Wpis z mikrobloga

@Tetsuya: Jak inni jadą na społecznym przekonaniu o inflacji i podwyżkach. Nikt mi nie wmówi że te ceny wynikają z podwyżek.

@ptasiek2: Na pewno nie wynika to kosztów produktów składowych.
Do wyprodukowania dużej paczki Laysów 225g potrzeba 675g ziemniaków, których cena obecnie wynosi jakieś 0,55zł (w hurcie pewnie taniej). Nie znam kosztów opakowania i przypraw, ale zapewne są to jakieś grosze.
Na pewno nie wynika to kosztów produktów składowych.

Do wyprodukowania dużej paczki Laysów 225g potrzeba 675g ziemniaków, których cena obecnie wynosi jakieś 0,55zł (w hurcie pewnie taniej). Nie znam kosztów opakowania i przypraw, ale zapewne są to jakieś grosze.


@damianooo8: uwielbiam tych wykopowych ekonomistów, którzy uważają, że koszt wyprodukowania towaru to jedynie składniki użyte do produkcji. XD
@Fenrirr dlatego w Niemczech laysy są tańsze xd

elegancko bym porównał ceny na screenach ale np polska strona Kauflandu nic nie wyszukuje.

w kerfurze paprykowe lejsy są za 73 zł za kg, w niemieckim Kauflandzie 10e za kg - ceny regularne bez promocji.

jak się komuś chce bawić w gazetki to niech mnie poprawi.
@Tetsuya:

W Niemczech też podrożały. Popularne marki do ok 2 Euro a jakieś wymyślne nawet do 3 Euro. (wzrost o ok 50% w ciągu roku - dwóch).
Częściowo to wzrost kosztów produkcji, a reszta "wyrównanie" do kosztów innych produktów. Bo skoro mogą sprzedawać drożej, a ludzie i tak kupią to dlaczego nie zarobić.

Taka ciekawostka, że chipsy ziemniaczane są jednym z niewielu produktów wyłączonych z możliwości wzbogacania pochodnymi owadów.
@Assiduus: Ale to tylko działa na krajowe produkty. Jakoś zagraniczne nachosy El Sabore produkowane w Grecji cały czas trzymają cenę. Ba nawet ostatnio sprawdzałem i są tańsze niż w grudniu 2022 roku. Teraz Topchipsy przebiły granicę 4 złotych i są po 5 z groszami. Ciekawe jak będzie wyglądać sprzedaż. Z drugiej skoro są ludzie którzy kupują 140g za 8 złoty to czemu ceny nie podnieś na 15 złotych? Skoro po tak