskowi natychmiast podchwycili doniesienia o stratach, tym samym dominując przestrzeń informacyjną dyskusjami na temat tych doniesień. Nacjonalistyczna, nie powiązana z Wagnerem frakcja prowojenna, której częścią jest Igor Girkin spekulowała, że rzeczywiste straty mogą być znacznie wyższe. Rosyjski polityk Wiktor Ałksnis zauważył, że Armia Radziecka straciła znacznie mniej żołnierzy (15 051) w ciągu dziewięciu lat w Afganistanie. Girkin powiedział, że jego zdaniem rzeczywiste straty Wagnera mogą być ponad 1,5 razy wyższe niż twierdzenia Prigożyna i ocenił, że z 50 000 rekrutów, których Wagner zwerbował z więzień, 10 000 zginęło, 26 000 podobno zostało ułaskawionych i wróciło do Rosji a los 14 000 pozostaje nieznany. Girkin zasugerował, że znaczna część z tych 14 000 więźniów mogła również zginąć w akcji i stwierdził, że Wagnerowcy stracili w walkach nawet 40 000 ludzi. Girkin zasugerował, by Prigożyn "trzymał gębę na kłódkę" i przestał mówić o "tak szalonych stratach przy tak mało znaczącej bitwie". Inny rosyjski bloger wojskowy pochwalił natomiast Prigożyna za otwartość w kwestii skali strat i stwierdził, że rosyjskie Ministerstwo Obrony ukryłoby takie liczby.

Ogólna reakcja rosyjskiej przestrzeni informacyjnej na zdobycie Bachmutu skupiła się na tym komu przypisać zasługi za zdobycie miasta i spekulowano na temat kosztów jakie poniesiono w tej kampanii, co w zasadzie nie pozwala Ministerstwu Obrony na pokazanie zdobycia miasta jako pozytywnego wydarzenia. Jak donosi ISW, 22 maja, frakcje w prowojennej przestrzeni informacyjnej natychmiast zaczęły spierać się o to, czy to Wagner lub regularne jednostki i ich dowódcy powinni otrzymać medale i pochwały za operacje w Bachmucie. Informacje Prigożyna o stratach Wagnera stały się punktem zapalnym w przestrzeni informacyjnej i tym samym przekierowały rozmowy na niekorzystne dla Ministerstwa Obrony tory. Informując o stratach poniesionych przez Wagnera, Prigożynowi w dużej mierze udało się zniweczyć próby przedstawienia zdobycia miasta jako wielkiego zwycięstwa i po raz kolejny podważył autorytet Ministerstwa Obrony.

Prigożyn prawdopodobnie wykorzysta chwilową sławę po zdobyciu Bachmutu do zintensyfikowania ataków na rosyjski establishment wojskowy i rządzące elity. Prigożyn stwierdził w wywiadzie z Dołgowem z 23 maja, że rosyjskiemu dowództwu wojskowemu nadal nie udało się osiągnąć głównych celów wojny na Ukrainie. Prigożyn obwinił rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego armii generała Walerija Gierasimowa, jako główne problemy w rosyjskim Ministerstwie Obrony oraz oskarżał ich o blokowanie wsparcia i dostaw dla Wagnera. Prigożyn skrytykował również zięcia i córkę Szojgu za bycie stereotypowymi dziećmi rosyjskiej elity, których doświadczenie życiowe jest zupełnym przeciwieństwem ludzi, którzy walczą na Ukrainie. Prigożyn ostrzegł, że rosyjskie elity tworzą sytuacje, która może skończyć się jak rewolucja z 1917 roku, w której żołnierze i ich rodziny wystąpili przeciwko rosyjskiemu rządowi. Prigożyn zagroził, że rosyjskie społeczeństwo może stać się wrogie wobec rosyjskich elit, odwołując się do tłumów z widłami i nawiązując do Nocy Świętego Bartłomieja, która skutkowała rzezią Hugenotów w całej Francji w 1572 r. Te dość subtelne i celowo niejasne groźby przemocy Prigożyna stanowią zwrot w jego długotrwałych waśniach z rosyjskim establishmentem wojskowym i elitami rządzącymi.

