Wpis z mikrobloga

@kwas_dezoksyrybonukleinowy:
OEM - licencja przypisana do konkretnego komputera (teoretycznie, czyli w myśl licencji MS ( ͡ ͜ʖ ͡)
BOX - możliwa do przenoszenia między komputerami
ESD - licencja cyfrowa (kluczyk na maila)

dvd lub usb lub właśnie ESD - to tylko rodzaj nośnika
byłem dzisiaj w serwisie komputerowym to facet nie potrafił mi odpowiedzieć na te pytania...


@kwas_dezoksyrybonukleinowy: na to pytanie odpowiedzi nie znają nawet specjaliści w Microsoft.
Bo z jednej strony prawo unijne swoje, z drugiej - nienasycona hydra, której na imię Microsoft - swoje.
W każdym momencie mogą ci zablokować klucz "bo tak", a Ty wtedy możesz pozwać ich do sądu. XD
@kwas_dezoksyrybonukleinowy: e? Do MS dzwoniłem ostatni raz 15 lat temu :D.
Normalnie to odpalałem konto MS, dopinalem do niego kod i tam chyba był klucz generowany.

Może coś się zmieniło, ale na dzwonienie do MS to bym raczej się nie zgodził. Może klucze są lewe z punktu widzenia licencjonowania MS I wymagają obejścia.
czy jeśli zakupie BOX'a i z czasem pozmieniam podzespoły to na nowym sprzęcie idzie normalnie czysta instalka bez problemu, że wcześnie używałem oprogramowania na innym sprzęcie ?


@kwas_dezoksyrybonukleinowy: teoretycznie tak - tzn licencja BOX upoważnia do reinstalacji systemu na innym sprzęcie dowolną liczbę razy.
ZDARZAŁO się jednak tak (w przypadku licencji MS Office), że MS blokował klucz ze względu na "zbyt dużą liczbę aktywacji".
Miły pan z infolinii wtedy informuje, że
@kwas_dezoksyrybonukleinowy: 11 ma dosyć spore wymagania i niestety brakuje kilku podstawowych funkcji, które były domyślnie w 10. Np. funkcja wyłączenia grupowania aplikacji na pasku zadań. Niemniej sporo osób sobie chwali 11, aczkolwiek przyjemniej mi się pracuje na 10, działa jakoś bardziej płynnie.
@kwas_dezoksyrybonukleinowy: Z tego samego powodu przerzuciłem się na Linuxa. System licencji MS to wielka tajemnica xd. Do tej pory nie wiem, czy w10 na który dostałem inny klucz licencyjny przy aktualizacji z 8.1 niż ten na kartoniku z 8.1 jest zgodny z ich politykom, czy nie XDD.