Wpis z mikrobloga

Bede robil sobie rurke od domu do bramy, w celu poprowadzenia kabla. I teraz pytanie, zebym jakiegos kabla nie ominal, co tam sie moze przydac, docelowo ma byc brama przesuwna, domofon, dwie lampy, ALE wiadomo ze moze cos dojsc.
1. SIlnik bedzie mial jakies 500W, tj przy napieciu 110v bedzie jakies 5A (przy 100% mocy, ale silnik jest na 1300kg, a brama ma 300kg - nie kupie mniejszego bo nie ma dostepnego od reki xD), takze zwykly kabel 12/2 (standard na do 15 a chyba i nawet 12A) powinien styknac
2. Domofon, nie wiem co tam potrzebuje wiec puszcze skretke CAT6 dla pewnosci
3. 4 zylowy low voltage x 2 (a co mi tam)

Docelowo tam by byl ten silnik, te dwie lampy no i jakies smieszny prad by bral domofon.

O czyms zapomnialem?

#elektryka #budowadomu #kiciochpyta
  • 16
@AdamoEL: pradu nie żałuj. Nie wiem jak to u Ciebie wyglada, ale warto też miec gniazdka wyprowadzone jakby jakies prace byly od frontu zeby nie ciagnac przedluzacza cholera wie jak daleko. No i domofon koniecznie smart z kamera.
@danielnieobajtek: koniecznie o tym mysle. Z tego co widze na te silniki minimum to 18/3 kabel, takze chyba zainwestuje i wezme 12/3 na wszelki wypadek, ta dodatkowa zyla moze sie przydac. (potrzebna jest faza, 0 i uziemienie). No i tez wlasnie gniazdko chce zrobic, domofon myslalem o ringu, stad wlasnie tez chcialem dac skretke, bo wifi nie siega tam do bramy, a w piwnicy skad bede bral prad mam switcha to
@danielnieobajtek: chociaz na cholere tam 12/3 jak brama wezmie MAX 5 amperow, a najpotezniejsze urzadzenie co mam i bym tam uzywal to wiertarka udarowa co tez wezmie kolo tylu, a obie na raz nie beda chodzic xD. Maks 15 ampow styknie, tj 14/3 puszcze
j przy napieciu 110v [...] zwykly kabel 12/2 [...] silnik + 1/5 HP.


@AdamoEL: mieszkasz w USA?

Zasilanie do bramy i ewentualnych innych spraw, jeśli chcesz overkilla, to puść tam dwa osobne obwody (dwa osobne kable trójżyłowe, albo jeden wielożyłowy)m zrobisz potem osobny obwód na napęd bramy, a osobny na oświetlenie.
Do tego dwie skrętki, wystarczy Cat5e, bardziej istotne jest to, by to były przewody ziemne, żelowane. I tyle.
No i
@Jarek_P: tak, mieszkam
Myslalem o tym zeby puscic dwa osobne obwody, ale z matematyki wynika, ze szkoda w to inwestowac, 100 ft kabla kosztuje jakies $120 dolarow, ja tak kolo 120 ft musze miec. Dlatego chcialem 12 /3 albo 14/3, wspolny neutralny, czarny na brame, czerwony na lampy i gniazdko czy tam do transformatora (domofony i inne sa 12 albo 24v).

14 to jest kabel puszczony normalnie na gniazdka w domu
Dlatego chcialem 12 /3 albo 14/3, wspolny neutralny, czarny na brame, czerwony na lampy i gniazdko czy tam do transformatora


@AdamoEL: nie znam amerykańskich oznaczeń przewodów, średnicę dobierz tak, by na takiej odległości spadek napięcia nie był za duży. W naszych warunkach 40m odległości wymagałoby użycia przewodu minimum 3x2,5mm2, jeśli zaś tam miało by być gniazdko z planowanym obciążeniem do standardowych dla narzędzi ogrodowych 2,5kW, to lepiej byłoby 3x4mm2, choć 2,5mm2
@Jarek_P: HDPE czy Arot to bym wykluczył, za oceanem za bardzo nie korzystają z takich wynalazków. Króluje klejone PVC.

@AdamoEL: Jak chcesz puszczać zwykłe przewody NM ("romex") w ziemi to musisz koniecznie prowadzić je w rurach. One nie nadają się do układania bezpośrednio. Rura minimum schedule 40, ale zależnie od jurysdykcji wymagane może być sch80 (szczególnie na odcinkach wychodzących nad ziemię). Oczywiście szara rura dedykowana do elektryki. Średnica to zależnie
@Jarek_P:

nie znam amerykańskich oznaczeń przewodów, średnicę dobierz tak, by na takiej odległości spadek napięcia nie był za duży. W naszych warunkach 40m odległości wymagałoby użycia przewodu minimum 3x2,5mm2, jeśli zaś tam miało by być gniazdko z planowanym obciążeniem do standardowych dla narzędzi ogrodowych 2,5kW, to lepiej byłoby 3x4mm2, choć 2,5mm2 w sumie wystarczy.


14 to 2.0, 12 to 2.5 10 to 3mm. 10 to bylby zdecydowany przerost formy nad trescia,
@michcio: No i tu kolega ostatecznie przekonal do 12. 80 na pewno odpada, 40 wleci. Martwi mnie tylko to, ze CAT6 mimo wszystko nie bedzie mogl isc w jednej rurze, a tam mi WIFI nie siega, wiec tu musze pomyslec jak to ogarnac, nie tracac milionow ;_;

Dziekuje bardzo za rady, bede wolal jak skoncze i jakie decyzje podjalem :>
14 to 2.0, 12 to 2.5 10 to 3mm. 10 to bylby zdecydowany przerost formy nad trescia,


@AdamoEL: nie wiem, czy taki przerost. Ja Ci te średnice wcześniej podawałem odruchowo dla 230V, tu masz 110V, więc większe nożyce do żywopłotu, czy elektryczna kosiarka z silnikiem 2kW nie pobiera jak u nas ok. 10A tylko dwa razy tyle. Ta twoja "12" spokojnie starczy na bramę, ale jeśli chcesz tam zrobić ogrodowe gniazdko,
@Jarek_P napisalem co tam bede uzywal i jak czesto.

Nie bedzie nigdy sytuacji ze kupie czy uzyje jakiekolwiek narzedzie ogrodowe na prad.

Spadek napiecia mamy rzedu do 5v to jest wrecz znikomy, a zeby cale 15a wykorzystac to musialbym pobrac moc na poziomie 1.8kw

Wiertarka udarowa hilti ma 1kw, brama i silnik 0,5 jak sie na niej uwiesze xD moze

Przy tej sytuacji co ty mowisz to bym ciagnal spokojnie 2 x
@Jarek_P: @Wykop123wykop @danielnieobajtek @Bratix @michcio

Skonczylem. Brama dziala ladnie sie przesuwa. Wyniki:

- puscilem kabel 14/2 tylko w rurze elektrycznej 1/2 cala schedule 40. Na 1/4 odcinka xD
- czemu na 1/4? Bo mialem kawal rury plastikowej czarnej sztywnej od zraszaczy 3/4 cala XD
- okazuje sie ze connectory plastikowe na rurke 1/2 (z gwintem) idealnie pasuja do tej rury xD
- laczenia pieknie obwiniete tasma izolacyjna.
- kawalek (tak z