Wpis z mikrobloga

201 + 1 = 202

Tytuł: Wielkie umysły programowania. Jak myślą i pracują twórcy najważniejszych języków
Autor: Federico Biancuzzi, Shane Warden
Gatunek: informatyka, matematyka
Ocena: ★★★★★

Chyba nie zostanę fanem książek typu „wywiady z programistami”, bo chociaż „Wielkie umysły programowania” podeszły mi lepiej niż „Sztuka kodowania”, to różnica na plus nie jest zbyt duża. W opisywanej poniżej pozycji rozmówcy zostali dobrani według klucza (współ)tworzonych przez nich języków programowania, co samo jest dosyć ciekawym kryterium, chociaż dobór języków mógłby być według mnie nieco inny. Co prawda książka została wydana kilkanaście lat temu, ale nawet wtedy JavaScript czy Ruby były już dosyć popularne, a brakuje ich tak samo jak szeroko wykorzystywanych C czy PHP. Uwzględniono zamiast tego kilka hipsterskich języków jak Forth, Eiffel i APL, a może nawet nie tyle hipsterskich, co po prostu używanych obecnie przez starych ludzi. Sama książka została podzielona na kilkanaście rozdziałów, z których każdy jest o innym języku; niektóre są wyraźnie dłuższe, jeśli autorom udało się porozmawiać z kilkoma twórcami, jak przy okazji przedstawienia UMLa i AWK.

Na plus mogę zaliczyć to, że rozmowy są dosyć elastycznie prowadzone w zależności od danego języka i jego twórcy. Nie ma kilkunastostronicowych biografii wywiadowanych, w których opisywaliby wszystkie swoje komputery począwszy od lat 60., jednak od pewnych wstawek historycznych nie uciekniemy. Jest pewna grupa tematów, które są omawiane w niemalże każdej rozmowie, jak podejście do obsługi współbieżności czy charakterystyka dobrego programisty, lecz większość pytań dotyczy rozwiązań charakterystycznych dla przedstawianego języka. Czasami zdarzają się całkowicie przeciwstawne opinie, jak przy okazji pytań o pracę w grupie, gdzie jeden rozmówca powie, że jest bardzo ważna, a inny stwierdzi, że „praca grupowa” w ogóle nie istnieje, bo w grupie jedna osoba pracuje za wszystkich. Momentami robi się zabawnie, gdy programiści zaczynają atakować inne języki, jak na przykład Bjarne Stroustrup twierdząc chociażby, że „nigdy nie spotkał się z programem, który byłby lepiej napisany w C niż C++” i „nie sądzi, aby taki program w ogóle mógł istnieć”.

Nie uważam, żebym z czystym sumieniem mógł komuś polecić tę pozycję, bo raczej zbyt wiele w kwestiach programistycznych z niej nie wyciągnie. Jeśli ktoś faktycznie jest zainteresowany zdaniem różnych twórców języka na różne okołoprogramistyczne tematy i przechwałkami na temat swojego języka, to nie będę jej jednak jakoś szczególnie odradzał. Raczej trudno wyciągnąć z tej książki coś konkretnego, bo za dużo skakania po tematach a za mało kwestii stricte praktycznych.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #readdev #ksiazki #programowanie #naukaprogramowania #czytajzwykopem #informatykabookmeter #matematykabookmeter
nightmaar - 201 + 1 = 202

Tytuł: Wielkie umysły programowania. Jak myślą i pracują t...

źródło: 352x500

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz