Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci

U handlarzy nieruchomościami i flipperów program "Kredyt 2 proc." spowodował FOMO, które zaczyna sięgać zenitu. Rozkręca się wyścig po mieszkania i rezerwacje u deweloperów, aby potem mieli co sprzedać młodym pod program. Sporo flipperów wstrzymało sprzedaż i wycofało oferty, które sprzeda korzystniej w lipcu — mówi Tomasz Narkun, inwestor i analityk rynku nieruchomości
affairz - #nieruchomosci 
  U handlarzy nieruchomościami i flipperów program "Kredyt ...

źródło: ah-shit-here-we-go-again-ah-shit

Pobierz
  • 6
@affairz: Zakup pierwszego mieszkania to było podczas pompy 25% rynku. Ile z tych osób nie miało wcześniej żadnego mieszkania to nie wiadomo, ale powiedzmy, że zostaje tego 20%. No i teraz zróżnicujmy zdolność, bo to przecież nie będzie tak, że wszyscy wezmą kredyty w górnych limitach. W efekcie program może wywołać zwiększenie ruchu o jakieś 12-14%, chyba że efekty wtórne, tj. to że ktoś w końcu dostał kasę ze sprzedaży i
@mickpl:

W efekcie program może wywołać zwiększenie ruchu o jakieś 12-14%

Mnie to ciekawi jak obliczyłeś tą estymacje. Znaczy ja wiem jak to sobie obliczyłeś, a właściwie rzuciłeś jakąś liczbę z głowy. Jednak należy zauważyć, że coraz stawiasz coraz mniej oderwane sądy od rzeczywistości. Chyba zdałeś sobie sprawę, że coraz cieżej będzie zebrać atencję na pisaniu o zupełnie nierealistycznych scenariuszach nawet wśród tuzów intelektu jakimi jest większość wykopków
@Dusk_Forest77: nie uwzględnia że zakup mieszkania na wtórnym za 700k może być trigerem do dołożenia i zakupu czegoś za mln.
A także tego, że w czasie suszy nazbierało się tych, co czekali spadków i zrozumieli że się niedoczekaja. A także tych wykluczonych z rynku, ktorzy przestaną być wykluczeni.

To tylko w świecie mickpl można przez 20 lat czekać spadków albo całe życie wynajmować. A ludzie mają rodziny, dzieci, którzy dorastają i
Zakup pierwszego mieszkania to było podczas pompy 25% rynku. Ile z tych osób nie miało wcześniej żadnego mieszkania to nie wiadomo, ale powiedzmy, że zostaje tego 20%.


@mickpl:
A nie pisałeś czasami wcześniej (być może to nie ty), że poprzednia pompa w czasie niskich stóp to była spowodowana popytem inwestycyjnym?
Nie mniej jednak jakoś mi się te spodziewane GIGANTYCZNE wzrosty od lipca nie kleją. Podczas ostatniej pompy mieliśmy:
-stopy bliskie zeru
@mickpl: myślę że niedoszacowujesz jednej BARDZO ważnej rzeczy
jaka była inflacja jak było promo 0,1%?
jaka jest inflacja jak jest promo BK 2%?

na branie BK 2% będzie run jak na SVB niedawno bo to jest DARMOWY PIENIĄDZ. kredytu na stopie 0,1% przy niskiej (w porównaniu do dzisiejszej) inflacji nikt nie będzie próbował wykorzystywać jako wehikułu antyinflacyjnego, BK 2% ZAPEWNIAM że będą. żyjemy w Polsce, jak dają darmowy hajs to się