Wpis z mikrobloga

@Cziw: Do tego co napisali chłopaki powyżej dodałbym że jeśli jesteś osobą która nie ma pojęcia o inwestycjach kapitałowych, nie ma czasu lub nie chce się edukować a horyzontem twojej inwestycji jest emerytura to myślę że jednak warto. Inwestycja w ppk jest w zasadzie dość podobna do samodzielnej inwestycji w fundusze ale jej koszt jest znacznie niższy ze względu na ustawowe limity pobieranej prowizji za zarządzanie
Inwestycja w ppk jest w zasadzie dość podobna do samodzielnej inwestycji w fundusze ale jej koszt jest znacznie niższy ze względu na ustawowe limity pobieranej prowizji za zarządzanie


@DeoLawson @Cziw: Nieprawda, koszt jest znacznie wyższy niż samodzielna inwestycja.

Ustawa ogranicza jedynie wynagrodzenie funduszu za zarządzanie

Art. 49. 1. Towarzystwo funduszy inwestycyjnych, PTE, pracownicze

towarzystwo emerytalne lub zakład ubezpieczeń może pobierać wynagrodzenie za

zarządzanie funduszem inwestycyjnym, funduszem emerytalnym lub subfunduszem,

będących funduszami
Asceus - > Inwestycja w ppk jest w zasadzie dość podobna do samodzielnej inwestycji w...

źródło: ppk

Pobierz
Jak dla mnie to wciąż taniej niż normalne fundusze.


@DeoLawson: Np. w inPZU też są fundusze z opłatą za zarządzanie 0,5% (znowu nie mylić z całkowitymi kosztami). A przynajmniej można wybierać w co się inwestuje i to zmieniać wedle uznania, zamiast być zmuszonym do korzystania z jednego fundusz i jeszcze inwestowania w WIG20.

A jak weźmiemy "nienormalne" fundusze, czyli te notowanie na giełdzie, to możemy mieć koszty całkowite <0,25% (czy nawet
@Asceus: dzięki, w międzyczasie udało mi się znaleźć bardziej aktualne zestawienie

https://www.analizy.pl/tylko-u-nas/32581/ile-kosztuja-ppk

Ja mam w PKO i te opłaty nie wychodzą źle bo subfundusz też na razie nie pobiera ustawowego maxa, ale żona ma w Esaliens i właśnie zwróciłem uwagę dlaczego w czasie robi się taki rozsztrzał na wynikach i przypomniało mi się to zestawienie które wrzuciłeś. Niestety te fundy z małą wartością aktywów będą jeszcze jakiś czas dość drogie.