Wpis z mikrobloga

Pierwsze od dawna odbicie na rynku hipotecznym. W lutym 2023 roku, liczba wniosków o kredyt hipoteczny znacznie wzrosła, osiągając 19,02 tys. – co oznacza 43,5% wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem. Kilka banków wycofuje się z oferowania kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, prawie wszystkie zwiększają zdolność, a niektóre wprost mówią o przygotowanych do wprowadzenia oferty opartej o WIRON.

Wzrost zainteresowania nie był wyłącznie wynikiem rekomendacji KNF dotyczącej poluzowania wymogów kredytowych, lecz wynikał również z innych czynników. W lutym 2022 roku, KNF zaleciła, aby banki zaostrzyły kryteria badania zdolności kredytowej, a minimalna zmiana stopy procentowej wynosiła 5,0 p. proc. Na koniec cyklu zacieśniania monetarnego, stopa procentowa dla oceny zdolności kredytowej wynosiła aż 11,75 procent (6,75 procent + 5,0 p. proc.). W drugiej połowie 2022 roku popyt na kredyty hipoteczne spadł o blisko 70 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Zareagowawszy na sytuację, KNF złagodził warunki oceny zdolności kredytowej, a minimalna zmiana stopy procentowej wynosi już tylko 2,5 p. proc. Warto zaznaczyć, że obniżenie buforu nie dotyczy kredytów mieszkaniowych o zmiennej stopie procentowej, czyli tych, które do tej pory były najbardziej popularne.

Wzrost zainteresowania przełożył się na wycofanie najlepszych ofert i promocji, banki chcą więcej zarobić i odrobić straty. Stałe oprocentowanie wzrosło z 7.5% do około 8.2-8.3% dla regularnych warunków. Banki wycofują się także z ofert na zmienne oprocentowanie w ramach przygotowania do wdrożenia WIRONu. Pierwszą konkretną informację podał w tym temacie bank Pekao oraz ING. Rolę informacyjną pełnił w tym wszystkim ulubiony vice-minister o aparycji dziecka Piotr Patkowski.

Przy dalszym polepszaniu się zdolności, większej liczbie wniosków może się okazać, że sytuacja szybko wróci do normy. Na horyzoncie mamy nadal kredyt 2% od lipca i wyborcze przekrzykiwanie się kto da więcej socjalu ukierunkowanego na rynek mieszkaniowy.

Jeśli rozważasz wzięcie lub refinansowanie kredytu w najbliższym czasie zgłoś się do mnie i moich specjalistów.

Pobierz droetker4 - Pierwsze od dawna odbicie na rynku hipotecznym. W lutym 2023 roku, liczba...
źródło: FqhH-E0WAAIU9f6
  • 6
@droetker4

Przy dalszym polepszaniu się zdolności, większej liczbie wniosków może się okazać, że sytuacja szybko wróci do normy.


Czyli rozumiem, że sytuacja przed podniesieniem stóp gdzie sprzedawały się nawet schowki na miotły, a normalne mieszkania zwykłym ludziom odjeżdżały coraz bardziej to była norma?
@Sceptyk_bez_zdania

Nie. Normą nie jest ani napompowany popyt imienia obniżania stóp procentowych z okazji pandemii, ani aktualny poziom, gdzie mieszkania nie sprzedają się w ogóle. Błędem było stymulowanie popytu niskimi stopami i błędem będzie tani kredyt jeśli wejdzie w życie w tej formie. Dobrobytu nie wprowadza się ustawą. Niskich stóp procentowych też nie. Do tego trzeba rozsądnego rządu i wyborców, którzy nie kierują się obietnicą większego socjalu.
@Sceptyk_bez_zdania
Program będzie błędem, ale w rozumieniu systemowym. Wszyscy, którzy spełniają kryteria powinni go jak najbardziej rozważyć, po przeanalizowaniu wszystkich wyłączeń, których będzie więcej niż się początkowo zapowiadało.

@LuciusMiximus aktualnie wzrosła zdolność również dla zmiennego oprocentowania, ale znacząco mniej. Według mojej wiedzy jest to związane z poluzowaniem innych kryteriów, także tych związanych z buforem. Oprócz tego zdolność rośnie także w wyniku innych zjawisk. Wrzucam podglądowo screen jak to wpłynęło na zdolność w
Pobierz droetker4 - @Sceptykbezzdania 
Program będzie błędem, ale w rozumieniu systemowym. Ws...
źródło: temp_file.png5717863542306377611