Wpis z mikrobloga

Wymiana płyty głównej* w #drukarki3d to jest taki rollercoaster emocji i stres jak przy pierwszym składaniu PC, ostatnio czułem się tak zagubiony składając drona.

Najpierw zadam pytanie o podłączenie czujnika końca filamentu, przed moim wysrywem.


Mam oznaczenie stepperów (motor0, motor1 (...)), oraz end stopy (stop0, stop1, (...)). Dobrze rozumiem, że dla każdego motoru jest przydzielony stop (motor0 -> stop0), czyli ten czujnik końca filamentu podpinam do wtyczki gdzie jest podpięty extruder?

W piątek podrukowałem wszystkie adaptery i inne bzdury i myślałem że sobie na szybko ogarnę w sobotę i do niedzieli ją skalibruje i wszystko wróci na właściwe tory. a tu taki uj.
A tu przewód 24V za krótki (do tego wymaga dodatkowego przewodu do zasilania stepperów), a to zapomniałem kupić konektorów oczkowych żeby dorobić nowy, a to nowe mobo używa innego typu wtyczek i trzeba rzeźbić - przy tym trzeba wertować dokumentacje, żeby niebyło magicznego dymu. A propo rzeźbienia to nie zapomnę wspomnieć o wyrąbanej 10cm dziurze w obudowie, żeby porty usb i slot na karte sd był widoczny xD

Idealne święta, polecam 10/10 - a jeszcze czeka mnie ogarnianie Merlina (ʘʘ)

#druk3d

  • 7
@sirgorn olać marlinem, olać wybory superplyty głównej - bierzesz cokolwiek co ma odpowiednią liczbę steperow (albo - dwie najtańsze płyty) i za 119zl terminal Dell wyse 3040 , na którym wsadzasz klippera - a on już wszystko ogarnia, w tym sterowanie dwoma płytami (jak z jednej płyty wyjść brakuje)

co do oznaczeń motorów i oznaczeń endstopow - nie ma to żadnego związku ze sobą. Może mieć, jak masz silnik osi x ,
@hrumque: no czytałem i nawet rozważałem klippera, ale stwierdziłem, że to jeszcze nie ten moment - albo inaczej, wszystko w swoim czasie, bo mimo wszystko marlin wydawał się prostszą opcją, a narazie chce żeby drukarka znow staneła na nogi, a potem znowu coś będę kombinował
To nie podpinaj czujnika filamentu do płyty, tylko do maliny i w octo dodaj sobie plugin. Co do możliwości podłączenia -- standardowy czujnik możesz tam podpiąć, jak robisz sobie (czy kupujesz) ten wykrywający ruch filamentu, to on potrzebuje trzech kabelków. Ale każdy możesz sobie pod dowolny pin możliwy do ustawienia jako wejście podpiąć (plus drugi pod chyba 5v), kwestia odpowiedniego wpisu w konfiguracji Marlina.

Jeśli chodzi o Klippera, to dobra alternatywa i
@hrumque: w międzyczasie jak czekam na przesyłkę to oglądam o tym klipperze i jednak się skuszę - marlin wydawał się prostszą opcją do czasu aż nie odpaliłem vscode xD
Chciałem też odwlec instalacje klippera bo myślałem, że się instaluje jako "system" na rpi, a to działa obok instalacji octoprinta jako service :O


Jak masz już rozgrzebane a Klippera nie znasz, to jednak Marlin, żeby dwóch rzeczy jednocześnie się nie uczyć i
@sirgorn: VSCode mi jakoś nie zadziałał, łatwiej było skompilować na linuksie (jak coś, masz czy to malinę, czy to odpalasz wsl-a na windowsie). Wtedy chyba tylko zainstalowanie pakietów i ze dwa wywołania pio (PlatformIO) do ogarnięcia. Do Klippera podobno (podobno, bo się za późno dowiedziałem i robiłem wszystko z palca) najlepiej użyć KIAUH, ponoć bezproblemowo prowadzi przez budowanie i flaszowanie i konfigurację systemu (systemu operacyjnego i serwisów, nie plik klipper.conf z
bo do klippera są dedykowane serwisy

@dzidol: Chodzi o tego mainsail i fluid? Właśnie widziałem, ze większość youtuberów ich używa - będę testował, bo coś z octoprintem się krzaczy.

klippera z octoprintem mam już zainstalowanego i to w sumie były 4 linijki w terminalu, ale mam mieszane uczucia z wielu powodów.
Po pierwsze po emergency stop M112 drukarka już się nie chce połączyć klipperem(octoprintem) na rpi, więc stanąłem na etapie weryfikacji,
Po M112 musisz wysłać firmware_restart (restartuje tylko firmware na drukarce) o ile dobrze pamiętam. Bo to taki mocno twardy stop.
Co do diaga, to po pierwsze nie zawsze się mieści w gnieździe, po drugie jakiś myk był z bazowaniem bezkrańcówkowym (tak się sensorless homing nazywa?), ale chyba tylko w którychś sterownikach albo płytach. Nie podpowiem.
Do monitorka (zakładam, że chodzi o wyświetlacz podpinany pod malinę) są osobne serwisy, ja chyba mam klipperscreen