Wpis z mikrobloga

Czy policjant może wymusić podanie danych osobowych bez faktycznej podstawy takiej jak popełnienie wykroczenia czy bycie światkiem wykroczenia lub przestępstwa? Widziałem filmiki #audytobywatelski gdzie kłócił się o to i u niego na filmikach nie potrafili podać przyczyny legitymowania, ale co gdy jak policjant nie może podać przyczyny to wyskoczy z tekstem, że legitymowany jest podobny do osoby poszukiwanej? W moim mieście jest to standard, z tego co rozmawiałem z ludźmi głównie młodymi, bo do tych się najczęściej przyczepiają, to nieraz nawet nie wysilają się nad powodem tylko od razu na pytanie o powód lecą z osobą poszukiwaną.

Ja ostatnio byłem legitymowany (poza przekroczeniem prędkości bo to jest zrozumiałe) w czasach technikum z 10 lat temu albo trochę więcej, wtedy też gdy zapytałem o powód, to byłem podobny do osoby poszukiwanej, gdy zapytałem do kogo konkretnie, to nie mogą powiedzieć bo to tajemnica. Przecież oni mogą tym wszystko uzasadnić i jak się wtedy nie wylegitymować?

#polska #policja #prawo #przepisy
  • 5
via Wykop
  • 0
@NieoznaczonaReklama: czyli na miejscu i tak wylegitymować się musisz jak rzuci takim argumentem :)

@HuGho: nie pamiętam jak to konkretnie powiedział, chodziło w tym o to, że nie może mi podać takich szczegółów bo podanie ich do publicznej wiadomości mogłoby utrudnić poszukiwania.
@voot: najlepiej jest jak oni próbują robić to niezgodnie z procedurą i posiadasz ciągłe nagranie. Często poinformowani odstępują od wymuszania danych. Ale wiadomo, że jak stoją suką gdzieś tylko po to by nękać ludzi to nic ich nie powstrzyma, a i przypadkowo pałką możesz zarobić. Z PiSlicją trzeba mieć wyczucie.
@HuGho: Normalnie, żeby twoja facjata była ogólnodostępna musi być wystawiony list gończy, w innym wypadku nie udostępnia się wizerunku osoby poszukiwanej.