Wpis z mikrobloga

Nie mam zamiaru krytykować pani Richardson, ale zastanawiam się, czemu jest spore grono ludzi, które krytykuje katolicyzm za ciemnogród, a jednocześnie zainteresowane jest magią czy wróżbami. Na #tvn widziałam parokrotnie w ich programie śniadaniowym wróżbitów, którzy mieliby znać przyszłość. Na Facebooku czytałam wypowiedzi ludzi, którzy podobno będąc racjonalni również parali się odkrywaniem jutra. Znam ludzi, którzy wierzą, ze trzeba odpukać w niemalowane drewno. Przy tym wszystkim #katolicyzm jest naprawdę racjonalny. #religia #wiara
tesknilam_ - Nie mam zamiaru krytykować pani Richardson, ale zastanawiam się, czemu j...

źródło: 22AFD081-3950-4F50-9CB1-8B547716DB1D

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
zastanawiam się, czemu jest spore grono ludzi, które krytykuje katolicyzm za ciemnogród, a jednocześnie zainteresowane jest magią czy wróżbami.


@tesknilam_: na poczekaniu wymyślam taką teorię: ci ludzie wierzą we wróżby itp, a katolicyzm takie rzeczy uważa za złe i zwalcza je, stąd ich niechęc do katolicyzmu. Mówienie o ciemnogrodzie zatem nie odnosi się do nienaukowości katolicyzmu, a raczej do jego postaw moralnych i ograniczeń narzucanych wobec tych wróżb i innych
  • Odpowiedz
@kubako: W ogóle te współczesne praktyki magiczne nie należą zwykle do żadnego spójnego systemu. Ci ludzie często nie będą w stanie sami stwierdzić dlaczego ich rytuały działają (bo często nie stoi za nimi żadna spójna teoria) i uprawiają niesamowity synkretyzm, tu szamanizm, tam rzeczy zaczerpnięte z taoizmu, gdzie indziej ludowe praktyki. Ta płynna nowoczesność wciśnie się wszędzie, nawet okultyzm się nie ostoi ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@tesknilam_ @kubako
Taka ciekawostka - na wykopie czesto sa zachwyty nad Czechami, ze boom dzieci (z pamieci - 1.71 xD), tacy niereligijnoli i racjonalni... a jednoczesnie cisza o tym ze w tym stapajacym po ziemi, racjonalnym kraju ktory "odrzuca wszelkie gusla" wrozki, wrozbici, horoskopy maja sie lepiej niz u nas ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Ignacy_Patzer: ze współczesnym mieszaniem różnych systemów, to ja nie mam takiego wielkiego problemu. Bo oczywiście pomijając to czy to w ogóle naprawdę działa, to imho jeśli coś powiedzmy działającego wymyślili szamani w Boliwii, a co innego wymyślili jogini nad Gangesem, to oni oczywiście w "swoich czasach" nie mogli się tą wiedzą wymienić, ale dziś można i w sumie czemu nie. Nie wiem czemu trzymanie się kurczowe jakiejś tradycji całościowo, tylko
  • Odpowiedz
@tesknilam_ no coz, po prostu ludzie dziela sie na mniej lub bardziej madrych a nie wierzacych i niewierzacych ( ͡º ͜ʖ͡º)

Inna sprawa sa tez statystyki odnosnie wierzenia w sile wyzsza, zycie po smierci - miedzy Polska i Czechami widac roznice, ale duzo slabsza niz by mozna oczekiwac
  • Odpowiedz
@tesknilam_ tak samo w druga strone, wsrod mlodych wcale nie jest tak malo wierzacych. No i tez pytanie czy ci co klna na kosciol seria sa ateistami, bo bluzgawka na ksiezy niekoniecznie oznacza niewiare ( ͡º ͜ʖ͡º)

Ale co do baniek, przykladowa - z perspektywy duzego miasta, jak jestes ma studiach i nie masz niemal znajomych glosujacych na PIS / Dude bardzo latwo mozna zapomniec ze
  • Odpowiedz