Prigożyn wykorzystuje również przekonanie, że Wagner jest odpowiedzialny za przejęcie Bachmuta, aby żądać niedorzecznego wręcz wpływu na rosyjskie działania wojenne na Ukrainie. Prigożyn powtórzył, że Grupa Wagnera jest najlepszą armią na świecie i argumentował, że konwencjonalna armia rosyjska jest na drugim miejscu po Wagnerze. Prigożyn twierdził, że ma 6000 Wagnerowców z których każdy może zarządzać własną kompanią, zatem Wagner mógłby dowodzić siłami liczącymi 600 000 ludzi, czyli mniej więcej dwa razy więcej niż walczy na Ukrainie. Prigożyn zasugerował, że wcześniej poprosił by podporządkowano mu 200 tysięcy ludzi i argumentował, że gdyby miał takie siły, Wagner mógłby szybko posunąć się od 50 do 150 km w kilku kierunkach. Prigożyn twierdził, że nie otrzymał tych sił z obawy, że takie siły pozwolą mu dyktować warunki i teoretycznie "przyjechać do Moskwy czołgami". "Prigożyn opowiedział się również za tym, aby rosyjski wiceminister obrony ds. logistyki, który został zastępcą dowódcy Grupy Wagnera, generał pułkownik Michaił Mizincew zastąpił Szojgu na stanowisku ministra obrony, a były głównodowodzący i rzekomy sojusznik Wagnera, generał armii Siergiej Surowikin, zastąpił Gierasimowa na stanowisku szefa sztabu generalnego.

Prigożyn prawdopodobnie również nasila swoje próby pokazania się jako pewnego, totalitarnego lidera, zdolnego do osiągnięcia sukcesów na Ukrainie. Prigożyn wezwał do wprowadzenia całkowitego stanu wojennego, kilku kolejnych fal mobilizacji i szeroko zakrojonej mobilizacji gospodarczej rosyjskiego przemysłu w celu ratowania Rosji. Prigożyn zasugerował również, że Rosja powinna stać się reżimem totalitarnym podobnym do Korei Północnej i zamknąć wszystkie granice na określoną liczbę lat, aby osiągnąć zwycięstwo na Ukrainie. Prigożyn kształtuje swój wizerunek w taki sposób, aby jak najbardziej przyciągać elektorat zainteresowany ideologią wyższości narodowej Rosji, brutalną siłą Związku Radzieckiego i stalinowską totalitarną kontrolą. Prigożyn prawdopodobnie opowiada się za niezwykle radykalnym podejściem politycznym do wojny na Ukrainie, aby wyróżnić się na tle niezbyt zdecydowanego i ostrożnego Putina. ISW już wcześniej oceniło, że Prigożyn ma poważne ambicje polityczne i zamierza przejąć rolę lidera rosyjskiej społeczności ultranacjonalistycznej. Zdobycie Bachmutu prawdopodobnie ośmieliło Prigożyna do realizacji tych ambicji w bardziej wyraźny sposób, niezależnie od wewnętrznych wstrząsów, które może to spowodować, lub niebezpieczeństwa, na jakie może go narazić Kreml.

Kreml kontynuuje wysiłki na rzecz przedstawienia Rosji jako kraju posiadającego znaczących partnerów dyplomatycznych. Prezydent Rosji Władimir Putin przemawiał do uczestników 11. Międzynarodowego Spotkania Przedstawicieli ds. Bezpieczeństwa w Moskwie 24 maja, aby wygłosić znaną już retorykę oskarżającą Zachód o generowanie globalnej niestabilności i wzywającą państwa azjatyckie, afrykańskie i latynoamerykańskie do stworzenia nowego, wielobiegunowego porządku światowego. Putin wziął później udział w Euroazjatyckim Forum Gospodarczym w Moskwie wraz z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, prezydentem Kazachstanu Tokajewem, prezydentem Kirgistanu Dżaparowem i wicepremierem Armenii Grigorianem. Putin spotkał się również z Dodikiem, prezydentem Republiki Serbskiej (serbskiego podmiotu politycznego w Bośni i Hercegowinie), a Dodik demonstracyjnie poparł rosyjską narrację na temat wojny na Ukrainie, stwierdzając, że Rosja została zmuszona do rozpoczęcia "specjalnej operacji wojskowej" i że wojna jest starciem z Zachodem. Kreml już wcześniej wykorzystywał współpracę energetyczną i wojskową z Republiką Serbską, aby próbować rozszerzyć rosyjskie wpływy na Bałkanach, chociaż rosyjskie wpływy z właściwą Serbią, wydają się słabnąć. Kreml wykorzystał poprzednie fora międzynarodowe i spotkania z głowami państw, aby przedstawić Rosję jako kraj posiadający solidne partnerstwa międzynarodowe i opowiadać się za utworzeniem potencjalnej koalicji antyzachodniej . Putin próbował w szczególności pod koniec marca zawrzeć dwustronne partnerstwo z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem i sprzymierzyć Chiny z Rosją w przewidywanym przez Putina geopolitycznym konflikcie z Zachodem. Nominalne poparcie kilku państw postsowieckich i krajów niezaangażowanych jest prawdopodobnie znacznie mniejsze niż to, co Kreml ma nadzieję osiągnąć dzięki tym szerszym wysiłkom dyplomatycznym.

