Wpis z mikrobloga

Ładne, jak to się na Wykopie pisze, zesrańsko w branży. Już nie tylko strach przed botami AI. Teraz nawet na 4Programmers, Mekce tych wszystkich overemployee 3 x 40k takie eleganckie wpisy, rodem z Elektrody, jak na screenie poniżej.

No cóż, sam jestem zdania, że bardziej niż AI to rynkowi zaszkodzi kryzys i ogromna konkurencja. W kilka lat doszliśmy z punktu "Nie masz pomysłu na życie? Zostań programistą!", przez cierpliwe wdrażanie młodych, po "musimy być jak lekarze i odciąć dopływ chętnych".

Tyle, że lekarze mają świetną naturalną barierę: długie studia z wysokimi progami punktowymi, staże, egzaminy, specjalizacje, państwowe certyfikacje. Żeby być programistą, wystarczy bootcamp i półroczny staż, mnóstwo takich success story w karierze widziałem xD

W ogóle sam pomysł porównywania klepaczy kodu z lekarzami pokazuje, jak bardzo ta grupa zawodowa odkleiła się od rzeczywistości xD Osobiście już od dawna nie mówię, że jestem programistą, tylko używam takich eufemistycznych sformułowań typu "inżynier oprogramowania", bo mi zwyczajnie wstyd za kolegów po fachu, w dużej części aspołecznych buców z pieniędzmi i tak też nas widzą ludzie. Największą bekę mam z tego, że na Wykopie 90% uważa, że AI/kryzys odetnie co najwyżej CRUDowców, ale ich samych w życiu nie sięgnie. Tyle, że 90% projektów jakie znam, w jakich pracowałem, o jakich słyszałem, jakie widzę na job boardach to właśnie jakieś CRUDy do przepychania danych z miejsca na miejsce. To jak to jest, 90% pracy jest w CRUDach, ale 90% programistów się nimi nie zajmuje, ciekawy paradoks.

A wiecie, co robił STX Next w czasie gdy wywalił prawie setkę inżynierów w Polsce w grudniu zeszłego roku? Rekrutował i nadal rekrutuje w Meksyku. Tyle, że tam płaci do 16k PLN w przeliczeniu, a u nas widełki od tylu startują.

#programowanie #programista15k
RomskaPaloUl_Laputa - Ładne, jak to się na Wykopie pisze, zesrańsko w branży. Już nie...

źródło: wpis

Pobierz
  • 16
@Romska_Palo_Ul_Laputa:

Żeby być programistą, wystarczy bootcamp i półroczny staż, mnóstwo takich success story w karierze widziałem xD


Jaka branża i stack tak z ciekawości? Z mojego doświadczenia im dalej od chaotycznych startupów i bliżej do korpo z procesami od A do Z, tym większa szansa, że komuś się uda. Szanse jednak dalej są mierne i źle wspominam współpracę z ludźmi po bootcampach ()
Z mojego doświadczenia im dalej od chaotycznych startupów i bliżej do korpo z procesami od A do Z, tym większa szansa, że komuś się uda.


@szermierczyk: Nie ma reguły. W startapach też widziałem gówno kod, skopiowany ze stack overflow, bez refleksi, boilerplate do prostych rzeczy, brak code review, nawet czasu na skonfigurowanie automatów w ci/cd i sprawdzenie semantyki, statycznej analizy i stylu itd
Widzę przepaść między ludzmi po studiach a jakiś
@Romska_Palo_Ul_Laputa:

Tyle, że 90% projektów jakie znam, w jakich pracowałem, o jakich słyszałem, jakie widzę na job boardach to właśnie jakieś CRUDy


To mnie rozwala w tej branży - nie dość, że potrafią innych ludzi wyzywać od biedaków, to jeszcze potrafią innych programistów wyzywać od klepaczy CRUDów mimo, że sami je klepią, bo tak na prawdę to wszystko da się podciągnąc pod CRUDA XD
@Romska_Palo_Ul_Laputa: z moich obserwacji masa ludzi nie pracuje w branży wyuczonej tylko po studiach/zawodówce/technikum idzie w coś innego. Czasem z braku możliwości pracy w branży a czasem po prostu zmienia się perspektywa na życie.

Programowanie/IT niczym się tutaj nie różni. Nie wiem jaki masz z tym problem.

Nie wyobrażam sobie majstra na budowie, który z pogardą mówi o elektryku, który w zawodówce był na 'kierunku' malarza.

Jakiekolwiek studia w Polsce to
@robert_blaszczykowski: no to sobie wyobraź, bo od zeszłego roku nie zrobisz SEPa, jak nie masz ukończonej szkoły elektrycznej albo udokumentowanej pracy w zawodzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nawet nie wiesz, jak się elektrycy cieszyli xD

"They took our jobs!' jest wszędzie na świecie, w każdym czasie historii. Aż dziwne, że do programistów dopiero to dotarło.
@Romska_Palo_Ul_Laputa:

Żeby być programistą, wystarczy bootcamp i półroczny staż, mnóstwo takich success story w karierze widziałem xD


To jest plus tej branży, że nikt nie patrzy na papierki a na rzeczywistą wiedze. Zgadzam się, KIEDYŚ wystarczył bootcamp a nawet własna nauka i można było zaczynać po pół roku. Teraz prace taką sciezką znajduje coraz mniej ludzi i nie jest to takie proste a wymaga wiele nauki. To nie jest też łatwa
no to sobie wyobraź, bo od zeszłego roku nie zrobisz SEPa, jak nie masz ukończonej szkoły elektrycznej albo udokumentowanej pracy w zawodzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Romska_Palo_Ul_Laputa: Trudno się nie zgodzić, że SEPowców produkowano taśmowo, ale takie ograniczenie dostępu to żart xD To nie liczba kandydatów była problemem, tylko egzaminy, które były farsą xD Co za cyrk, a się zastanawiałem ostatnio czy by sobie nie zrobić.
@Romska_Palo_Ul_Laputa: Wiesz moim zdaniem powinieneś wyłączyć internet, pójść na spacer spotkać się z kimś, pośmiać nie wiem iść pobiegać ( ͡° ͜ʖ ͡°). Liczba frustratów sięgnęła apogeum na tym portalu. Robisz jakiegoś wielkiego posta że się nie przedstawiasz jako programista bo się wstydzisz, straszysz o kryzysie, wielkiej konkurencji, sztucznej inteligencji. Wyzywasz całą grupę zawodową od aspołecznych bucy z pieniędzmi. Nawet jeżeli jesteś trollem to i tak uważam,
@Romska_Palo_Ul_Laputa: o tak, ci nadludzcy lekarze, elita społeczeństwa, nie śmiej się nawet do nich porównywać ty plebsie, nie masz prawa zarabiać więcej niż oni XD tak mogą mówić tylko ci, którzy sami nie studiowali medycyny lub nie mieli nawet żadnego takiego znajomego. przecież tam jest dokładnie ta sama patologia co wszędzie indziej w Polsce, tylko studia trochę dłuższe xD
Piszę ten post bo mam wrażenie, że po zmianie na wykopie najtrwalszą grupą są frustraci.


@wielki_hrabia_spekulacji: ogólnie bardzo dobry komentarz, ale moim zdaniem na nowym wykopie jest lepiej tzn. widzę trochę mniej frustracji i wysrywów niż przedtem.
Chyba, że po prostu już tylu z nich dodałem na czarną ( ͡° ͜ʖ ͡°)