Wpis z mikrobloga

Mój promotor obecnie jest na urlopie, a ja muszę chyba zweryfikować swoją wiedzę xD
Czym jest "przegląd literatury" w praktyce? To jest po prostu jako taki opis teorii do pracy, czyli opisuję sobie wszystkoo, czy tu chodzi o typowe pisanie: "w artykule tym i tym jest o tym i o tym pod kątem takim i takim, natomiast ten i ten, w książce tej i tej, powiedział o tym to i tamto"?
napisałem sobie paręnaście stron, które wykorzystam w rozdziale teoretycznym, ale nie wiem, czy mam teraz ten rozdział (Przykłady zastosowania technologii na rynku) poprzedzić rozdziałem "Przegląd literatury", w którym napiszę co kto i gdzie, czy jak to się formułuje w praktyce? Promotor wróci do pracy wtedy, kiedy ja wrócę na studia, a chciałbym przed naszym spotkaniem pchnąć temat nieco do przodu
#studia #studbaza #pracadyplomowa #pracamagisterska #pracainzynierska #pytanie #pytaniedoeksperta #edukacja #nauka
  • 5
@Shatter: przegląd literatury to nie jest rozdział, tylko po prostu przegląd, uwaga, literatury :)
po prostu przeglądasz literaturę i notujesz najważniejsze informację.
@ly000: Według poradników z różnych uczelni, które właśnie namieszały mi w głowie trochę, to przeglądem literatury nazywa się cały rozdział, przykład z uniwersytetu poznańskiego:

"Przegląd literatury ma wykazać, że dyplomant potrafił samodzielnie wybrać źródła wiedzy literaturowej i szeroko spojrzeć na dziedzinę, w której osadzony jest rozwiązywany w ramach pracy problem inżynierski lub badawczy. Analiza publikacji powinna dotyczyć zasadniczego tematu pracy i nie odbiegać od niego zbytnio. Powinna być prowadzona w porządku
@Shatter: Przegląd literatury to część pracy, w którym rysujesz tło i wskazujesz niszę i braki, które twoja praca: jej hipoteza/pytania badawcze i metodologia ma wypełnić. Możesz ją napisać na wiele sposobów. Chodzi o to, że praca naukowa nie może być kopią tego, co już powstało i nie może też być kompletnie odklejona od tego, co się robi w danej dziedzinie. Jednocześnie to nie jest np. rys historyczny. Więc tak, upraszczając, jest
@Shatter: no wyobrażam sobie, że przegląd literatury może być rozumiany jako część pracy (rozdział), ale przegląd literatury to przede wszystkim czynność, którą powinien wykonać student przed napisaniem pracy dyplomowej, żeby w ogóle wiedział o czym pisać :)