Rosyjskie źródła w dalszym ciągu reagowały na działania proukraińskiego Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego (RKO) i Legionu Wolności Rosji (LWR), które wtargnęły do obwodu biełgorodzkiego. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu twierdził na posiedzeniu Kolegium Ministerstwa Obrony, że Straż Graniczna Zachodniego Okręgu Wojskowego wypędziła wszystkie wrogie siły z obwodu biełgorodzkiego, zabijając 70 osób i niszcząc nieokreśloną liczbę pojazdów opancerzonych. Niektórzy blogerzy wojskowi krytykowali nieskuteczność rosyjskiej straży granicznej i zastanawiali się, dlaczego pozwoliła ona RKO i LWR przedrzeć się na terytorium Rosji i zaminować obszary przygraniczne przez okrągłe dwa dni. Inni blogerzy wojskowi krytykowali siły rosyjskie za brak "prawidłowej komunikacji i interakcji" ze strażą graniczną, co spowodowało trudności w odparciu sił RKO i LWR. Jeden z blogerów wojskowych pochwalił gubernatora biełgorodzkiego Wiaczesława Gładkowa i stwierdził, że stanął on na wysokości zadania, rozwiązując problemy, których cywilni urzędnicy zwykle nie muszą rozwiązywać. Gładkow powiedział jednak, że ma "sporo pytań do Ministerstwa Obrony" i zaznaczył, że należy wyciągnąć wnioski z błędów popełnionych na granicy. Inny bloger wojskowy skrytykował władze cywilne obwodu białogrodzkiego za to, że pozwalają cywilom mieszkać kilometr od "linii frontu" i zastanawiały się, dlaczego władze nie zdecydowały się na wcześniejszą ewakuacje cywilów.

New York Times poinformował 24 maja, że bliżej nieokreśleni amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że amerykański wywiad ocenia z niską pewnością, że to nieznane ukraińskie grupy o nieznanych powiązaniach z ukraińskimi przywódcami były odpowiedzialne za ataki dronów na Kreml 3 maja. ISW wcześniej oceniło, że atak był najprawdopodobniej rosyjską prowokacją. ISW nie ma żadnych dodatkowych informacji na temat tego incydentu.
------------------------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------------------------
#ukraina #wojna #rosja #codziennyisw #bialorus #militaria #wagner #wojsko #putin #prigozyn
Kagernak - Pewnie już słyszeliście, ale Prigożyn ostro dał do pieca. Grożenie rewoluc...

źródło: rzez hugeneleity

Pobierz

Chcecie raport podsumowujący bitwę o Bachmut?

  • Tak! 76.3% (261)
  • Nie! 23.7% (81)

Oddanych głosów: 342

  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
Obwód Ługański (rosyjski cel: Zdobycie pozostałej części obwodu ługańskiego i przedarcie się na zachód do wschodniego obwodu charkowskiego i północnego obwodu donieckiego).

24 maja siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki naziemne na północny wschód od Kupiańska i wzdłuż linii Swatowo-Kreminna. Ukraiński sztab generalny poinformował, że siły rosyjskie przeprowadziły nieudane działania ofensywne w pobliżu miejscowości Masiutiwka (16 km na północny wschód od Kupiańska) i Biłohoriwki (10 km na południe od Kreminny). Rzecznik prasowy rosyjskiej
Kagernak - Obwód Ługański (rosyjski cel: Zdobycie pozostałej części obwodu ługańskieg...

źródło: Luhansk%20Battle%20Map%20Draft%20May%2024%2C2023

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 2
Obwód Doniecki (rosyjski cel: Zdobycie całego obwodu donieckiego, terytorium, do którego roszczą sobie pretensje rosyjscy pełnomocnicy w Donbasie).

24 maja siły rosyjskie kontynuowały ograniczone ataki naziemne na obrzeżach Bachmutu. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że wojska rosyjskie przeprowadziły nieudane operacje ofensywne w kierunku Iwaniwska (3 km na południowy zachód od Bachmutu) i Chromowa (3 km na zachód od Bachmutu). Dowódca ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Sił generał pułkownik Ołeksander Syrski powiedział, że ukraińskie wojska kontynuują
Kagernak - Obwód Doniecki (rosyjski cel: Zdobycie całego obwodu donieckiego, terytori...

