Wpis z mikrobloga

Wnioski z rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych po ostatnim dynamicznym okresie:

- Nadal spada stałe oprocentowanie hipoteki. Teraz z poziomu 8% zeszliśmy do 7.55-7.65%
- Wynika to z aktualnej polityki monetarnej i potwierdzenia, że cykl podwyżek procentowych się skończył, a sytuacja jest w miarę stabilna i zgodna z projekcjami NBP. Przekłada się to na coraz niższy WIBOR 3M, który wynosi aktualnie 6.91%, szczytowo była to 7.61% przy tej samej stopie procentowej
- Powoli zbliżamy się do końca wakacji kredytowych. Aktualnie korzystamy z 5 zawieszenia raty, docelowo będzie ich 8. W tym roku po jednej na kwartał.
- Można więc powoli zacząć rozważać refinansowanie kredytu. Zmienne oprocentowanie nadal jest tanie. Możemy obniżyć marże o co najmniej pół punktu procentowego. Stratą są wakacje kredytowe, ale wniosek można odwlekać w czasie i przenieść kredyt na przykład w kwietniu po skorzystaniu z 6 zawieszonej raty.

Globalnie nadal problemem jest niski popyt wynikający z obniżonej zdolności kredytowej. Kolejne wnioski:
- Zdolność powoli się zwiększa, WIBOR jest niższy, stale oprocentowanie spada. Największym światłem w tunelu jest obniżenie rekomendacji S dla stałej stopy procentowej o połowę. Z dodatkowych 5% na 2.5%. Czekamy także na pojawienie się powszechnie WIRONU w ofertach.
- Program taniego kredytu możemy brać na serio. Ludzie partii rządzącej deklarują, że program wejdzie w 3 kwartale, czyli lipcu 2023. Występuje duża ilość wystąpień w mediach na ten temat, precyzowanie założeń programu.
- Deweloperzy wstrzymują podaż, ale nie znacząco. 2022 rok to nadal duża liczba budowanych mieszkań. 115 tysięcy, czyli nieznacznie niższe wartości niż w 2020 czy 2018 roku, wyższe niż w latach 2013-2017. Zobaczymy jak realnie wypadnie 2023 rok pod tym względem.
- Na tej podstawie możemy wnioskować, że deweloperzy czują się dość pewnie i akceptują wstrzymanie rynku licząc na utrzymanie płynności. Nie wykorzystują przestrzeni do obniżek marży, która wynosi 20-25% mimo, że mogliby wykonać taki ruch. Zobaczymy kto miał racje długoterminowo, rynek liczy na przeczekanie.
- Popyt u konsumentów został odłożony w czasie, ale zapowiedzi programu taniego kredytu czy powolne uwalnianie się transakcji, stabilizacja cen wskazują, że krachu nie będzie. Musiałby wystąpić równolegle z kryzysem finansowym, a czeka nas maksymalnie recesja. Przy wysokiej inflacji ten sam poziom cen nominalnie to atrakcyjna perspektywa na najbliższe 2 lata.
- Popyt inwestycyjny obniżył się i może tak pozostać na dłużej. Coraz więcej ofert wynajmu, niski ROI, alternatywnie wysoko oprocentowane lokaty, zmiany podatkowe, mniejsza ilość transakcji.

Obserwacje te wynikają z praktycznego doświadczenia i obserwacji rynku z perspektywy klienta oraz doradcy, który obsługuje kompleksowo proces hipoteczny, planowanie zakupu mieszkania, pełne wsparcie finansowo-analityczne dotyczące całego majątku oraz wszystkich typów inwestycji. Jeśli się wam podobało to podsumowanie w nowej wykopowej rzeczywistości zawołam was do kolejnego plusujących wpis.

droetker4 - Wnioski z rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych po ostatnim dynamic...

źródło: harmonogram-rat-kredytu-hipotecznego-zlecenia-oferty-a

Pobierz
  • 3