Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, robię projekt do CV na junior #devops, którym jest GitLab pipeline deployujący mikroserwisy na AWSa i mam pytanie jak się za to zabrać:
Czy mogę założyć z góry, że mam gotowy, skonfigurowany serwer, ręcznie dodać zmienne SSH-KEY (powinien zostać wprowadzony w GUI GitLaba jako plik), SERVER-HOST (np w .gitlab-ci.yml), czy kubeconfig do EKSa, które będą używane w jobach i po prostu skupić się na obsłudze mikroserwisów, testach, etc?

Czy jednak powinienem zrobić kod w np. terraformie stawiający całą AWSową infrastrukturę (co samo w sobie problemem nie jest), ale jednocześnie zintegrować to z GitLabem, aby wszystko zawsze działało jednym kliknięciem? Wydaje mi się, że pierwsza opcja jest jak najbardziej ok, szczególnie że fragment dotyczący infry AWSa będzie rzadko używany (i wydaje mi się to zbędnym męczeniem się), ale wolę zapytać dla pewności, bo dużo na ten temat nie wiem.

Do tej pory robiłem na brudno SSH do EC2 i tam docker-compose, ale jak już to ma być w CV to chyba powinienem porządnie użyć EKSa. Będę wdzięczny za wszelakie rady
#devops #sysadmin #pracait #naukaprogramowania #it #programowanie
  • 7
  • 0
@arysto2011: A czy zrobienie dwóch, oddzielnych repozytoriów:
1. Infrastruktura AWSa w terraformie
2. CI/CD - budowanie obrazów, konfiguracja konterów, testy i reszta
Gdzie ręcznie podaję ssh key i hosta do pipelinea jest ok podejściem? Czy jednak powinienem to wszystko upakować razem?
@Kamero: IMHO, obie opcje są poprawne i powinno wystarczyć osobno postawienie infrastruktury, osobno stworzenie pipelina i spięcie tego za pomocą skryptów lub ręcznie.

Z mojej strony polecam zainteresować się metodyką Agile i zacząć podchodzić do takich rzeczy iteracyjnie. Mam przez to na myśli skupienie się na zrobieniu (jeśli to możliwe) prostych funkcjonalności, bez żadnych wodotrysków, 'dowiezieniu' jedynie niezbędnych 'featurów', a dopiero później dopisywaniu reszty rzeczy gdy starczy czasu i chęci. W
@Kamero: imo nie ma co przesadzać. Jak chcesz robić stawianie infry TF to zrób to w odrębnym procesie . Grzebanie w infrakturze to oddzielny znacznie rzadziej robiony proces. Poza tym zawsze możesz to potem spiąć.