Wpis z mikrobloga

Czy poprawne stawianie przecinków to jest jakaś rocket science? Typ w #pracbaza ma skończone trzy kierunki, zrobił doktorat, generalnie uchodzi za pedanta w kwestii wypowiedzi pisemnych i ustnych. Przysłał kilkustronicowy tekst do publikacji. Dodałem mu prawie 50 komentarzy dotyczących zbędnych lub brakujących znaków interpunkcyjnych. Miejscami to wygląda, jakby losował miejsce, w którym postawić przecinek.
A później się czyta w internetach śmichy-chichy, że rysowanie schematów zdań złożonych to jedna z najgłupszych rzeczy, które się robi w szkole, podczas gdy na dobrą sprawę to właśnie zrozumienie, czym są zdania podrzędnie i współrzędnie złożone i jaką rolę odgrywają poszczególne części zdania, jest tu kluczowe.

#jezykpolski #interpunkcja
  • 84
@F_Ogot: Jeśli chodzi o powtórzenia, to nie widzę tu błędu. Powtarzając, wzmacniam wydźwięk. Poza tym, przynajmniej dla mnie, tak wygląda lepiej, bo syntaktyka i gramatyka są rodzaju żeńskiego, a słownictwo – męskiego, więc niezupełnie mógłbym napisać np. "o różnej syntaktyce, gramatyce, słownictwie".

"To tak, jakbyś..." też jest poprawne. Łatwiej to zaakceptować, jeśli w tym pierwszym członie wstawisz sobie orzeczenie: "To [jest] tak, jakbyś...".
@Clermont: Mirku, w 100% się zgadzam i nie rozumiem, jak ktoś może funkcjonować całe życie bez stawiania przecinków przed "że" bądź "który". Zawodowo siedzę w reklamie / marketingu i część moich obowiązków to korekta / redagowanie. Czasem się za głowę łapię, jak pracownicy o wysokim stanowisku piszą niedbale. Teraz już na to macham ręką, grunt, żeby moje teksty były dobre.

Dla mnie ortografia i interpunkcja to rodzaj kodu, dzięki któremu poznaję
@Clermont ale się zesrałes xD dam sobie uciąć lewe jajo, za chłop pisze poprawnie, ale taki jak ty purysta językowy musi się potężnie zesrać bo zamiast 10 przecinków w tekście było tylko 8. musisz mieć naprawdę sporo znajomych xd
@Clermont: ale ty rozumiesz ze nikt w tym kraju nie umie poprawnie wymawiac zdan, slow itp?

Zesrales sie o element podrzędnego i nielogicznego jezyka, a do tego przyznajesz, ze nie rozumiesz problemu.

Każdy człowiek ma inną swoją wymowę. Ja przeciwnkow uzywam losowo, a jak bylem gowniakiem to nie uzywalem wcale przecinków, zasad ortograficznych, nie odmienialem wielu słów, bo to bylo niepotrzebne.

Wracajac do wymowy, ogolnie uwazam ze sranie sie o bledny
@sotilas: dzieki ponadprzecietnej inteligencji jestem zajebisty z matematyki, pozniej w ramach hobby poszedlem studiowac matematyke, a teraz pracuje jako informatyk.

Ale wycieraj lzy laku hahahha

Robactwo jak ty z mala persektywa zawsze sledzi jakis gowno plan ala szkola, ja interpretuje i mysle.
Każdy człowiek ma inną swoją wymowę. Ja przeciwnkow uzywam losowo, a jak bylem gowniakiem to nie uzywalem wcale przecinków, zasad ortograficznych, nie odmienialem wielu słów, bo to bylo niepotrzebne.


( ͡º ͜ʖ͡º)

@NewBlueSky:

dzieki ponadprzecietnej inteligencji jestem zajebisty z matematyki, pozniej w ramach hobby poszedlem studiowac matematyke, a teraz pracuje jako informatyk.


Ale wycieraj lzy laku hahahha


Robactwo jak ty z mala persektywa zawsze sledzi jakis
F_Ogot - >Każdy człowiek ma inną swoją wymowę. Ja przeciwnkow uzywam losowo, a jak by...

źródło: Screenshot_20230327_130451_Opera

Pobierz