Wpis z mikrobloga

@ZaQ_1: ja jestem z pokolenia można powiedzieć przełomowego, bo urodziłem na samym początku lat 80, a okres nastoletni to dla mnie lata 90, więc widziałem, jak na moich oczach dokonywała się rewolucja techniczna i internetowa. Coś tam umiem sam, ale na pewno nie wiem, jak gwintować. W rozumieniu ludzi młodszych ode mnie o 20 lat jestem boomerem, ale do szału mnie doprowadzają takie boomerskie teksty, jak ten, że „dziś to młodzież
  • 213
@OSH1980 to typowe dla prostaków, których życie obraca się wokół prostej czynności na której temat wiedzą wszystko. Lekarz nie palnie takim tekstem na temat medycyny, fizyk nie palnie takim tekstem na temat fizyki kwantowej, tylko Janusz, król taśmy produkcyjnej sprowadzi ci do parteru, bo on wie, a ty nie wiesz jak włożyć wiertło do wiertarki.
@OSH1980: Jestem inżynierem i nie mam pojęcia co znaczą te paski bo nigdy nie miałem potrzeby korzystania z gwintowników. Nie wiem też jak się używa narzynek i jest mi z tym brakiem wiedzy całkiem w porządku.

A wiesz do czego służą kolorowe kropki namalowane na spodzie puszek z napojami? I nie, wbrew powszechnej opinii nie oznaczają towaru drugiego sortu.

Ja wiem i jest to wiedza z kategorii tej, która dla osoby
@OSH1980 Andrzej jest tak wykluczony technicznie, że nawet nie zdaje sobie sprawy jak się kompromituje. Kto teraz gwintuje gwintownikami ręcznymi? albo narzynkami? Gwinty po tym wyglądają jak gówno, często na narzynce nie masz szans się zmieścić w jakiejkolwiek tolerancji, chyba że w jakieś warsztatowej, żadnego twardszego materiału nie przegwintujesz. Narzynki kosztują po 100zl po co komu narzynka, czy gwintownik, żeby skorzystać z niej raz w życiu? Tym się gwintowalo za PGR-ow.
Zawsze mnie fascynuje jak wysoko ludzie stawiają wiedzę o takich pierdołach. Coś jakby do jej zdobycia trzeba było pokonać niedźwiedzia na gołe klaty czy coś xD

A tymczasem w kilka sekund można to sprawdzić w necie.


@ZaQ_1: chodzi o to że dziś ludziom brakuje elementarnej wiedzy. To tak jakby nie uczyć mnożenia czy liczenia bo są kalkulatory xD
@Cyk_dwujeczka:
@Fenrirr:

Służą do identyfikacji maszyn nakładających powłoki na puszkę (patrz - industrial ink-dot marking system) i mogą być niewidoczne bo ostatnimi czasy popularne stało się znakowanie puszek lakierem UV.

Polecam kliknąć sobie na "Download brochure" i przejrzeć bo produkcja takiej puszki to dość ciekawa i wbrew pozorom złożona sprawa. Gotowy pojemnik trzeba bowiem nie tylko zadrukować z zewnątrz, ale także pokryć specjalną warstwą ochronną od wewnątrz.
@OSH1980: kurde potrafię spawać(tzn kleić spawarka xd), jeździć widlakiem, samochodem zdarzyło się zrobić 50k km w rok, odwiedziłem pół Europy w rok, pracowałem na wysokościach po 15m, ogarniam remont mieszkania sam, potrafię lakierować przemysłowo, potrafię gotować, robić pranie, ogarniam Worda i pewnie masę innych rzeczy a nie mam pojęcia co jest na zdjęciu
@OSH1980 jak absolwent ogólniaka nie wie to pal go sześć. Absolwent technikum to już podejrzane.
Ale znam człowieka, Pana Konstruktora z 15 letnim doświadczeniem. Człowieka o takim ego, że trąca nim chmury. I taki Pan Konstruktor nie bardzo wiedział jaki otworek wywiercić pod M8, a jak dałem mu gwintownik to już całkiem zzieleniał.
( ͡º ͜ʖ͡º)

Generalnie niewiedza mnie nie boli, bo można się dowiedzieć, ale postawa
@Chris_Karczynski:

Te #!$%@? w przeciwienstwie do umiejetnosci wykonywania podstawowych dzialan i elementarnej umiejetnosci logicznego/ abstrakcyjnego myslenia nie mieszcza sie w elementarnej wiedzy.

Praktyka pokazuje, ze niekoniecznie musza sie miescic nawet w wiedzy uzytecznej. W szczegolnosci, ze obszar tej wiedzy sie stale poszerza, co sila rzeczy wymusza zrezygnowanie z jej przyswajania, na rzecz umiejetnosci znalezienia przydatnych informacji.

A jest to tym zabawniejsze, ze w erze internetu jak Ci bedzie trzeba wymienic
@MOSS-FETT: @P3tro @OSH1980 wszytko racja, ale z drugiej strony bardzo przyjemnie ogląda się przy pracy doświadczonego ślusarza, np ile razy robię coś z moim ojcem dziwię się, jak na oko dobiera z całą pewnością rozmiary kluczy, wierteł, gwintowników. Jak spawa, potem prostuje, spina, koryguje. Chłop mając 75 lat w jeden dzień pospawał mi od zera dwuskrzydlowa bramę szeroką na 5m.
Powiesił, wypoziomowal i to wszystko praktycznie od strzalu, narzędziami lvl Castorama.
@OSH1980: ok, owszem to jest totalnie durne. Kiepsko to świadczy o autorach takich słów, bo chyba większą radością dla normalnego, doswidczonego w czymś czlowieka, powinna być radość z tego, że może komuś coś nowego i korzystnego przekazać.
@OSH1980: Szkoda ze goscia przerasta tak prosta rzecz jak pojecie że ludzkość zaszla tak daleko wlasnie dlatego że jesteśmy gatunkiem wyspecjalizowanym. Od pierwszych dni dzielimy się na zbieraczy/myśliwych/opiekunów itd. Żaden człowiek nie zbuduje saturna V ale armia ludzi z wieloma wyspecjalizowanym umiejętnościami potrafi. Jestem ciekaw czy gość da radę napisać stronkę albo zaksięgować odbiór techniczny co jest nieporównywalnie powszechniejsze niz umiejętność gwintowania
@OSH1980: może i nie wiem co te paski oznaczają i właśnie dlatego potrafię majsterkować z elektroniką, mechaniką, pneumatyką robotyką. Nie wiem co one oznaczają ale wiem jak się tego dowiedzieć i tego że zanim użyje jakiegoś specyficznego narzędzia najpierw dowiaduje się jak go nie używać a potem jak go użyć dla własnych potrzeb. On wie co te paski znaczą ale ja wiem jak się tego lub milionów innych rzeczy dowiedzieć i
Pobierz
źródło: n