źródło: Bakhmut%20Battle%20Map%20Draft%20May%2024%2C2023

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 2
Południowa Ukraina (rosyjski cel: Utrzymanie pozycji na linii frontu i zabezpieczenie tyłów przed ukraińskimi atakami)

Siły rosyjskie nadal atakują ukraińskie pozycje w południowej Ukrainie za pomocą b--b lotniczych FAB-500. Geolokalizowane nagrania opublikowane 24 maja pokazują rosyjski atak FAB-500 na miejscowość Kizomys (20 km na południowy zachód od miasta Chersoń) w obwodzie chersońskim. 23 maja ukraińskie Południowe Dowództwo Operacyjne poinformowało, że siły rosyjskie zaatakowały Berysław (60 km na północny wschód od miasta Chersoń)
Kagernak - Południowa Ukraina (rosyjski cel: Utrzymanie pozycji na linii frontu i zab...

źródło: Zaporizhia%20Battle%20Map%20Draft%20May%2024%2C2023

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 3
Rozbudowa i stan rosyjskiej armii

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu oświadczył 24 maja, że ponad 120 000 personelu wojskowego przeszło szkolenie od początku pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Szojgu dodał, że 21 000 z nich przeszło specjalne szkolenie w celu utworzenia nowych, nieokreślonych formacji. Liczba podana przez Szojgu jest znacznie niższa niż około 300 000 zmobilizowanego personelu, który przeszedł przyspieszone szkolenie po rozpoczęciu częściowej mobilizacji w 2022 roku. Kolejne 134 000 poborowych przeszło konwencjonalne szkolenie podczas dwuletniego cyklu poboru i nieznana liczba rosyjskich ochotników. Zastępca przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew stwierdził niedawno, że rosyjskie wojsko zwerbowało 117 400 pracowników kontraktowych w formacjach ochotniczych od 1 stycznia 2023 r. Jeśli liczba Shoigu odnosi się do żołnierzy zwerbowanych w ramach kontraktów, to rosyjskie działania na rzecz zwerbowania znacznej liczby żołnierzy w ramach kontraktu, nie spełniły rosyjskich wymagań. Nie jest jednak jasne, czy Szojgu miał na myśli żołnierzy kontraktowych, czy też jakikolwiek inny konkretny podzbiór rosyjskich sił zbrojnych.

Ukraińskie Centrum Oporu oświadczyło 25 maja, że rosyjscy kadeci z wyższych akademii wojskowych przechodzą szkolenie w pobliżu granicy z Ukrainą w obwodach kurskim i briańskim. Centrum Oporu poinformowało, że kadeci przechodzą szkolenie w okolicy rozmieszczenia sił 4 Dywizji Czołgów (1 Gwardyjska Armia Pancerna, Zachodni Okręg Wojskowy) i 76 Dywizji Desantowo-Szturmowej. Rosyjscy absolwenci wyższych akademii wojskowych niedawno ukończyli studia kilka miesięcy przed terminem, a rosyjskie siły prawdopodobnie przyspieszają normalną ścieżkę edukacyjną dla kadetów, aby wygenerować nowych oficerów niższego i średniego szczebla. ISW nie zaobserwowało jeszcze obecności świeżo upieczonych absolwentów na Ukrainie lub, że ci szkolą się w pobliżu ukraińskiej granicy.

Rosyjska
Kagernak - Rozbudowa i stan rosyjskiej armii 

Rosyjski minister obrony Siergiej Szoj...
  • Odpowiedz
  • 3
@Darson666: Prigożyn jest plecami, to człowiek, który jest już w czołówce najpotężniejszych i najbardziej wpływowych ludzi w Rosji. Facet ma prywatną armię, jest w sojuszu z dowódcami wojskowymi, którym nie podoba się Szojgu i Gierasimow no i ma poparcie części ultranacjonalistów i radykałów. Osobiście wydaje mi się, że w intencji bardzo wielu ludzi byłoby sprzątnięcie tego typa i zwalenie winy na Ukraińców czy kogoś innego, zwłaszcza teraz gdy Wagner nie
  • Odpowiedz
@Kagernak: a mógłbym prosić o jakiś jego wywiad? Obejrzałbym sobie, bo gadkę ma dobra i charyzma jest także ciekawe są te jego wywiady.

Oczywiście moze być w języku rosyjskim.
  • Odpowiedz
@jPaolo2: Putin nigdy ich nie zmieni, bo teraz można zwalać na nich winę do woli. Jak Putin ich zdymisjonuje i dalej będzie źle. To będzie oznaczać, że to Putin jest winny porażek.
  • Odpowiedz