Wpis z mikrobloga

Czy jest możliwe, że w dzieciństwie nie wykazywałem symptomów ADHD a teraz będąc dorosłym już tak? Bo bardzo dużo rzeczy do mnie bardzo mocno pasuje i wpływa bezpośrednio na moją jakość życia ale jednocześnie w szkole byłem zawsze grzeczny i miałem najlepsze oceny w klasie ( ͠° °). Dodam że mam Aspergera.

#adhd #psychologia #psychiatria #pytaniedoeksperta #zdrowie
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@kerdian Jednym z kryteriów diagnozy są objawy występujące w dzieciństwie. Może być tak, że miałeś objawy ADHD, ale nie były one oczywiste. Bycie grzecznym i najlepszym w klasie nie wyklucza tego zaburzenia. Możliwe, że masz nieuważny typ ADHD i nikt tego nie zauważył. Do tego masz stwierdzone ASD, które dosyć często współistnieje z ADHD.
Hormony tarczycy masz w normie?
  • Odpowiedz
  • 0
@kerdian Te objawy, które wymieniłeś, to już jest coś co mogłoby nakierować na to zaburzenie. ADHD to nie tylko hiepaktywność. Najlepiej jakbyś poszukał jakiegoś formularza DIVA-2 albo nawet DIVA-5 i go wypełnił. To nie będzie oczywiście diagnoza, ale będziesz bardziej nakierowany na to czy rzeczywiście możesz mieć ADHD.
Masz możliwość omówienia dzieciństwa z rodzicami? Być może są rzeczy, których Ty nie pamiętasz, ale Twoi rodzice będą pamiętać. Jest też taka szansa,
  • Odpowiedz
Najlepiej jakbyś poszukał jakiegoś formularza DIVA-2 albo nawet DIVA-5 i go wypełnił.


@bulwo: akurat właśnie jutro idę na badanie DIVA-5 :D

Masz możliwość omówienia dzieciństwa z rodzicami? Być może są rzeczy, których Ty nie pamiętasz, ale Twoi rodzice będą pamiętać.


Moja mama mówi że nie mam żadnego ADHD i byłem normalny i spokojny
  • Odpowiedz
  • 1
@kerdian

Moja mama mówi że nie mam żadnego ADHD i byłem normalny i spokojny


Niech Twoja mama zapozna się z formularzem DIVA-5, bo tam są konkretne objawy
  • Odpowiedz
@bulwo: a co jeżeli bardzo dużo przykładów w wieku dorosłym zaznaczam a prawie żadnych z dzieciństwa? Normalny chyba nie jestem, ale nie mogę mieć ADHD bo w dzieciństwie nie miałem objawów?
  • Odpowiedz
@bulwo:
- nie mogę się skupić na zadaniach i szukam każdego sposobu żeby się od nich oderwać
- odpływam myślami podczas czytania, jak czytam to bardziej tylko skanuję tekst w poszukiwaniu kluczowej informacji
- waiting mode bardzo silny
- wiercę się, ruszam nogą, stukam w biurko, gwiżdżę (to akurat już nie odkąd się wyprowadziłem z domu rodzinnego)
- zaczynam rzeczy i ich
  • Odpowiedz
@kerdian: Do twojego opisu zdaje się też pasować nerwica.
Nawet jak masz ADHD to nie jakieś mocne, bo nic konkretnego nie wskazałeś, a raczej rzeczy, których doświadcza wiele osób.
Z drugiej strony pewne rzeczy mogą wydawać się zupełnie normalne i mogą nie przychodzić do głowy jako coś nietypowego. Chociażby przykładem może byś synestezja - ludzie dowiadują się przypadkiem, że ją mają, bo opisują coś, a ktoś inny się dziwi, bo on takiego czegoś nie doświadcza. Dopóki nie ma się kogoś do porównania, dopóty synestezja to coś normalnego, nie wzbudzającego żadnych podejrzeń.

1. na lekcji się bawiłem długopisami itp

2. ruszanie nogą
  • Odpowiedz
@kerdian: Jak w dzieciństwie nie miałeś to nie masz. Z ADHD albo się rodzisz, albo nie. Ale to nie znaczy, że nie potrzebujesz pomocy. Porób sobie badania skonsultuj się z kimś.
  • Odpowiedz
@kerdian: Możesz, ja z adhd też miałem zawsze średnią 4.5+. Ale to dlatego, że lubiłem chodzić do szkoły i te oceny były bez nauki w domu, bez odrabiania prac domowych. Na DIVA masz też rubrykę w stylu "brak problemów w szkole dzięki wysokiemu wskaźnikowi inteligencji" czy jakoś tak
  • Odpowiedz
  • 0
@kerdian A to badanie masz u osoby, która tym się profesjonalnie zajmuje? Jeżeli tak, to pewnie psycholog/psychiatra rozwieje wątpliwości lepiej niż wykopki. Jeżeli to nie ADHD, to powinieneś zostać nakierowany na inne przyczyny Twoich problemów. Jak możesz, to daj znać co wyszło z wizyty, bo jestem ciekaw
  • Odpowiedz