Wpis z mikrobloga

Czy wydzielenie części mieszkania pod prowadzenie działalności wiąże się z jakimiś innymi komplikacjami niż wyższy podatek od nieruchomości?

Czy nie będzie problemu jeśli np. będę chciał wydzielić 4m2 z salonu gdzie mam postawione biurko? Czy raczej ktoś się przyczepi, że to musi być jakiś pokój itd.?

Czy jeśli np. kupię fotel/biurko na firmę i będę z tego korzystał w innym miejscu, może być np. problem, że przyjdzie jakaś kontrola i się przyczepi, ze ten sprzęt nie jest używany w miejscu, które wydzieliłem na prowadzenie działalności?

Czy urzędnik łyknie to, ze potrzebuję PS5 do prowadzenia działalności jako programista? (to już żarcik xd)

#b2b #pytaniedoeksperta #jdg #dzialalnoscgospodarcza
  • 7
  • 0
@zibizz1: Dostałem informację, że jeśli chcę kupować rzeczy bardziej stacjonarne typu biurko, fotel itd. to dobrze by było przeznaczyć część mieszkania pod działalność, bo urząd może się przyczepić do tego. Niby były już takie kontrole ale z racji tego, że ludzie mieli tylko sprzęt typu monitor czy myszka, to nie było problemu, bo faktycznie można tego używać w każdym miejscu.
@Murasame: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001778

Przykład

Pan Piotr jest informatykiem i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Pokój, w którym wykonuje swoją działalność, jest sypialnią i garderobą. Stoi tam też biurko z komputerem do pracy. W takiej sytuacji pan Piotr:

może rozpocząć prowadzenie działalności w lokalu mieszkalnym bez dodatkowych formalności nie zapłaci wyższej stawki podatku od nieruchomości.


Ja się tym kierowałem i niczego nie wydzielałem. Chwilowo nie miałem problemów.
@Murasame: wydzielać tylko po to żeby kupić biurko czy monitor na firmę to wydaje mi się zbędną głupotą. Podajesz mieszkanie jako adres prowadzenia działalności i to powinno wystarczyć. Ja np wydzielam, bo będę chciał odliczać koszt kredytu, czynszu itp., ale w tej sytuacji (podobno) tez nie cały pokój, bo wtedy wyższy podatek od nieruchomości, tylko kilka m2 z salonu.