Wpis z mikrobloga

Te paniczne zakupy MON budzą u mnie coraz więcej wątpliwości. 96 śmigłowców Apache to gigantyczne pieniądze 90 mld zł lekko. Najgorsze jest to, że one są kosmicznie drogie w utrzymaniu i przez 30 lat wyjdzie lekko 200 mld zł za całość. Czy one są warte tych pieniędzy? Zwłaszcza, że dochodzą słuchy, że bogata Japonia rezygnuje z tego typu zabawek na rzecz dronów.

Strasznie kosztowny program i mam spore wątpliwości czy wart tych pieniędzy.

Za zakup 96 Apache i ich utrzymanie moglibyśmy zbudować 10 -12 bloków atomowych o mocy 11-17 GW całkowicie zastępując najmniej wydajne bloki węglowe.

Błaszczak właśnie wydaje na nowe zabawki ponad BILION złotych uwzględniając koszty życia sprzętu a wszystko praktycznie bez debaty publicznej na kilka miesięcy przed wyborami.

#ukraina #polska #bekazpisu #wojna #wojsko #polityka
  • 62
Z tych zakupów jak 1/10 zostanie to będzie dobrze. Wszystko tylko i wyłącznie pod wybory. Jak wygra nowy rząd, to i tak nie będą mieli na to kasy i pis będzie szczekał, że oni chcieli, "ale peło złe i nie chce silnej Wolski".

Jak wygra pis to i tak zetną te zakupy i będą szczekać, że :"zła unia nie daje kasy i przez to nie mamy jak się bronić".

Błaszczak to tępy
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl:
Apache muszą być, tylko nie wiem czy w takiej ilości.

W ogóle lotnictwo to powinna być podstawa naszego odstraszania, wbrew pozorom nie 500 himarsów, setki haubic i tysiące czołgów.

Tak ze 96 f16, i 48 f35 i te apacze, plus maszyny do tankowania i awacsy i mielibyśmy spokojniejszy sen.

My się nie powinniśmy wdawać w wojnę typowo lądową, jak ukraincy, którzy mielą ruskich, ale i swoich, bo nie mają innego
@antoni_novak: Ale co Cie tak boli? Zjechałem windą na Twój poziom. Skoro Ty nazywasz osobę która porównuje zakup do budowy bloków atomowych, oraz argumentuje że rząd nie prowadzi publicznych dyskusji o zakupach zbrojeniowych osoba ktora ma pojecie o technologi, to poszedlem dalej i nazwalem go ekspertem. Bo co ma jedno wspolnego z drugim? ;)

A wiesz co jest najzabawniejsze, oprócz tego że oczywiście brak argumentów sprowadzasz do wojny plemiennej? Ano to
@RafDan: Kolego, możesz nazywać to bełkotem albo populistycznym biadoleniem, ale Twoja reakcja jest niewspółmierna do tego co gość napisał. Przecież nie zakwestionował sensu samych zakupów uzbrojenia, a tego, czy ta transakcja jest dla nas korzystna pod względem finansowym. Ty natomiast w odpowiedzi uciekasz w skrajności i jeszcze zarzucasz mu oddawanie się w niewolę Putina, co jest zwyczajnie obrzydliwe i za takie coś powinieneś wyłapać klapsa na dziąsło.
Jak chcesz dyskutować z
Przecież nie zakwestionował sensu samych zakupów uzbrojenia,

Zwłaszcza, że dochodzą słuchy, że bogata Japonia rezygnuje z tego typu zabawek na rzecz dronów.

Za zakup 96 Apache i ich utrzymanie moglibyśmy zbudować 10 -12 bloków atomowych o mocy 11-17 GW całkowicie zastępując najmniej wydajne bloki węglowe.


@HrabiaTruposz: A to nie jest kwestionowanie? To co to jest?

Ty natomiast w odpowiedzi uciekasz w skrajności


No skoro zamiast apachow stawiac bloki atmowe, to i
Zakup Apache'ów to błąd.

Śmigłowce bojowe to zabawka do bicia pastuchów na pustyni, w konflikcie symetrycznym czas życia takiej maszyny to kilka minut.

Nawet Rosjanie w walce z biedną skorumpowaną Ukrainą nie są w stanie ich używać - jednie posyłają na oślep niekierowane rakiety z wielu kilometrów - efekt: postrach wśród cywilów i nic więcej.
z hajsu ktory dostaniemy od UE i USA wiec to ze taki smiglowiec kosztuje np 1mln to nie jest powiedziane ze Polska placi np 100k a reszta jest wlasnie z fundow UE/US


@RafDan: tak tak hajs unijny i USA. Już dostaliśmy tysiące czołgów za t72. Obudź się w koncu, wojna to interes i USA nie siebie niczego na czym nie zarobi.
.

nara.


@RafDan: tobie również nara
nie siebie niczego na czym nie zarobi.


@japycz: Naucz sie pisać po Polsku jak już te wsyrywy do mnie kierujesz i marnujesz mój czas.

Polska będzie największą beneficjentką Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju; do Świąt Wielkanocnych do Polski trafi do 300 mln euro rekompensaty za broń przekazaną Ukrainie. W kolejnych miesiącach dostaniemy dodatkowe 500-600 mln euro
Naucz sie pisać po Polsku jak już te wsyrywy do mnie kierujesz i marnujesz mój czas


@RafDan: pisanie po polsku nie ma nic wspólnego z podmianą słowa przez słownik, której to nie zauważyłem. Nie trzeba być zbyt bystrym żeby się domyślić co tam miało być. Do tego pajacu "po polsku" piszemy małymi literami. Chciałeś zabłysnąć ale nie wyszło.

do Polski trafi do 300 mln euro rekompensaty za broń przekazaną Ukrainie


@
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl:
Ja to widzę tak.

Raz polska się dość mocno bogaci, teoretycznie idziemy po scenariusz jak z eu4 jak zaczynasz małym państwem bierzesz pożyczki maksymalnie jednorazowo 100 dukatów, rozwiniesz się i spłacasz wszystkie te pożyczki jedną pożyczką. Ja to widzę w ten sposób.
Dwa myślę że takie ruchy oznaczają częściowe umorzenie zobowiązania lub jakieś subwencje amerykańskie, zniżki cokolwiek obiecane nam, może nawet fabryki zbrojeniowe na terytorium PL.
Trzy kiełbasa wyborcza, kto
Francja właściwie czołgów mieć nie będzie. Nie ma u nich parcia na ich posiadanie. Nawet takie mocarstwo, które stać, zwyczajnie priorytetyzuje potrzeby, kalkuluję i po prostu oszczędza pieniądze.


@Vistu: jakby Polska leżała tam gdzie Francja to też by sobie mogła oszczędzać
96 śmigłowców Apache to gigantyczne pieniądze 90 mld zł lekko. Najgorsze jest to, że one są kosmicznie drogie w utrzymaniu i przez 30 lat wyjdzie lekko 200 mld zł


@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Czemu tylko 200 mld? Skoro już wziąłeś wymyślone dane z dupy dla lajków to walnij jakąś mocną kwotą np 999 trylionów za jedną sztukę x 96 to wyjdzie 95 904 000 000 000 000 000 000 000. za całość. I taka