Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim

Wiem że pytanie o porady finansowe na mirko to słaby pomysł, ale co mi szkodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam 23 lata, zarabiam ~9k netto, koszty życia około 3,5-4k miesięcznie. Więc kasa się odkłada, ale troche nie wiem co z nią zrobić. Z jednej strony potrzebuję kiedyś kupić mieszkanie, więc czemu nie w tym roku, no ale nie wiem czy w takim wieku chce brać kredyt na kolejne 25 lat. Szczgólnie że w moim budżecie (450-500k) to co max moge kupić to 35-40m mieszkanie. Zamiast tego myślałem kupic sobie fajną furke i porozwalać hajs na głupoty, a czas na mądre i dojrzałe decyzje będzie jak będę starszy. Co sądzicie? Wydać kilkadziesiąt k na hobby, czy może ładować się w hipoteke?
#finanse #kiciochpyta


· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Wyślij anonimową PW do autora (niebawem) · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim.

  • 21
@mirko_anonim: zgodnie z mądrością mojego i starszych pokoleń powinieneś oszczędzać. Zawsze. Nieustannie. Wiekuiście. Jak już oszczędzisz na dom, dacze, samochód, mieszkania dla dzieci to zawsze możesz oszczędzać dalej, na kwaterę na cmentarzu i wyebany nagrobek.

A serio, będąc na twoim miejscu to włożyłbym kasę w hobby i może trochę świata zobaczył, choćby w ramach urlopu. Hajs jeszcze zarobisz a drugi raz 23 lat mieć nie będziesz.
@mirko_anonim: Niewzięcie nadchodzącego kredytu 2% to będzie straszna głupota. Mieszkanie i tak nie będzie twoim docelowym, więc co za różnica czy będzie duże czy małe. Po 10 latach sprzedasz i kupisz inne.

Oczywiście nie bierz raty pod korek. Wtedy będzie i na spłatę kredytu i na rozwalanie hajsu na przyjemności młodości. Kupowanie "fajnej furki" to wg mnie lekkomyślność i głupota kiedy auto traci mocno na wartości chwilę po opuszczeniu salonu, a
będąc na twoim miejscu to włożyłbym kasę w hobby i może trochę świata zobaczył, choćby w ramach urlopu. Hajs jeszcze zarobisz a drugi raz 23 lat mieć nie będziesz.


@thorgoth: jedno drugiego nie wyklucza.

@mirko_anonim Kup książke "finansowa forteca" Iwucia i ogarnij podstawowe aktywa. jest tam wzmianka jak oszczędzać w młodym wieku i jak prowadzić własny budżet. Masz duży lewar w postaci swojego wieku i szkoda było by to zmarnować. całych
Odpowiedź ✨️ autora wpisu:

@Tytanowy_Lucjan
jasne, jak ten 2% nie wejdzie to nawet nie rozważam kupna mieszkania bo rata mnie zabije, a nie mam 200k wkładu. Plan jest na max 400k kredytu, bo wiem że taka rata mnie nie zabije.
Co do auta - nie miałem na mysli brać m2 z salonu w kredyt, tylko raczej coś za 50-60k, wiec troche ponad roczne oszczędności.
Co do wyjazdów itd, stety lub niestety
@mirko_anonim jak wiesz ze musisz kupić mieszkanie to bierz kredyt hipoteczny i się nie oglądaj, ale z drugiej strony za 20 lat jak rynek nieruchomości się napompuje to ceny będą pewnie lepsze. Ja brałem kredyt ale tylko 180k i nie żałuję bo w 2 lata moje mieszkanie zdrożało z 3800zl za m2 do 4500zl m2 mowa o stanie deweloperskim
Odpowiedź ✨️ autora wpisu:

@mat0707
nawet nie że muszę, tylko raczej chce. Pracuje zdalnie, nie chce płacic 3k za wynajem kawalerki, więc zostaje mi albo kupno mieszkania albo najem pokoju.
Jedyne co mnie 'boli' to fakt że mieszkania kosztują dosć dużo, więc musiałbym się pozbyć wszystkich oszczędności i poźniej długo mi to zajmie żeby je odbudować, bo rata, jakieś wydatki zwiazane z remontami itp.

