Wpis z mikrobloga

Gdzie mogę zgłosić prowadzenie działalności w mieszkaniu? Dokładniej chodzi mi o podatek od nieruchomości. Chcę zgłosić, że przeznaczyłem np. 4m2 na działalność i żeby mi przeliczyli podatek. Jest od tego jakiś fajny formularz online?

Podatek opłacam przez PLIP (to chyba tylko jest w #wroclaw), może tam jest jakiś formularz?

#dzialalnoscgospodarcza #b2b #pytanie
  • 26
  • 0
@Iudex:

Mam biurko wstawione do salonu i dlatego chcę zgłosić tylko 4m2. Co do odliczania kosztów, to i tak jestem na ryczałcie, więc raczej niczego nie odliczę.

Ogólnie księgowy doradził mi, że urząd może się doczepić jeśli będą kupował na firmę bardziej stacjonarne rzeczy jak np. biurko a nie będę miał zgłoszonego czegoś takiego.
@Murasame: Zmień księgowego. Możesz zgłosić % powierzchni zamiast konkretnych metrów. Z kibla, kuchni też w domu korzystasz, a w salonie w dzień pracujesz, a popołudniu grasz na konsoli. Tym samym nie ma żadnego problemu z kupowaniem na firmę np. kanapy do salonu. I to nie skutkuje zmianą lokalu w lokal użytkowy i nie musisz płacić podatku dla firm od nieruchomości.
@Murasame możesz, ale nie musisz. Masz 2 opcja
1. zgłaszasz i wtedy płacisz wyższy podatek ale możesz odliczać związane z tą przestrzenią koszty np % opłaty za najem i odsetek od kredytu, czy płyn do mycia podłogi Ale dużo roboty z tym jest księgowej i to zjada zysk i wyższy podatek od nieruchomości
2. jeśli to zwykle pomieszanie mieszkalne którego nie dostosowujesz w specjalny sposób do JDG to nie musisz tego zgłaszać
@Murasame: Ale podatek od nieruchomości też potem większy płacisz ( ͡° ͜ʖ ͡°) A na firmę możesz kupować coś, co do działaności jest niezbędne i nikt się nie czepi.
Problem pojawi się przy abstrakcyjnych rzeczach dopiero, jak jakieś łóżko z masażem
  • 0
@Iudex: @zibizz1 @symis

Chodzi mi o to, że kupując np. biurko liczy się to jako dostosowanie pomieszczenia pod działalność.

Jeśli kupuję monitor i mam działalność mobilną to łatwo to obronić, wstawiam monitor do auta i jadę gdzie indziej pracować.

Natomiast jak przyjdzie mi kontrola i zapyta czemu wziąłem 2m biurko na firmę skoro niby nie pracuję w konkretnym miejscu to trochę lipa.
@Murasame: wydział podatków i opłat. Na BiP UM Wrocław masz info gdzie złożyć formularz informacji podatku od nieruchomości IN-1 osobiście lub wysłać pocztą. Jest też możliwość złożenia przez epuap. Są też druki.
@Murasame: Tak, tylko pytanie czy opłaca Ci się kombinować, skoro podatek od nieruchomości biurowej będzie stały i mniejszy niż to co odliczysz swoimi zakupami. Bo to 0,8 zł vs 24 zł od metra.
@Murasame: Pracujesz w konkretnym miejscu. Ja pracuje w domu, pokój ten jest zwykłym pomieszczeniem do uzytku mieszkalnego(jest tam kanapa, zabawki dzieci które korzystają z pomieszczenia jak skończe w nim pracować) Zeby pracować potrzebuje biurka, krzesła, monitora ale jak mi moge w 10 minut przeniść to do salonu bo tak mi sie bedzie podobać. Montaż klimatyzatora w tym pomieszczneiu już sie nie łapie w koszty bo to już sciśle zwiazane z tym
  • 0
@symis:

Teraz mam chyba ratę 77 zł za kwartał (mieszkanie 47m2), więc 308 zł rocznie. Nie wiem jak to w przybliżeniu przeliczyć, załóżmy, że 4x 24 = 96 zł za kwartał i to x4 = 384 zł dodatkowe na rok, nie wiem czy dobrze to rozumiem.

Z samego fotela który ostatnio kupiłem odliczę sobie 506 zł z VAT, więc już na 1,5 roku wychodzę na zero.
  • 0
@zibizz1:

Aktualnie kupiłem tylko fotel na firmę, żeby odliczyć VAT. Z biurkiem może dam sobie spokój skoro to jest taki problem, bo stare nie jest takie złe xD To sam fotel chyba jestem w stanie obronić, że mogę go dać gdziekolwiek w mieszkaniu i nie przeznaczam konkretnego miejsca pod działalność. Sam już nie wiem.
Sam już nie wiem


@Murasame: Dlatego trzeba policzyć ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bo krzesło "kosztuje" 1,5 roku ale podatek płacisz dużo dłużej. Generalnie nie znam nikogo, kto by tak robił, ani też nikogo, kto by miał takie rozterki czy wliczać w koszta krzesła, kawę czy papier do drukarki, bo każdy to robi.
@Murasame:

Ale ktoś Ci głupot nagadał.

1. Po pierwsze nie rozumiesz różnicy pomiędzy wydzieleniem pomieszczenia w metrach a proporcją użytkowania całego lokalu, co Ci już dwa razy tłumaczyłem. Spokojnie możesz zgłosić 30-40% powierzchni lokalu jako użytkowane w trybie mieszanym na potrzeby działalności gospodarczej. I o tym informujesz TYLKO urząd skarbowy stosownym oświadczeniem, nie musisz nic zgłaszać do UM, ani płacić z tego tytułu wyższego podatku od nieruchomości.
2. Po drugie w
czytałem kiedyś ze wydatkow kawowo-domestosowych przy braku pracowników i dedykowanego biura nie można wrzucać w koszty. Jesteś tego pewny?


@bialegomisa: Absolutnie tak. Nie można wrzucać kateringu, żarcia, ale chemię, papier toaletowy, kawę zawsze wrzucam na FV.
czytałem kiedyś ze wydatkow kawowo-domestosowych przy braku pracowników i dedykowanego biura nie można wrzucać w koszty. Jesteś tego pewny?


@bialegomisa: Jak przyjmujesz interesantów na chacie, to możesz. Ale też trzeba to robić z głową.
Generalnie wszystko to kwestia uzasadnienia i udowodnienia że to jest potrzebne, bo możesz odliczać wszytko co wiąże się z wykonywaną działalnością i jej utrzymaniem.

a jednak słyszałem o kontrolach i że ludzie tłumaczyli się z niektórych rzeczy.