Wpis z mikrobloga

Mam problem z akustyką w nowym mieszkaniu zakupionym od dewelopera. Słychać w nim każdy krok sąsiada z góry, jak szura krzesłem o podłogę, a nawet słyszę jak odstawia coś na blat/stół oraz jak otwiera okna. Słychać głównie stukania, a inne dźwięki są niemalże niesłyszalne (nawet jak miał imprezę u siebie, to słyszałem tylko kroki). Czy to normalne? Mi się wydaję, że nie. Z sąsiadem już rozmawiałem i raczej dalsze rozmowy nic nie dają. Zamierzam zatrudnić jakiegoś prawnika, rzeczoznawcę od akustyki i gdy rzeczoznawca potwierdzi wadę, to zamierzam pozwać dewelopera, bo pewnie dobrowolnie w ramach rękojmi nic z tym nie zrobi. Dobry Plan? Macie jakieś porady? Jaki przygotować budżet?
#mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #sasiedzi #akustyka #rekojmia
  • 19
@ly000: z jednej strony ciężko będzie od sąsiada wymagać żeby przestał chodzić po mieszkaniu, z drugiej strony miałbym na to tanie rozwiązanie, z trzeciej wydaje mi się że ciężko będzie Ci ta sprawę wygrać ale mogę się mylić tak czy siak powodzonka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dyzenteria: 10k pln to nie jest dla mnie cena zaporowa i byłbym w stanie to wydać nawet teraz, gdyby to załatwiło sprawę, ale czy można byłoby jakimś tańszym kosztem wstępnie zbadać, czy to jest w normie? mieszkałem już w innym mieszkaniu i czegoś takiego nie słyszałem. przyjmowałem również gości, którzy zwracali na to uwagę.

mógłby mi ktoś odpowiedzieć na pytanie, czy to jest normalne, że jak sąsiada idzie z jednego pokoju
@ly000: Bez profesjonalnego sprzętu nie jesteś w stanie określić poziomu dźwięków uderzeniowych. Przy współpracy z sąsiadem i przy wykorzystaniu sonometru możesz oszacować izolacyjność od dźwięków powietrznych, aczkolwiek wymagania normowe są na tyle niskie, że coś co Tobie wydałoby się niedopuszczalne tak naprawdę może być zgodne z polską normą.
@dyzenteria: no właśnie zastanawia mnie na ile te normy są rygorystyczne. zastanawia mnie również, czy to nie jest wina po stronie sąsiada, który np. zapomniał dać podkład pod panele, czy położył gres w całym mieszkaniu lub skuł posadzkę pod ogrzewanie podłogowe, a potem źle wykonał nową posadzkę (podaje tylko wyobrażone scenariusze, który przyszły mi do głowy). jak pytałem na forum osiedla, to dostałem tylko odp. że "u nich nie jest tak
@ly000: Twoja dedukcja jest jak najbardziej słuszna. Niestety, ale tego typu problemy z akustyką najczęściej wynikają z zaniedbań po stronie wykonawcy właściciela mieszkania. Sam podkład betonowy na warstwie sprężystej zapewne spełnia wymagania normowe i to jaki rodzaj okładziny został w mieszkaniu zastosowany nie powinien mieć znaczenia.

§ 326. 4. 1) izolacja akustyczna stropów międzymieszkaniowych powinna zapewniać zachowanie przez te stropy właściwości akustycznych, o których mowa w ust. 2 pkt 2, bez
skoro imprezy nie słychać tylko kroki to pewnie sąsiad coś przy podłodze zmajstrował no i teraz nie będzie chciał poprawiać


@Patryk4: to bym wtedy pozwał sąsiada, może nawet lepiej niż dewelopera.
@dyzenteria: myślę, że sytuacja opisana przez ciebie jest dość prawdopodobna. Czyli w pierwszym kroku nadal powinien poszukać jakiegoś fachowca od akustyki, który mógłby to zbadać? I rozumiem, że wymaga to współpracy ze strony sąsiada?
@Asso: Bzdura. Sufit podwieszany nie zapewnia izolacji od dźwięków uderzeniowych, które przenoszone są przez konstrukcję.
@ly000 Dokładnie, aczkolwiek dźwięki uderzeniowe mogą mieć swoje źródło też w mieszkaniach na skos od Twojego lokum.
Dobry Plan? Macie jakieś porady? Jaki przygotować budżet?


@ly000: przygotuj się na wyprowadzkę
mam to samo w bloku z wielkiej płyty i robiłem rozeznanie co można zrobić, niestety niewiele
@Fristo: w przypadku bloku z wielkiej płyty nie masz rękojmi dewelopera i blok był budowany wg. starszych norm, więc faktycznie możesz nic z tym nie zrobić
@ly000: Mam to samo Mirek, w nowym bloku, natomiast dźwieki uderzeniowe idą z mieszkania z .... dołu :) Rozumiem Cię w 100%, bo tak naprawdę nie jesteś w stanie wypocząć w swoim mieszkaniu, bo nie żyjesz życiem swoim, tylko życiem innych i masz zajebiście zaburzony rytm dnia. Jak czytałem o podobnej sprawie, gdzie PROFESJONALNY AKUSTYK ma taką sprawę od 5 lat i sądzi się z sąsiadem z dołu, to stwierdzam, że
@ly000 Mireczku, u mnie chodzenie słoni słychać z boku i z góry, a pode mną banda dzieciarów. Blok oddany do użytku w 2017 roku. Niestety, tak to jest. W poprzednim mieszkaniu z wielkiej płyty było identycznie. Kupiłem mieszkanie w nowym apartamentowcu, jest tak samo #!$%@? albo i gorzej. Aż w głowę można dostać. Trzeba zbierać na wkład własny i szukać domu.