@LuckyLuke_2776 kupie i sprawdze, dzięki za rekomendacje
@mirko_anonim 3k kawalerka? Omg bierz ten kredyt. Patrząc co się w Polsce dzieje to te twoje oszczędności topnieją z dnia na dzień. W tym roku wykańczam mieszkanie. Dobrze że dużo rzeczy kupiłem w tamtym roku bo już jestem któryś tysiąc do przodu parząc na aktualne ceny
Odpowiedź ✨️ autora wpisu:

@mat0707
no takie są ceny w krakowie. Mówię o 'sensownej' kawalerce czyli 28-35m, z szansa na zaparkowanie auta gdzieś w pobliżu i bez gryba na scianie. Odstępne za takie mieszkanie to 2k+, do tego czynsz, media wiadomo. Więc średnio to masz 2500-3000.
Ale zakup też nie jest taki kolorowy. Cena za metr teraz to 12-13k za metr, dolicz parking 40k, wykończenie 40-50k i robi ci się pól
Odpowiedź ✨️ autora wpisu:

@mat0707
teoretycznie tak, jestem singlem bez dzieci itd. Ale własnie dlatego mam ten dylemat. Gdyby mieszkania mialy normalne ceny to bym kupił bez większego zamysłu nad tym. Ale 60m mieszkanie w krakowie to spokojnie 700-800k. W taki kredyt na 100% ładować się nie chcę.
Ale jaki mam wybór:
- wynajem kawalerki za 3k,życie 3k, mało kasy będę okładać
- wynajem pokoju za 1200zł, życie 3k, hajs się
@mirko_anonim: Mieszkanie zawsze możesz potem sprzedać, jeśli nie wpakujesz nie wiadomo ile kasy w remont/złote kible to nawet bardzo nie powinno (moim zdaniem) Ci być szkoda.
Dodatkowo jak mieszkanie małe (35-45m) to powinno pójść bezproblemowo. Jeśli masz perspektywy na wyższe zarobki to z czasem nawet tego kredytu nie odczujesz.
60m2 dla singla - xD kto to będzie sprzątał. W wieku ~30 lat 40m^2 powoli robi się mało (jeśli nie mieszkasz też
@mirko_anonim czas na mądre i dojrzałe decyzje masz teraz. rób tak żeby za 10 lat przejść na pasywną emeryturę. a przy takich zarobkach jak masz teraz jest to możliwe.
33 lata i emeryturka :) piękna sprawa.
no ale nie wiem czy w takim wieku chce brać kredyt na kolejne 25 lat


@mirko_anonim: bierzesz kredyt na maksymalnie dostępny okres i stopniowo nadpłacasz, zmniejszając wysokość kapitału do spłaty, a tym samym również odsetki. Jak chcesz możesz #!$%@?ć bank zostawiając ich z ratą 21,37 PLN bo prawie wszystko nadpłaciłeś w pierwszych trzech latach kredytu ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mirko_anonim: Imo w twoim przypadku, jak masz możliwość to pod korek bierz kredyt, w tym nowym programie, serio trzeba być ułomnym, żeby z tego nie skorzystać, chyba że ma sie jakieś super ekstraordynaryjny przypadek. Rata nawet pod korek to będzie ze 3k, ale mieszkania za 4-5 lat dalej będą szły w góre, nawet jeśli ceny sie teraz na rok zatrzymają. Władza jest zapakowana w mieszkaniówke, plany sensownych podatków właściwie już upadły
czas na mądre i dojrzałe decyzje masz teraz. rób tak żeby za 10 lat przejść na pasywną emeryturę. a przy takich zarobkach jak masz teraz jest to możliwe.

33 lata i emeryturka :) piękna sprawa.


@nativ: cuo? 9k netto i emerytura w 10 lat? xD jakie to som te mondre decyzje? krypto? nft? mlm? xD
Odpowiedź ✨️ autora wpisu:

@DeoLawson
no najprawdopodobniej plan jest taki ze w tym roku będę szukać mieszkania (bo nielimitowana ilość kredytów 2%, jak to będzie za rok to nie wiadomo).
Co do b2b - mam mniej niż 26 lat, wiec do 115k nie płace dochodowego, po prostu b2b mi się nie opłaca. Przejdę jak różnica między uop a b2b (wliczając urlopy) będzie znacząca lub gdy będę mieć 26 lat.

@mirko_anonim: Jak nie płacisz dochodowego to jak najbardziej, uop jest wtedy znośny. Chociaż możliwość #!$%@? z zusowskiego systemu to mimo wszystko fajna sprawa. Tym bardziej warto ogarnąc kreydt na mieszkanie póki jesteś na uop, na działalność tak łaskawie nie patrzą i będzie więcej #!$%@?.