Wpis z mikrobloga

#przegryw #neet #pracbaza #wychodzimyzprzegrywu #kolchoz

Na poprzednim wpisie posypało się trochę plusów i pojawiło się ogólne zainteresowanie tematem, więc mój gadzi mózg otrzymał zastrzyk motywacji i lecimy z serią odnośnie możliwości pracy zdalnej.
Na początek weźmiemy na tapetę działkę marketingu, która moim zdaniem ma dość niski próg wejścia, ale więcej o tym dlaczego będzie trochę niżej.

GRAFIKA KOMPUTEROWA I DESIGN

Wymagany skillset:
- social skill 2/10 - jako grafik trzeba umieć rozmawiać z innymi ludźmi w takim stopniu, aby zrozumieć o co im chodzi i czego od Ciebie chcą, mało jest kontaktu z jakimiś zewnętrznymi klientami, bo większość firm/agencji ma od tego Account Managerów
- kreatywność 7/10 - do tego trzeba być akurat kreatywnym
- obsługa wybranego programu graficznego

Jak zacząć:
W przypadku grafiki możliwości są praktycznie nieograniczone, od projektowania logotypów, wizytówek, przez grafiki do postów na social media, rzeczy na strony internetowe, obróbkę zdjęć, aż po jakieś pierdoły typu nadruki na koszulki. Więc głównie to od Was zależy, w jakiej niszy chcecie się specjalizować. Nawet Janusz-pol Usługi Budowlane S.A. potrzebuje jakiegoś grafika, co by mu ogarnął uloteczki, czy inny baner na płot.

Na start przydałoby się nauczyć obsługi pakietu Adobe, głównie Photoshopa. Odwiedzając pirackie zatoki ogarniecie sobie to za darmo, a na YouTubie jest pełno darmowej wiedzy odnośnie tego, jak z niego korzystać. Nawet na udemy jest trochę darmowych kursów: https://www.udemy.com/topic/photoshop/free/

Jeśli uważacie, że nauka PS to dla Was za dużo, to chciałbym Wam przedstawić Canve (www.canva.com) darmową aplikacje webową do tworzenia grafik, która ma opcjonalną subskrypcję, dzięki której odblokujecie więcej możliwości, ale darmową wersją też można się pobawić. Ograniczenie swojej nauki tylko do Canvy ograniczy Wam również możliwości pracy, ale robienie grafik do postów w social mediach, czy innych prostych rzeczy dalej będzie w Waszym zasięgu.

Wspomniałem wcześniej o niskim poziomie wejścia, w tej branży możecie zdobyć doświadczenie niekomercyjne nie pracując wcześniej w zawodzie. Twórzcie dla siebie grafiki, nawet jak nie macie pomysłu, to zastanówcie się jakbyście zrobili grafikę do jakiegoś posta na fejsie dla Nike, czy coś w ten deseń. Portfolio budujcie sobie na stronach do tego stworzonych, jak np. ArtStation, albo zróbcie sobie folder na dysku Google i wrzucajcie tam sobie rzeczy. Fajne portfolio będzie sporym ułatwieniem w znalezieniu pierwszej pracy.

Bonusowo wspomnę o projektowaniu 3D, i motion designie. Tutaj nie wypowiem się za dużo, bo nie jest to coś, z czym mam styczność w moim życiu zawodowym, ale mój ziomo robi modele w 3D i nie schodzi poniżej 10k netto miesięcznie na etacie.

Gdzie szukać pracy:
Etat:
pracuj.pl, olx, rocketjobs.pl

Zlecenia na freelance:
useme.com - Polska
fiverr.com, upwork.com - międzynarodowo

Zarobki:
Na start na juniorskich stanowiskach możecie dorwać 3,5k netto, więc dla kogoś jebiącego w kołchozie za najniższą będzie to już widoczna poprawa. Na stanowiskach seniorskich, czyli tak 3-5 lat doświadczenia możecie wyciągać na etacie nawet z 5k netto i więcej. Najwięcej hajsu zarobicie przechodząc na własną działalność, ponieważ wyrwie to Was z łańcucha pokarmowego firmy, gdzie każde stanowisko musi zostać opłacone wraz z szefem, który zapewnie bierze większość ze zlecenia. Ale do tego będziecie musieli być na tyle dynamiczni, aby dodatkowo sprzedawać swoje usługi.

Jeśli doczytaliście do końca dziękuję za uwagę, a w kolejnych wpisach poruszane będą:

  • 37
płatne kampanie reklamowe, copywriting, SEO, social media, marketing automation, tworzenie prostych stron no-code


@norman-odyniec: Tamten wpis brzmiał trochę tak, jakbyś miał przedstawić coś, na co nie wpadł nikt wcześniej i sama byłam ciekawa, co to, a to są rzeczy, którymi zajmuje się już wiele osób (nawet ja xD). No ale może kogoś zainspirujesz albo zmotywujesz.
@norman-odyniec: rady ogólnie dobre, na pewno nie zaszkodzą, ale pomijasz fakt przesycenia rynku gównografikami i trudnością w złapaniu jakiegokolwiek zlecenia. Ja na przykład jestem korpo-normikiem który coś tam ogarnia z grafiki, parę lat temu tak dorabiałem i teraz chciałem znowu, żeby sobie zarobić na hobby fotograficzne, ale to jest ściana. Na Useme do jednego gównozlecenia na logo salonu kosmetycznego pani Kasi ustawia się 40 ofertujących. Na Fiverr mam nawet dwa gigi,
@Lesny_Boruta: co do grafików, to trochę racja z tym przesytem, ale nie wiadomo, jak to się rozwinie w przyszłości. Ja osobiście działam w płatnych kampaniach, więc tam jest trudniejszy próg wejścia, bo żeby zdobyć doświadczenie, ktoś rzeczywiście musi Ci zaufać i powierzyć budżet reklamowy.
co do grafików, to trochę racja z tym przesytem, ale nie wiadomo, jak to się rozwinie w przyszłości. Ja osobiście działam w płatnych kampaniach, więc tam jest trudniejszy próg wejścia, bo żeby zdobyć doświadczenie, ktoś rzeczywiście musi Ci zaufać i powierzyć budżet reklamowy.


@norman-odyniec: To się tak rozwinie w przyszłości, że AI będzie wypluwała co klient chce na zawołanie