Wpis z mikrobloga

Cześć!
Czy wiesz, ze w 2019 r., w Polsce zaginęło 15 167 osób, z czego 2 823 to osoby niepełnoletnie i dzieci? Części z tych osób nie udało się dotąd odnaleźć. (Źródło: https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zaginieni/50885,Zaginieni.html)

Jesteśmy wolontariuszami Grupy Ratownictwa PCK Olsztyn. Grupą 44 zakręconych, chcących pomagać nieodpłatnie innym ludzi. Jesteśmy specjalistami w tym co robimy, zajmujemy się tym od lat. Planujemy akcje poszukiwawcze, zarządzamy ludźmi w terenie, przeszukujemy go fizycznie z wykorzystaniem najnowszych nowinek technologicznych.

Chcemy znacząco zwiększyć skuteczność poszukiwań na Warmii i Mazurach, poprzez zakupienie #drony z termowizją. Chcemy zakupić #dji Mavic 3T, którego wykorzystanie pozwoli odnaleźć nawet osoby zaburzone, ukrywające się.

Dron z wyposażeniem kosztuje 30 000 zł. Jest to dla nas nieosiągalna kwota. Utrzymujemy się z zabezpieczeń medycznych, szkoleń, ale te środki przeznaczamy na bezpośrednią działalność, paliwo, ubezpieczenia, materiały opatrunkowe, umundurowanie.

Próbujemy wszystkiego :) Słyszeliśmy, że na #wykop jest masa dobrych ludzi. Prosimy o wpłaty, udostępnienia i #wykopefekt

https://www.siepomaga.pl/dron-dla-pckolsztyn

#wykopefekt #ratownictwo #zaginieni #poszukiwacze #pck #olsztyn #warminskomazurskie #warmia #mazury #wolontariat
  • 113
@GRPCKOlsztyn: dziękuję za odpowiedź! to bardzo ciekawe co piszesz, zwłaszcza że mam w rodzinie osobę u której rozpoznano chorobę otępienną. Ta informacja o LKP i liniowych miejscach jest również bardzo cenna. Czy mogę liczyć na więcej takich porad? Może masz coś do podlinkowania albo planujecie stworzenie jakiegoś opisu własnych doświadczeń?
Oby nigdy mi się to nie przydało, lecz życie pisze różne scenariusze i dobrze wiedzieć...
@Gr4bek: dzięki bardzo za komentarz. Przykro nam z powodu wykrycia choroby w rodzinie. Nigdy nie wiadomo, więc polecamy chociażby takim osobom wyposażenie ich chociażby w opaski z GPS, czy lokalizatory jak Noti One czy Apple Air Tag. Lokalizatory mają ten plus, że można je np. wszyć w ulubioną kurtkę. Co do materiałów i porad - zamierzamy je publikować na Wykopie, więc zachęcamy do obserwowania profilu. Jeśli jakieś linki wpadną mi do
@Taaatko: nie prowadzimy tego typu statystyk jak pisaliśmy wyżej. Do tego, nie jesteśmy dysponowani do wszystkich poszukiwań - jeśli zachodzi podejrzenie, że osoba zaginiona przebywa np. u znajomych, to my się tym nie zajmujemy, to robota operacyjna policji. My działamy w terenie, szukamy osób np. z chorobą otępienną, osób starszych, które zgubiły orientację w terenie, czy też dzieci... Przypadki są bardzo różne, każdy należy rozpatrywać indywidualnie i żadnego nie należy bagatelizować.
  • 0
@Fipaj chodzi o kamerę termowizyjna. Mamy już drona pracującego w paśmie światła widzialnego i niestety jest już dla nas niewystarczający. Chcemy się nieustannie rozwijać i być jeszcze lepsi w tym co robimy. Ten model drona jest i tak bardzo budżetowym rozwiązaniem. Platformy naszych marzeń kosztują wielokrotnie drożej, ale na nie kiedyś przyjdzie czas. Póki co małymi kroczkami. Kolejna półka to DJI Metrice 30T koszt samej podstawy to 60k, są i kolejne odpowiednio
  • 1
@bakowski85 tego typu grupy działają raczej lokalnie. Chyba nie ma mapy wszystkich grup angażujących się w poszukiwania, a przynajmniej ja na taką nie trafiłem. Kiedyś popełniłem mapę Grup zrzeszonych w System Ratownictwa PCK https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1Qogpl7-eSXOGSr_Xg97XF8nfSQ8O9sjX&usp=sharing

Oczywiście nie wszystkie zajmują się poszukiwaniami. Każda z grup jest wyjątkowa i ma własną drogę. Mam nadzieję, że Ci to coś ułatwi.

Odpowiadając na drugie pytanie: wszystko zależy od ciebie. Każdy daje ile może i każdy wkład jest
  • 2
@techninja naprawdę nie prowadzimy statystyk. Jednak chyba pora zacząć. Może kiedyś będzie co pokazać. Niemniej są one w tym zakresie dość niemiarodajne, ponieważ poszukiwania to wysiłek wielu grup i służb. Jest to głównie proces eliminacji, bywają w kraju takie grupy, które zajmują się tym od lat i nigdy nikogo nie znalazły, bo dostawały sektory na których akurat nikogo nie było, a mimo tego wykonali wspaniałą robotę, bo sama informacja ze tu na
Części z tych osób nie udało się dotąd odnaleźć


@GRPCKOlsztyn: ilu dokładnie nie odnaleziono? Bo co chwilę czytam, że zaginęła nastolatka i znajduje się 3 dni później w innym mieście u chłopaka