Wpis z mikrobloga

Auto-GPT i Agenci AI: Nowa era AI myślącej i realizującej zadania za Ciebie

ChatGPT zyskał popularność dzięki przyjaznemu interfejsowi i łatwości użycia. Sukces w interakcji z nim zależy od umiejętności formułowania odpowiednich promptów, więc czy istnieje sposób na korzystanie z AI bez uczenia się prompt engineeringu?

Odpowiedź brzmi: Auto-GPT.

TL;DR:


Auto-GPT to innowacyjna aplikacja pozwalająca AI na samodzielne generowanie promptów i działanie w pętli. Działa na bazie Pythona i została stworzona przez developera o pseudonimie Significant Gravitas. Dzięki wykorzystaniu API GPT-4/ChatGPT, AI działa autonomicznie, bez potrzeby instrukcji od użytkownika. Stąd pochodzi pojęcie "agentów AI", umożliwiających AI korzystanie z sieci i wykonywanie poleceń na komputerze bez ingerencji człowieka.

Jednym z przykładów był agent Chef-GPT, który miał stworzyć unikalne przepisy na Wielkanoc. Samodzielnie przeszukał Internet, wygenerował przepis i zapisał go na komputerze. Choć zadania wydają się proste, zdolność Auto-GPT do samodzielnych działań odróżnia go od Chata GPT.

Video z realizacji tego zadania z przepisem można znaleźć tutaj:
https://autogpt.net/wp-content/uploads/2023/04/autogpt.mp4

Auto-GPT dzieli swoje działania na "myśli", "rozumowanie" i "krytykę", co pozwala użytkownikom zrozumieć, co AI robi i dlaczego.
Na przykład, w przypadku Chef-GPT, pierwsza "myśl" AI polegała na wyszukiwaniu nadchodzących wydarzeń, aby stworzyć unikalny przepis, a "rozumowanie" miało na celu wymyślenie odpowiedniego i innowacyjnego przepisu.

Auto-GPT analizuje ograniczenia swoich działań, co pokazuje zdolność do samodzielnego działania i osiągania celów. Posiada również długoterminową i krótkoterminową pamięć oraz funkcje zamiany tekstu na mowę (ElevenLabs), co sprawia, że jest bardziej podobny do człowieka i zwiększa zdolność do interakcji.

JAK KORZYSTAĆ Z AUTO GPT?
Aby użyć AutoGPT potrzebujesz mieć:
1. Pythona 3.8 zainstalowanego na swoim komputerze
2. Klucz API Open AI (aplikacja wykorzystuje API)
3. API Pinecone (bezpłatne)
4. API ElevenLabs (jeśli chcesz, żeby generowało mowę na bazie tekstu)

Szczegółowy proces instalacji znajdziesz na Githubie:
https://github.com/Significant-Gravitas/Auto-GPT

Jeśli jesteś osobą nie techniczną i potrzebujesz instrukcji krok po kroku, skorzystaj z tego poradnika:
https://www.youtube.com/watch?v=0m0AbdoFLq4

MOJE DOŚWIADCZENIA Z AUTO-GPT:
Dotychczas miałem trzy próby korzystania z Auto-GPT. Poprosiłem go o napisanie e-booka na temat marketingu oraz stworzenie wtyczki do WordPressa.
Niestety, w obu przypadkach AI nie zrealizowało założonych celów, choć zapowiadało się dobrze.

W pierwszej próbie, AI sprawnie przeszukało Internet i przygotowało solidny spis treści e-booka. Następnie napisało jeden rozdział, który jednak był zbyt krótki (jedna strona A4). Po moim feedbacku "Rozdział 1 powinien być dłuższy", AI utknęło w pętli i nie udało się zapisać tego, co stworzyło.

W drugiej próbie zadania 1 postawiłem bardziej konkretne cele, ale AI, zamiast pisać rozdział 2, zdecydowało się na opracowanie kampanii marketingowej dla e-booka, odbiegając od pierwotnego zamysłu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W drugim zadaniu AI próbowało znaleźć istniejącą wtyczkę zamiast stworzyć własną, wskazując mi błędnie, że już istnieje to, czego szukam.

OGRANICZENIA:
1. Brak wsparcia dla innych języków niż angielski, choć developerzy nad tym pracują.
2. AI gubi się przy większych celach; najlepiej formułować mniejsze cele wymagające maksymalnie 10-20 kroków. Do researchów sprawdzi się idealnie.
3. Narzędzie korzysta z API, więc jest płatne. Dwa testy kosztowały mnie około 1$.

MOJE WNIOSKI:
Mimo tylko trzech podejść, uważam, że Auto-GPT to rewolucja w rozwoju narzędzi AI jako "agentów AI" i to w tą stronę rozwiną się aplikacje wykorzystujące AI.

Dlaczego?

1. Szybkość: agenci AI wykonają zadania szybciej niż standardowy użytkownik korzystający z ChatGPT.
2. Dostęp do Internetu: agenci AI samodzielnie wyszukują informacje, co sprawia, że świetnie nadają się do researchu.
3. Pamięć długoterminowa: ChatGPT nie ma pamięci, więc każda sesja nie ma punktu odniesienia do poprzedniej. Auto-GPT z pamięcią może wykorzystać swoje doświadczenia w kolejnych projektach.
4. Brak konieczności uczenia się prompt engineeringu: wystarczy stworzyć jasne instrukcje, a resztę AI zrobi samodzielnie.

Polecam Wam się tym pobawić!

#openai #chatgpt #sztucznainteligencja #ai #autogpt

Jeśli interesują Cię wpisy z zakresu sztucznej inteligencji, obserwuj autorski tag #inteligentnik.
  • 4