Wpis z mikrobloga

Czy ludzie biorą kredyty z myślą, że będą je spłacali 10+ lat?
Ja boję się zakredytować na 4-6lat, to zniewolenie jest dla mnie przerażające. Wiem, że w tym okresie nie będę mógł kupić fajnego auta, ani zrobić sobie 3 miesięcznych wakacji. Jedyne co mnie zachęca do kupna mieszkania to fomo.
#nieruchomosci #kredythipoteczny

Czy wziąłbyś kredyt na 10+ lat

  • Tak 67.6% (403)
  • Nie 32.4% (193)

Oddanych głosów: 596

  • 29
  • Odpowiedz
Wiem, że w tym okresie nie będę mógł kupić fajnego auta, ani zrobić sobie 3 miesięcznych wakacji.


@Gerax9: A dlaczego nie? xD Chociaż prawdopodobnie odpowiadam na baita.
  • Odpowiedz
@Wygryw_z_wyboru Mam dwie opcje:
1. Spłacać ~10k miesięcznie, bo tyle teraz mogę i po 4-5 latach być wolnym człowiekiem, którego stać na wszystko.
2. Spłacać ~5k miesięcznie przez 10 lat tylko po to, żeby mieć fajne auto i wakacje. Te 5k to nadal dużo pieniędzy i jeżeli straciłbym pracę i musiał iść do kołchozu to nie będę w stanie tego spłacać.

@Nilians: Boję się, że zarobki mi spadną do średnich i
  • Odpowiedz
@Gerax9: Z życia trzeba korzystać. Jak się ma coś wysypać to się wysypie, czy będziesz miał kredyt, czy nie, a czasu nikt Ci nie odda.
  • Odpowiedz
@Gerax9: No ale jak rozumiem, to bierzesz na 4-5 lat na max. możliwości byle spłacić jak najszybciej, a przy opcji 10 lat, zostaje Tobie jeszcze co miesiąc 5k zapasu. Z tego co widzę to większy problem, co chcesz zrobić z tymi 5k co zostało.

Sam bym wolał wziąć 10 lat po 5k/mc i odkładać coś/inwestować, a jakbym nie miał pomysłu to nadpłacać kredyt z tego co zostało po innych wydatkach. Część
  • Odpowiedz
@Gerax9: Bierzesz na 30 lat, jak masz wolną kasę to nadplacasz, jak się coś wysypie to masz niską ratę i więcej czasu na pozbieranie się. Średnio Polacy spłacają kredyt hipoteczny w kilkanaście lat czyli dużo przed terminem umownym.

To tak zwany złoty środek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Gerax9: Nie musisz kupować nieruchomości, możesz żyć tak jak do tej pory. Pytasz się, czy ludzie wzięliby kredyt na 10+ lat znając odpowiedź. Przecież zdecydowana większość kredytów hipotecznych jest na dłuższy okres, więc tak - ludzie kredytują się na kilkanaście/kilkadziesiąt lat.
Co do podejścia z nadpłacaniem lub brakiem nadpłacania nikt tego za Ciebie nie wybierze. To od Ciebie zależy jak tolerujesz życie z kredytem, jak dużo lubisz wydawać czy to ile
  • Odpowiedz
@Gerax9: wziąłem kredyt w 2019, w 2021 kupiłem auto za 100k+, za około 12 miesięcy spłacę cały kredyt, do tego mam stałe oprocentowanie, na wakacje jeżdżę co roku co prawda nie 3 miesieczne bo różowa tez pracuje i nie ma takiej możliwości ale odpowiadając na pytanie z głównego wątku- da się mieć kredyt i żyć normalnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Gerax9 wolisz żyć 4-6 lat jak robak niż po prostu żyć jak człowiek i zapłacić trochę więcej odsetek? wiesz że młodszy nie będziesz?


@Wygryw_z_wyboru: #!$%@? a nie mogłeś mi czegoś takiego 4 lata temu napisać? bo zamiast tego trafiłem na wypociny jakiego typa z misiem usb w avatarze i 4 lata życia jak robak nabite
  • Odpowiedz
@Gerax9: Źle typie myślisz, ale powiem Ci, bo sam się tak samo srałem. Jak bierzesz kredyt długoterminowy to masz mniejszą ratę i możesz go spłacić wcześniej (po jakimś czasie określonym przez bank, czyli np. po 5 latach spłacasz bez kar). Miałem kredyt na 25 lat i spłaciłem po właśnie 5 latach spokojnie.
  • Odpowiedz
Wiem, że w tym okresie nie będę mógł kupić fajnego auta, ani zrobić sobie 3 miesięcznych wakacji.


@Gerax9: czyli nawet nie dostaniesz kredytu, bo cię na niego zwyczajnie nie stać.
  • Odpowiedz
@Wciongbankowy: nawet z tą karą, czyli chyba do maks 3% od nadpłaconej sumy się opłaca bardziej, niż czekać kilka lat, bo najwięcej odsetek spłaca się na początku właśnie, do tego zwrócą ci większą część kosztów pozaodsetkowych
  • Odpowiedz