Wpis z mikrobloga

20 lat z Linuksem na desktopie i przeszedłem na FreeBSD. Podoba mi się porządek w systemie plików. Nie ma mieszania plików aplikacji i systemowych. Podoba mi się rc.conf, jako podstawowe miejsce konfiguracji systemu. Bardzo lubię też Jaile i podziwiam możliwości zarządzania nimi. Fajne jest, że Jaila można postawić z palca w razie potrzeby, bez edycji plików usługi. Reguły firewall są bardzo czytelne i można na żywo aktualizować je w razie potrzeb.

Przeniosłem wszystkie maszyny na FreeBSD. Własne skrypty sh w kilka minutek stawiają mi system, bez instalatora.

Linuksa nadal stawiam znajomym i rodzinie. Mam dwie dystrybucje, które ogarniam (OpenSude i Devuan) i dobieram według potrzeb. Dla siebie, jednak, FreeBSD :)

#linux #freebsd
  • 13
@psiversum: O nie, FreeBSD stał się za bardzo mainstreamowy. Jutro instaluje Haiku. I nie ogarniam hejtu na systemd. Po migracji z rc skryptów czas bootowania spadł mi o połowę. Na początku srał się przepysznie, owszem, ale dawno nie miałem żadnych problemów z jego powodu.
@psiversum: Taki żart. Pamięta czasy jak stara gwardia się opierała przed systemd. Teraz brak systemd to nieliczne wyjątki. Podobnie X server, kierunek został określony teraz tylko oczekiwanie kiedy większość dystrybucji przejdzie na wayland jak już będzie wystarczająco dojrzały.
"Tak przy okazji to używam Arch". A tak serio to od rzeczywiście używam Archa od pół roku, przeszedłem z Win10. Tak sobie postanowiłem, że poużywam z miesiąc jak główny system i już tak
  • 2
@Scallar: nie wiem dlaczego łączysz mój komentarz z jakimś hejtem na systemd. Ja po prostu nigdy systemd nie potrzebowałem, a prawie żadne distro nie dawało mi wyboru. Taki Devuan pyta, jakiego mechanizmu zarządzania serwisami chce użytkownik używać. FreeBSD też pyta.

Inna rzecz to szybkie bootowanie poprzez uruchamianie usług równolegle nie jest dla mnie powodem, aby używać systemd. Akurat takie rozwiązania ma nie tylko systemd, to raz. Dwa, bootowanie nie jest głównym
Taki Devuan pyta, jakiego mechanizmu zarządzania serwisami chce użytkownik używać


@psiversum: A można wybrać systemd? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Większość dystrybucji nie daje ci też możliwości wyboru kernela (są różne jego odmiany), wszystkich środowisk graficznych, wielu narzędzi, kompilatorów itd. To jednak nikomu nie przeszkadza. Dlaczego z systemd miałoby być inaczej? Ja też przykładowo nie potrzebuję GCC, bo używam Clang, a jednak prawie każda dystrybucja dostarcza GCC i
  • 1
@nostalgiwolf, @pablo_see: szkoda, że nie zauważyliście, że jednak tematem dyskusji jest Linux i FreeBSD, a nie systemd. A co do systemd to przestancie wciskać innym rozwiązania technologiczne, bo zachowujecie się toksycznie, jak veganie, którzy robią chałas w okół mięsa.
szkoda, że nie zauważyliście, że jednak tematem dyskusji jest Linux i FreeBSD


Jedną z największych różnic między Linuksem a FreeBSD jest brak systemd. Dyskusja o nim jak najbardziej pasuje do tego tematu. Poza tym jako osoba, która nie zna się na tradycyjnych initach myślałem, że dowiem się jakie mają zalety w porównaniu do znanego przeze mnie systemd od osoby, która je dobrze zna.

A co do systemd to przestancie wciskać innym rozwiązania
Większość dystrybucji nie daje ci też możliwości wyboru kernela (są różne jego odmiany), wszystkich środowisk graficznych, wielu narzędzi, kompilatorów itd.


@nostalgiwolf: daje - możesz na luzie zainstalować Debian minimal i wybrać wszystko co chcesz, w Arch Linux, Gentoo tak samo kwestia walnięcia pacman -S i edycji .xinitrc albo wyboru środowiska w menadżerze logowania, narzędzia też możesz wybrać jak i kernele:
https://aur.archlinux.org/packages/linux-pf
https://aur.archlinux.org/packages/linux-ck
I to tyczy się większości dystrybucji. Tak samo Linux
@rtp_diov: Nie daje. Nie mogę chociażby całkowicie wymienić GNU libc na musl, GCC na clanga i nie wszędzie są też dostępne alternatywne kernele, Arch to wyjątek, a i nawet tam większość nie jest oferowana przez dystrybucję a przez użytkowników (AUR nie jest w żaden sposób wspierany przez deweloperów Archa). Nie są też dostępne wszystkie środowiska, ponownie muszę tutaj polegać na społeczności i samemu sobie skompilować. Jakie więc jest to wsparcie? Że
@nostalgiwolf: Arch to nie wyjątek i AUR to normalna jego funkcjonalność a nie jakaś proteza w stylu ubuntowym snap. Wyobraź sobie, że deweloperzy nie są wstanie utrzymywać wszystkich możliwych paczek i AUR jest jak najbardziej wspierany przez deweloperów Archa - to podstawa jego menadżera pakietu i zapewniane są podstawowe narzędzia do budowania pakietów z AUR, które często migrują oficjalne repo <-> AUR. To projekt, który działa bez zarzutu i z powodzeniem.