Wpis z mikrobloga

Czy poprawne stawianie przecinków to jest jakaś rocket science? Typ w #pracbaza ma skończone trzy kierunki, zrobił doktorat, generalnie uchodzi za pedanta w kwestii wypowiedzi pisemnych i ustnych. Przysłał kilkustronicowy tekst do publikacji. Dodałem mu prawie 50 komentarzy dotyczących zbędnych lub brakujących znaków interpunkcyjnych. Miejscami to wygląda, jakby losował miejsce, w którym postawić przecinek.
A później się czyta w internetach śmichy-chichy, że rysowanie schematów zdań złożonych to jedna z najgłupszych rzeczy, które się robi w szkole, podczas gdy na dobrą sprawę to właśnie zrozumienie, czym są zdania podrzędnie i współrzędnie złożone i jaką rolę odgrywają poszczególne części zdania, jest tu kluczowe.

#jezykpolski #interpunkcja
  • 84
@MSDS: Co się da? Jeśli uważasz, że w angielskim interpunkcja jest nieważna, to po prostu używasz go niedbale.
Poza tym co to za porównanie z dupy? Zestawiasz języki o różnej syntaktyce, różnej gramatyce, różnym słownictwie (to wszystko ma wpływ na to, jakie możliwości ma dany język, jeśli chodzi o sposoby wyrażania myśli) i twierdzisz, że jednym ruchem da się sprowadzić wszystkie do wspólnego mianownika. To tak, jakbyś się dziwił, że nie
@Clermont: Panie Op. Spójrz krytycznie na swój wpis i komentarze do niego. Przecinki w dziwnych miejscach oraz powtórzenia to również błędy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@F_Ogot: Wskaż mi jeden zbędny albo jeden brakujący przecinek w tym wpisie albo którymś moim komentarzu do niego.
W historii możesz sobie szukać i na pewno znajdziesz, bo mirko to nie jest taki serious business, żebym się zastanawiał nad każdym zdaniem, więc błędy robię nagminnie. W tym wpisie akurat staram się pilnować.

Żeby była jasność: wpis dotyczy tekstu, który ma się pojawić w dokumencie urzędowym (dlatego tak się czepiłem), a nie
@khaotic: Przecież miałeś wskazany brakujący przecinek przed "i" i zignorowałeś sugestię.

Ale sprawdźmy dokładniej.

czym są zdania podrzędnie i współrzędnie złożone i jaką rolę odgrywają poszczególne części zdania, jest tu kluczowe.


Czy "i jaką rolę odgrywają poszczególne części zdania" jest wtrąceniem? No jest, jest równoważnikiem, możemy go usunąć ze zdania, a sens zostanie zachowany. Więc przecinek się należy.