Wpis z mikrobloga

@kochamcovid: gorzej jak frajerzy takim powinni prawa głosu odebrać,a zelenski ostatnio cos gadał ze musieli sprzęt od pewnego sojusznika wymieniać bo nie działał,nie powiedział jaki to sojusznik ale można sie domyśleć że Polska i jej stare migi i t72
@Aquamen: przecież cena rakiet do systemu IRIS-T to jest cena wzięta z powietrza. Nawet nie można ją nazwać ceną przetargowa bo nikt tego nigdy nie kupił, więc sami sobie ustalili duża cenę żeby później ten system sprzedawać po zawyżonych cenach. Jak jakiś kraj rzeczywiście kupi to wtedy inna sprawa...

Natomiast cena T72 jest już mocno 'uregulowana' przez rynek bo wiele krajów ma ten czołg i nie można zawyżać cen. Ogólnie zawyża
@Aquamen: To ja mam tylko jedno pytanie. Ile rakiet z IRIS-T już wystrzelono? Bo bez tego to nie wiadomo jak z wyliczeniami.

Poza tym skąd wziąłeś cenę T-72? Polacy oddawali też twarde które są jednak lepiej wyposażone od T-72.
@Aquamen: bez przesady, niemiecka pomoc obliczona na jak najwiekszą wartość w euro przez takie kwiatki jak iris t czy inne panzerhaubize, po prostu niemcy uznali że fajnie jak będą prowadzić w rankingach wartośći przekazanej pomocy. Trzeba się zastanowić co jest dla ukrainców bardziej przydatne, czy 16 rakiet ktore zestrzela 8 dronów czy czy dziesiątki jak nie setki postsowieckiego żelastwa którego wartość w tych wyliczeniach biorą chyba po cenie skupu złomu. Tak
@Flypho: potrzeba dowodów i źródeł dla "ekspertów z tagu", nie mogę tak napisać bezpodstawnie bo zostanę zbesztany. Więc dostarczam dowodów i źródeł na bieżąco.
No nawet nie musiałem w domu to ogarniać bo ciężko mi teraz w pracy sprawdzić, ale kolega @szasznik: mi pomógł obalić twierdzenie kolegi @Aquamen :

"spain 770 iris-T missiles. Original budget €247m, final cost €291m"
291/770=0,38 miliona
T72: 1 milion - 2 milionów w zależności od wersji. Trochę dawno były oficjalne zakupy i moim zdaniem trzeba to podwyższyć do 2 milinonów ale no niech już będzie nawet i ten 1 milion
"spain 770 iris-T missiles. Original budget €247m, final cost €291m"

291/770=0,38 miliona


@Hekun: Ten zakup był w 2011. 12 lat temu. Ceny mogły się trochę zmienić.

EDIT: Ogólnie to ceny sprzętu wojskowego trudno określić, bo każdy kontrakt się różni. Jedni uwzględniają w kontrakcie serwis/szkolenie/integrację inni nie. Dodatkowo często w takich transakcjach bywają części niejawne. Np. wy nam sprzedacie po promocyjnej cenie X, a my pomożemy wam politycznie w kwestii Y.
@Aquamen: To też oznacza, że te rakiety są też absurdalnie drogie, jak zresztą wiele innych niemieckich produktów. Pozostaje tylko pytanie czy na pewno nie da się sprawić, żeby były tańsze?