Wpis z mikrobloga

Chiny coraz bliżej udzielenia Rosji wsparcia wojskowego. Amerykanie rozważają ujawnienie danych wywiadu

Uzupełnienie do mojego poprzedniego wpisu.

Amerykanie rozważają upublicznianie danych wywiadu, na podstawie których doszli do wniosku, że Pekin jest coraz bliżej podjęcia decyzji o udzieleniu Rosji wsparcia wojskowego.

Zgodnie z zapowiedziami szef chińskiej dyplomacji, Wang Yi, odwiedził Moskwę. Rozmawiał z Ławrowem, Putinem oraz Patruszewem. Oficjalne komunikaty były bardzo enigmatyczne. Jednak Amerykanie uważają, że dyskutowano na temat chińskiej pomocy dla Rosji (w tym wojskowej).

Waszyngton uważa ryzyko chińskiej pomocy dla Rosji na tyle prawdopodobne, że rozważają ujawnienie danych wywiadowczych na ten temat. Amerykanie mogliby zrobić to nawet na najbliższym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ-u, które już jutro.

Do tej pory Chińczycy dostarczali Rosjanom przede wszystkim towarów podwójnego zastosowania. Jednak Wall Street Journal, powołując się na zachodnich dyplomatów, pisze że teraz Chiny rozważają dostawy "amunicji i elektroniki".

Jest to spójne z doniesieniami rosyjskich blogerów wojskowych, który od kilku tygodni coraz częściej narzekają na braki w amunicji.

Rosyjskie dowództwo ma racjonować amunicję, a na front coraz częściej trafią zapasy, które nie nadają się do użycia.Tymczasem jutro, w rocznicę rosyjskiej agresji, Xi Jinping ma ogłosił chiński plan pokojowy dla Ukrainy.

Anna Ashton z Eurasia Group nie wyklucza, że może to być przedstawione w formie ultimatum: albo Zachód zgodzi się na plan pokojowy albo Chiny zaczną wysyłać pomoc wojskową do Rosji.

Taki sposób interpretacji chińskiego planu pokojowego wzmacniają także słowa Łukaszenki.

"Jeśli przesłanie przywódcy Chin [na temat Ukrainy] nie zostanie wysłuchane, to będzie miało to poważne konsekwencje [dla Zachodu]" - powiedział Łukaszenka.

Napięcie wzrasta. Tak samo jak liczba osób czekających na zaprezentowanie szczegółów chińskiego planu pokojowego. Czy brak jego akceptacji przez Zachód będzie oznaczał rozpoczęcie chińskiej pomocy wojskowej dla Rosji? To się okaże. Niewykluczone, że Pekin gra z USA w "tchórza".

Być może Chińczycy próbują samą groźbą udzielenia Rosji pomocy wojskowej, zmusić USA do ograniczenia amerykańskiej pomocy dla Ukrainy.

Waszyngton wydaje się jednak niewzruszony i sam "podgryza" Pekin, grożąc Chińczykom szerokimi sankcjami.

Założyłem newsletter na substacku. Jeśli chcecie być na bieżąco i dostawać powiadomienie o moich nowych tekśtach, to zachęcam do zasubskrybowania KLIK.

Jeśli podobają Ci się moje teksty i chcesz wesprzeć moją działalność to możesz zostać patronem bloga w serwisie Patronite - KLIKalbo postawić mi wirtualną kawę w serwisie BuyCoffee.to - KLIK

#lagunacontent #ukraina #rosja #chiny #ukrainanafroncie
JanLaguna - Chiny coraz bliżej udzielenia Rosji wsparcia wojskowego. Amerykanie rozwa...

źródło: FprEtY4XoAU54el

Pobierz
  • 46
Waszyngton wydaje się jednak niewzruszony


@JanLaguna: Nie wiem czy widziałeś mój komentarz na hejto pod poprzednim Twoim wpisem ale moim zdaniem Waszyngton od samego początku wojny bardzo liczy, że Chiny wyraźnie opowiedzą się po stronie rosji (znaczy generalnie to tego nie chcą ale skoro Chiny i tak są wrogiem to lepiej tak niż inaczej). To by ostatecznie przekonało Europę, że USA co do Chin ma rację i trzeba sankcjonować. I to
@Megasuper: zdania ekspertów są podzielone ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@puszkapandory być może, nie wykluczam tego. Ostatnio spotkałem się z kilkoma podobnymi hipotezami, że to taki makjawelistyczny plan Waszyngtonu, żeby wciągnąć Chiny do wojny. Cóż, nie bez powodu jesienią Amerykanie obłożyli sankcjami eksport chipów do Chin i zachęcają do tego inne kraje zachodnie. ( ͡º ͜ʖ͡º) zapowiada się ciekawy rok ( ͡°
to taki makjawelistyczny plan Waszyngtonu, żeby wciągnąć Chiny do wojny


@JanLaguna: Mi się wydaje, że Amerykanie to obstawiają wszystkie opcje w ten sposób żeby ich było na wierzchu. Chińczycy wejdą, dostaną sankcjami, nie wejdą, mogą stracić "sojusznika" i zadymiarza. Siedzą na niewygodnej pozycji ze względu na mizerne zdolności sojusznicze.
@JanLaguna: tak właściwie to co te dane wywiadu amerykańskiego mogłyby zmienić po przekazaniu do opinii publicznej?

'witam, pan chinczyk najpewniej dostarcza bron ru' - teraz
'witam, pan chinczyk dostarcza bron ru' - jutro

nie widzę jakiejś dużej różnicy. chyba że mylnie to interpretuję i faktycznie lawinowo ruszą sankcje na Chińczyków. Z drugiej strony, skoro UE po tylu miesiącach dopiero PRZYGLĄDA się kazachom i innym sąsiadom ruskich, którzy nagle mają znacząco większy
@JanLaguna:
Tylko co konkretnie Chiny mogą zaproponować rosji, że będzie to znaczące dla dalszej części konfliktu?
Co oni mają kompatybilnego, ewentualnie jaki rodzaj amunicji i do czego - pasuje zarówno u. Chińczyków jak i ruskich?
@JanLaguna:

Xi Jinping ma ogłosił chiński plan pokojowy dla Ukrainy.


To raczej będzie Rosyjski plan pokojowy za pośrednictwem Chin, a zabawa Pekinu w "tchórza" już spaliła na panewce, czego wyrazem była wizyta Bidena w Kijowie i Polsce, a właściwie treść przemówień, które można odczytać jako:
Sojusznicy Nato jednoczą się w wysiłkach na rzecz demokracji, więc będą bronić i wspierać się militarnie oraz mieć wspólne stanowisko w sprawie sankcji wobec Chin.